نمناک اخباراقتصاد نرخ سود اولین بانک ایران در 128 سال پیش چقدر بوده؟
نرخ سود ، نرخ سود بانکی
بررسی ها نشان می دهد میزان سود پرداختی توسط اولین بانکی که در ایران افتتاح شد، بین 2.5 تا 6 درصد بوده است. گفتنی است نرخ سود بانکی از گذشته تا کنون سه برابر شده است.
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395
بازدید : 3,241 نفر

  نرخ سود اولین بانک در ایران چقدر بوده است؟

اولین بانک در سال 1888 میلادی تحت عنوان بانک شرقی در ایران به راه افتاد که البته به صورت یک شرکت سهامی و بدون کسب امتیاز خاص آغاز به کار کرد . شعب و نمایندگی های این بانک در تهران، تبریز، مشهد، رشت، شیراز و بوشهر دائر بود اما اداره اصلی این بانک در میدان توپخانه تهران قرار داشت . 

این بانک در سال 1888، یعنی 128 سال پیش به سپرده هایی با سررسید شش ماه 4 درصد و به سپرده هایی با سررسید بیش از یک سال 6 درصد سود پرداخت می کرد .

نکته جالب اینجاست که مانده سپرده های جاری در این بانک نیز مشمول دریافت سودی 2.5 درصدی بود این در حالی است که در شرایط کنونی هیچ بانکی به مانده سپرده های جاری سودی پرداخت نمی کند .

 

سود بانکی

این بانک سند حواله در وجه حامل نیز صادر می کرد که در حکم چک های تضمین شده بود. بعد از دو سال فعالیت، این بانک تمام حق و حقوق خود را به بانک "جولیوس رویتر" به مبلغ 20 هزار پوند فروخت .

در حال حاضر نرخ سود سپرده های بانکی بین 10 تا 18 درصد است . بانک های به سپرده هایی که سررسید بیش از یک سال دارند، سودی معادل 18 درصد پرداخت می کنند که این رقم سه برابر 128 سال قبل است . در حال حاضر شبکه بانکی سودی به مانده سپرده های جاری پرداخت نمی کند .

ایرانی ها در زمان ناصرالدین شاه به فکر تاسیس بانک افتادند. پس از سفر ناصرالدین شاه به فرنگ بود که وی تلاش هایی ناکام برای راه اندازی بانک در ایران کرد. قراردادهایی با فرانسوی ها و همچنین رویتر موسس خبرگزاری رویتر برای راه اندازی بانک در ایران منعقد شد که تحت فشار روس ها اجرایی نشد .

نرخ سود اولین بانک ایران در 128 سال پیش چقدر بوده؟

نرخ سود اولین بانک ایران در 128 سال پیش چقدر بوده؟
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از باشگاه خبرنگاران/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف