نمناک اخبارسیاست نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق تعلیق شد
نتایج همه پرسی کردستان عراق ، عملیات نظامی
کردستان عراق نتایج همه پرسی اقلیم کردستان را معلق کرده و پیشنهاد آتش بس و گفت و گو با بغداد را مطرح کرد.
تاریخ انتشار : 3 آبان 1396

نتایج همه پرسی کردستان عراق به تعلیق افتاد

اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرد:متعهد به رفتار مسئولانه به منظور جلوگیری از بروز خشونت و درگیری های بیشتر است. این بیانیه پیشنهاد می کند که کلیه عملیات نظامی در منطقه پایان یابد.

کردهای عراق ماه پیش در یک همه پرسی با اکثریت بزرگی به استقلال این ناحیه رأی دادند که با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و همچنین ایران و ترکیه روبرو شد.
 
بیانیه دولت اقلیم کردستان می افزاید:ادامه نبردها به پیروزی هیچ طرفی منجر نخواهد شد، بلکه کشور را به سوی آشوب و هرج ومرج سوق خواهد داد.حیدر العبادی، نخست وزیر عراق ماه پیش خواستار ابطال نتیجه همه پرسی استقلال شده بود.
 
او گفت که این رای تهدیدی علیه همزیستی مسالمت آمیز عراقی ها در کنار یکدیگر و خطری برای منطقه است.بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، این بیانیه حاوی پیشنهاد آتش بس فوری و توقف عملیات نظامی در مناطق شمال عراق است.
 
اقلیم کردستان عراق در ادامه همچنین خواستار گفت وگوی صریح و شفاف میان اربیل و بغداد بر اساس قانون اساسی کشور شده است.در این راستا نیچروان بارزانی، نخست وزیر امورخارجه اقلیم کردستان عراق با یان کوبیس، فرستاده سازمان ملل به عراق دیدار کرد.
 
در بیانیه نخست وزیر اقلیم آمده است، کوبیس از اتفاقات اخیر در کرکوک و مناطق دیگر ابراز نگرانی کرد.کوبیس تاکید کرد:بهترین راه برای حل اوضاع کنونی پایان دادن به تحریک ها و آرام کردن فضا برای انجام مذاکره بین بغداد و اربیل است.
 
نیچروان بارزانی نیز خواستار توقف تحرکات نظامی دولت بغداد شد و تمایل اقلیم را برای مذاکره جدی با بغداد اعلام کرد.بارزانی تصریح کرد:تنها راه حل برای بحران کنونی انجام مذاکره جدی با بغداد است و باید سازمان ملل و ائتلاف در این زمینه تلاش کنند.
 
وی گفت:تحرکات نظامی عراق به نفع منطقه نیست و مشکل ها را بیشتر می کند.حد فاصل نیروهای عراقی و پیشمرگ به یک کیلومتر رسید،این در حالی است که در روزهای اخیر خبرهای ضد و نقیضی از درگیری نیروهای عراقی با پیشمرگ های کردها منتشر شده است.
 
در ادامه تنش های روز گذشته نیروهای وابسته به مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق جاده استراتژیک در شمال عراق را در پی پیشروی نیروهای فدرال بستند به این ترتیب فاصله این نیروها از هم به یک کیلومتر رسید.
 
نبراس کمالی، فرمانده ارتش عراق تاکید کرد:نیروهای پیشمرگ در روستای عین عویس از توابع شهرستان زاخو این مسیر زمینی مواصلاتی را بین شهر زمار از توابع تلعفر در غرب موصل و شهرستان زاخو از توابع استان دهوک بستند.
 
وی افزود:نیروهای پیشمرگ موانع بتنی گذاشته و سنگر گرفته اند چرا که نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با پشتیبانی پلیس و حشد شعبی در حال پیشروی به جاده منتهی به شهرستان زاخو هستند.
 
این مقام ارتش عراق تاکید کرد:حد فاصل نیروهای عراق و پیشمرگ ها اکنون به یک کیلومتر می رسد.
 
الکمالی تاکید کرد:وضعیت امنیتی منطقه بسیار خطرناک است و این از احتمال حمله مسلحانه شدید خبر می دهد.
 
 بحران روابط میان اقلیم کردستان با دولت مرکزی بغداد با همه پرسی استقلال این کشور که روز سوم مهر برگزار شد، اوج گرفت. بیش از 92 درصد شرکت کنندگان در همه پرسی، به استقلال کردستان عراق رای «آری» داده اند، اما بغداد از ابتدا مخالف این همه پرسی بوده و آن را برخلاف قانون اساسی عراق دانسته است.
  
در بیانیه دولت اقلیم کردستان آمده که اربیل خواستار خون ریزی و جنگ میان نیروهای عراقی و کرد نیست و از این رو نتیجه همه پرسی را که در کردستان عراق برگزار شد، به حالت تعلیق درمی آورد.

نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق تعلیق شد

نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق تعلیق شد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از آفتاب نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف