دیگران چه می خوانند..؟
نمناک اخبارجامعه ابلاغ نرخ جدید و تعدیل شده جرایم رانندگی + جدول
نرخ جدید،جرایم رانندگی،دیوان اداری،تخلفات رانندگی ، نرخ جدید،جرایم رانندگی،دیوان اداری،تخلفات رانندگی
هیات وزیران در پی ابطال مصوبه افزایش نرخ جرایم رانندگی از سوی دیوان عدالت اداری، با تعدیل این نرخ ها جدول جدید جرایم رانندگی را تصویب کرد.
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1394
بازدید : 2,821 نفر

نرخ جرایم رانندگی جدید

هیات وزیران به پیشنهاد وزارتخانه های دادگستری، کشور، راه و شهرسازی و نیروی انتظامی و به استناد مواد 21 و 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی بخشی از کدهای جرایم رانندگی را اصلاح کرد.

براساس این مصوبه، نرخ 41 عنوان جریمه اصلاح شده و سقف جرایم رانندگی به 400 هزار تومان افزایش یافته که هیات دولت مصوبه مورد نظر را از تاریخ 25 اسفندماه سال جاری لازم الاجرا کرده است.

بر این اساس نرخ جرایمی همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز در راه های دوطرفه و تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 30 کیلومتر بر ساعت) در کلان شهر ها و مراکز استان ها و جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی به 200 هزار تومان افزایش یافت.

همچنین نرخ ارتکاب جرایمی همچون انجام حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا یا حرکت موتورسیکلت روی یک چرخ، حرکات مارپیچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه ها و بزرگراه ها به 150 هزار تومان، استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی و عدم رعایت مقررات حمل بار به 100 هزار تومان، عبور از محل ممنوع به 90 هزار تومان و عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه به 80 هزار تومان افزایش یافته است.

براساس مصوبه دولت، رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان گردان و افیونی 400 هزار تومان جریمه دارد و کنار این امر، مواردی همچون تجاوز به چپ از محور راست، دور زدن در محل ممنوع، نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب، حمل تیرآهن، ورق های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوط، نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله نقلیه عمومی و سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه هایی که هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد یا با استفاده از شانه راه به 75 هزار تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر براساس مصوبه یادشده جریمه عدم بارگیری صحیح و مهار ایمن محمولات 67 هزار و 500 تومان و عبور وسائل نقلیه از پیاده رو نیز مبلغ 65 هزار تومان جریمه به همراه دارد.

در خصوص ارتکاب تخلفاتی مانند رانندگی وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز، عدم رعایت محدودیت های زمانی یا مکانی و یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک و یا تجهیزات خاص، عدم توجه به فرمان ایست و یا پرچم مراقبین عبور و مرور، محصلین و یا پلیس مدرسه، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی و جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو، توقف در ابتدا و انتهای پیچ ها، روی پل، داخل تونل، داخل یا حریم تقاطع های راه آهن، نداشتن پلاک جلو یا عقب و یا ناخوانا بودن آن، تجاوز از سرعت مجاز تا (30کیلومتر در ساعت)، عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت در حین رانندگی و عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت در آزادراه ها، بزرگ راه ها و جاده ها به 60 هزار تومان رسید.

براساس مصوبه جدید دولت، ارتکاب تخلفاتی همچون عدم رعایت حق تقدم عبور، حرکت نکردن وسایل نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خط کشی شده و نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسیله نقلیه مبلغ 50 هزار تومان جریمه به همراه دارد.

همچنین جریمه قصور در به کار بردن علایم ایمنی هشداردهنده حسب مورد در جلو، کنار و عقب وسیله نقلیه متوقف در سطح راه ها برابر ضوابط مربوطه، توقف وسایل نقلیه در حاشیه راه ها برای فروش کالا، نداشتن آج مناسب در سطح اتکای لاستیک یا استفاده از لاستیک های فرسوده، رانندگی با وسیله نقلیه دودزا، نداشتن بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در وسایل نقلیه عمومی و مغایرت مشخصات مسافر یا محموله با صورت وضعیت یا بارنامه صادر شده یا استفاده مکرر از یک بارنامه یا صورت وضعیت مبلغ 45 هزار تومان و عدم پرداخت عوارض مقرر در آزادراه ها 30 هزار تومان جریمه دارد.



جرایم رانندگی


جرایم رانندگی



جرایم رانندگی


جرایم رانندگی
 

 

ابلاغ نرخ جدید و تعدیل شده جرایم رانندگی + جدول

ابلاغ نرخ جدید و تعدیل شده جرایم رانندگی + جدول
2.52
برگرفته از ایسنا - /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف