نمناک اخبارپزشکی و سلامت ناشنوایی مادرزادی و ارثی درمان می شود
ناشنوایی مادرزادی ، ناشنوایی
دانشمندان با استفاده از سلول های بنیادی و پرورش حلزون گوش انسان قادر خواهند بود ناشنوایی مادرزادی و ارثی را درمان کنند.
تاریخ انتشار : 3 آذر 1395
بازدید : 4,650 نفر

ناشنوایی مادرزادی درمان می شود

 دانشمندان بر این باورند که در آستانه یک درمان برای ناشنوایی مادرزادی هستند.محققان سلول های بنیادی را تولید کرده اند که نواقص ارثی را اصلاح می کند.
آنها یک راه حل برای پرورش سلول های حلزون گوش انسان پیدا کرده اند که می تواند برای جابجایی سلول های معیوب در افراد ناشنوا که به علت خطای ژنتیکی از بدو تولد ناشنوا بودند مورد استفاده قرار گیرد.آنها امیدوارند که در طول 5 تا 10 سال آینده بتوانند از این درمان استفاده کنند.

محققان این پژوهش اظهار کردند:ما امیدواریم که این روش جدید بتواند به یک درمان برای ناشنوایی های ارثی منجر شود.گام بعدی پیدا کردن یک راه حل است که به واسطه آن بتوان این سلول ها را سالم و بدون آسیب به گوش بیمار تزریق کرد که به احتمال زیاد این امر در 5 تا 10 سال آینده محقق خواهد شد.
هدف از این پژوهش که اکنون در یک آزمایشگاه در دانشگاه Juntendo در توکیو ژاپن در حال انجام است، اصلاح جهش در یک ژن موسوم به Gap Junction Beta 2 است.

این جهش در هزاران کودک باعث ناشنوایی یا کم شدن شنوایی یک نفر می شود.در برخی از نقاط جهان این جهش ژنی مسئول نیمی از موارد ناشنوایی مادرزادی است.محققان این پژوهش سلول های بنیادی را مهندسی و پرورش داده اند تا سلول های حلزون انسان را با این سلول های بدون جهش جابجا کنند.سلول های بنیادی یک نوع از سلول است که می تواند از طریق فرآیند معروفی به نام تمایز differentiation به نوع تخصصی تری از سلول تبدیل شود.

ناشنوایی ارثی اغلب توسط یک جهش ژنتیکی در سلول های مویی گوش که در گوش داخلی و یا حلزون گوش موجود بوده و گیرنده های حسی صدا هستند ایجاد می شود.مبتلایان این بیماری در حال حاضر با کاشت حلزون مصنوعی، که به انتقال صدا به اعصاب شنوایی بیمار کمک می کند درمان می شوند.بسیاری از دانشمندان معتقدند سلول های بنیادی می توانند با بازگرداندن عملکرد طبیعی سلول های مویی و در نتیجه شنوایی بیمار، یک راه حل بهتر ارائه دهند.انسان ها با حدود 11،000 سلول مویی در هر یک از گوش ها که برای انتقال صدا حیاتی هستند به دنیا می آیند.

با بالا رفتن سن، افراد کم کم به علت مرگ این سلول ها بخاطر سر و صدای بیش از حد، قرار گرفتن در معرض برخی داروها و پیری، شنوایی خود را از دست می دهند.در حال حاضر هیچ درمانی برای بسیاری از انواع ناشنوایی ها وجود ندارد و حدود یک سوم از افراد 65 ساله اظهار می کنند که دارای مشکل شنوایی هستند که این میزان تا سن 75 سالگی به نیم می رسد.

ناشنوایی مادرزادی و ارثی درمان می شود

ناشنوایی مادرزادی و ارثی درمان می شود
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 10
برگرفته از ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 10 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف