نمناک اخبارحوادث ریزعلی خواجوی جدید مسافران قطار بندرعباس را نجات داد
قطار بندرعباس ، ریزعلی خواجوی
لکوموتیوران وظیفه شناس قطار بندرعباس با دیدن تخته سنگ بزرگ روی ریل, قطار را متوقف کرد و باعث نجات جان 500 مسافر شد.
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1395

نجات مسافران قطار بندرعباس

سال ها پس از فداکاری ریزعلی خواجوی، این بار لکوموتیورانی وظیفه شناس در جریان حادثه ای مشابه با دیدن سنگ بزرگی که وسط ریل افتاده بود، قطار را متوقف کرد و باعث نجات 500مسافر شد.

 

قطار بندرعباس

نجات 500 مسافر قطار بندر عباس

چند روز قبل یک قطار مسافربری از بندرعباس به سوی تهران به حرکت در آمد. قطار 10واگن و دست کم 500مسافر داشت. خورشید هنوز طلوع نکرده بود و بیشتر مسافران در خواب بودند. هوا گرگ و میش بود و دقایقی قبل باران شدیدی باریده و مسیر حرکت قطار را خیس کرده بود. قبل از حرکت قطار از مرکز کنترل به لکوموتیوران درباره وضعیت جوی هشدار داده اما اعلام شده بود که خطری قطار و مسافرانش را تهدید نمی کند. در چنین شرایطی قطار به حرکت ادامه می داد و همه چیز در کنترل لکوموتیوران بود تا اینکه قطار به منطقه ای کوهستانی رسید.

 

قطار بندرعباس

لکوموتیوران وظیفه شناس قطار بندرعباس

 میان کوه ها به اندازه عبور قطار راهی باز و ریل کشیده شده بود. کمی جلوتر یک تونل قرار داشت. لکوموتیوران به روبه رو چشم دوخته بود و با دقت مراقب اوضاع بود چرا که احتمال می داد بارش باران باعث ریزش کوه شده باشد. حدود 500متر جلوتر و درست جلوی ورودی احساس کرد شیء بزرگی روی ریل قرار گرفته است. هر چند به خاطر تاریکی هوا و فاصله زیاد مسیر به خوبی دیده نمی شد اما خوب که دقت کرد احساس کرد تخته سنگی بزرگ راه را مسدود کرده است. یک لحظه غفلت می توانست به حادثه ای هولناک منجر شود. با اینکه هنوز معلوم نبود چیزی که او می بیند درست باشد، اما نمی توانست ریسک کند و بلافاصله ترمز قطار را کشید.

 قطار بیش از 300متر روی ریل ها کشیده شد تا اینکه در نزدیکی تخته سنگ توقف کرد. همه مسافران از خواب پریده و نگران شده بودند. هنوز هیچ کس نمی دانست به درستی چه اتفاقی افتاده است. لکوموتیوران به خدمه قطار اعلام کرد تخته سنگی راه را مسدود کرده است و از آنها درخواست کمک کرد. همه خدمه از قطار پیاده شدند و جلو رفتند اما تخته سنگ سنگین تر از آن بود که آنها بتوانند حتی آن را تکان دهند. این در حالی بود که در آن منطقه نه بی سیم قطار و نه تلفن همراه کار نمی کرد و راهی برای درخواست کمک وجود نداشت. اما در این شرایط چطور مسیر قطار باز شد؟

 سیروان محمدی، لکوموتیوران جوان اما در عین حال باتجربه این قطار درباره حادثه می گوید:هرچه برای تکان دادن تخته سنگ تلاش کردیم بی فایده بود. از طرفی بی سیم ها نیز کار نمی کرد. به همین دلیل حدود 500متر از مسیر را به عقب برگشتیم تا بی سیم ها به کار بیفتد. در آنجا بود که با ایستگاه بندرعباس تماس گرفتیم و درخواست کمک کردیم. مدتی انتظار کشیدیم تا اینکه گروه امداد با یک برزین (قطار کوچک) سر رسیدند. آنها با امکاناتی که داشتند تخته سنگ را شکستند و آن را از ریل کنار زدند. به این ترتیب راه باز شد و قطار به سوی تهران حرکت کرد.

 وی درباره خطری که از سر قطار و مسافرانش گذشت می گوید:بارش شدید باران باعث شسته شدن خاک و سقوط Fall تخته سنگ به وسط ریل شده بود و من که احتمال می دادم خطری در مسیر ما را تهدید کند، در تمام مدت حتی یک لحظه هم چشم از مسیر برنداشتم و خواست خدا بود که در آن تاریکی متوجه تخته سنگ شدم. به گفته او تخته سنگ آنقدر بزرگ بود که اگر قطار با آن برخورد می کرد معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد. او می گوید:خدا را شکر می کنم که تخته سنگ را دیدم و به موقع ترمز قطار را کشیدم والا ممکن بود یک فاجعه برای قطار و 500مسافرش رخ دهد.

ریزعلی خواجوی جدید مسافران قطار بندرعباس را نجات داد

ریزعلی خواجوی جدید مسافران قطار بندرعباس را نجات داد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 14
برگرفته از جام نیوز -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 14 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف