نرم افزار اندروید
نرم افزارهای محبوب آندرویدی که میلیونها بار توسط کاربران از Play store دانلود می شوند بدافزار شناخته شده و در قالب اپلیکیشن محبوب اندرویدی گوشی هوشمند شما را آلوده خواهد کرد.

نرم افزار اندروید با باطن بد افزار

نرم افزارهای محبوبی که روزانه از روی Play Storeدانلود شده و در گوشی های هوشمند نصب می شود ممکن است بدافزاری باشد که به امکانات تلفن همراه شما آسیب برساند. یکی از شرکت های امنیتی در گزارش تحلیلی خود نرم افزار محبوبی را که میلیونها بار توسط کاربران دانلود شده بود را بدافزار خوانده و امکان آلوده شدن گوشی های اندرویدی را داد.

یکی از کاربران شرکت امنیتی Avast که یکی از معروف ترین سازندگان آنتی ویروس و نرم افزارهای امنیتی برای دسکتاپ و موبایل است در گزارش خود بر روی وبلاگ این شرکت آورده است:
این گونه از بد افزار جدید خود را از طریق App های معروف و محبوب در Play Store گوگل به گوشی هوشمند کاربران رسانیده است و نکته جالب در خصوص آن این است که این App ها در مجموع چند میلیون بار از سوی کاربران اندروید دانلود شده اند. App هایی که البته از سوی شرکت های قانونی تولید و طراحی شده و بر روی Play Store قرار گرفته اند.
یکی از این App ها بازی کارتی با نام Durak است که طبق آمار Play Store در حدود 10 میلیون بار از سوی کاربران در سراسر دنیا دانلود شده است. هنگام نصب این بازی در ابتدا همه چیز عادی جلوه میکند دقیقا همانند App های آلوده شده دیگری که یکی از آنها تست IQ است و دیگری یک برنامه تاریخی:
 
بدافزارهای اندرویدی
 
اما عادی بودن اوضاع تنها بعد از یک راه اندازی مجدد گوشی هوشمند و انتظار در حد چند روز به یک وضعیت غیر طبیعی در گوشی هوشمند منجر میشود. برخی از این App ها در حد یک هفته و برخی دیگر در حدود یک ماه زمان صرف میکنند تا آنکه در نهایت ماهیت اصلی خود را نشان دهند. به این ترتیب و با حدود گذشت یک ماه برای کاربر تقریبا غیر ممکن است که تشخیص دهد که کدام App منجر به ایجاد وضعیت غیر عادی در گوشی هوشمند شده است.
این وضعیت غیر عادی به این شکل است که بعد از مدتی، هر بار که گوشی هوشمند خود را Unlockمیکنید؛ پیامی به شما نمایش داده میشود که در واقع هشداری است بر این اساس که گوشی هوشمند شما به یک بد افزار آلوده شده، نیازمند بروز رسانی است و یا این که حافظه گوشی پر از محتوی غیر اخلاقی است:
 
آنتی ویروس اوست
 
نرم افزار مخرب اوست
 
در نتیجه این پیام از کاربران درخواست میکند که اقدام فوری در این راستا صورت دهند ولی بعد از آنکه کاربر به این توصیه عمل میکند، این بد افزار آنها را مستقیما به صفحات تقلبی هدایت میکند که مملو ازApp هایی است که یا داده های کاربران را به شکل انبوه به سرقت میبرد و یا آنکه کنترل گوشی هوشمند را در بخشهایی نظیر ارسال SMS به دست میگیرد.
نکته جالب آن است که در برخی موارد کاربر به سمت لینک هایی که مربوط به App های به ظاهر امنیتی هستند هدایت میشود اما حتی بعد از نصب این App ها هیچ یک از مشکلات گوشی هوشمند شما برطرف نشده و همچنان پیام پیش گفته نمایش داده میشود.
این بدافزارها در واقع نمونه های جدید و خطرناکی از مهندسی اجتماعی شبکه گسترده کاربران تلقی میشوند که در قالب نرم افزارهای به ظاهر عادی و بی ضرر در گوشی کاربران نصب شده و کاربر حتی بعد از مدتها قادر به شناسایی منبع اصلی مشکل نبوده و در عین حال با لینک ها و App های خطرناک دیگر نیز مواجه میشود که موجب اختلال در عملکرد گوشی شده و ممکن است آسیب جدی به تلفن اندرویدی کاربران وارد کنند.
گوگل اشاره کرده است که App های معرفی شده در این گزارش در حال حاضر از روی Play Store معلق و حذف شده اند اما نکته آنجا است که در حال حاضر این App ها در بیش از چند میلیون گوشی هوشمند نصب شده اند و هیچ تضمینی وجود ندارد که اینگونه App ها به همین تعداد محدود باشند.
اگر احتمالا گوشی هوشمند شما نیز به این بد افزارهای آلوده شده است، اقدام هوشمندانه آن است که به هیچ یک از صفحات و لینک های ارائه شده توسط آنها اعتماد نکنید و در اسرع وقت اقدام به حذف اینApp ها و سایر App های مشکوک از روی گوشی هوشمند خود کنید.
 

محبوب ترین نرم افزارهای اندروید که بدافزار هستند!

4.321
این مطلب مفید بود ؟183
برگرفته از تابناک-/ف
وبگردی