دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها نشانه های بیماری کلیه که دارید ولی خبرندارید !
نشانه بیماری کلیه ، علائم بیماری کلیه
بیماری های کلیوی با علائم و زنگ خطرهایی خود را نشان می دهند . تغییرات در رنگ و حجم ادرار ، احساس مزه های خاص در دهان و دردهای موضعی در بخشی از بدن از اصلی ترین نشانه های بیماری کلیه هستند.
بازدید : 30,304 نفر

نشانه بیماری کلیه در بدن چیست

 گاهی دهها نشانه بیماری کلیه در بدن شما وجود دارد و شما هرروز آنها را می بینید اما بی اطلاع از ریشه همه چیز را نادیده می گیرید.

کلیه می تواند مشکلات مختلفی داشته باشد از جمله عفونت کلیه، نارسایی کلیه، بیماری پلی کیستیک کلیه، سرطان و سنگ کلیه. اگر مبتلا به هر کدام از این مشکلات کلیوی باشید، پزشک می تواند با آزمایش خون، ادرار یا هر دو آن را تشخیص بدهد.

کلیه های شما تصویر یکدیگر در آینه هستند و در پشت حفره ی شکم در دو طرف ستون فقرات، درست بالای کمر قرار دارند. آنها از طریق ادرار مواد زائد و مایعاتی را که قرار نیست توسط سلول های بدن استفاده شوند، حذف می کنند.

فاکتورهای خطر مرتبط با نشانه های بیماری کلیه عبارتند از دیابت، استعمال دخانیات، بالا بودن کلسترول و فشار خون بالا. تشخیص زودهنگام مهم است زیرا کمک می کند اقدامات لازم را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری صورت دهیم.

شما می توانید ریسک ابتلا به بیماری کلیه را با اعمال تغییراتی در سبک زندگی تان، کاهش دهید. با انتخاب یک برنامه ی غذایی متشکل از سبزیجات که حاوی چربی کمی است، محدود کردن مصرف نمک و الکل و همین طور انجام آزمایشات منظم نزد پزشک شروع کنید.

پیامدهای ابتلا به بیماری پیشرفته ی کلیه می تواند منجر به دیالیز، نیاز به پیوند کلیه یا مرگ زودهنگام شود. قطعا برای سلامتی تان مفید است که 10 نشانه ی هشداردهنده ی موجود در این نوشتار را ببینید و اگر یکی از آنها را دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

بیماری کلیه

اصلی ترین نشانه های بیماری کلیه با درد و تغییرات در ادرار بروز می کند

10 نشانه هشداردهنده ی بیماری کلیه

1. کمردرد

درد کمر و مفاصل ممکن است نشانه ی آسیب باشد، اما می تواند علامت عفونت کلیه نیز باشد.

 2. ادرار تیره

ممکن است خون وارد ادرار شود اما در اغلب موارد، فقط به وسیله ی میکروسکوپ می توان این را تشخیص داد. هرچند، کم شدن آب بدن هم باعث تیرگی رنگ ادرار می شود. احساس درد در هنگام دفع ادرار علامت دیگری از بیماری کلیه است.

 3. تغییر مقدار ادرار

زیاد یا کم رفتن به دستشویی می تواند نشانه ای از وجود مشکل در کلیه باشد. حتی ممکن است احساس کنید باید به دستشویی بروید اما نتوانید دفع ادرار کنید.

 4. طعم فلز در دهان

تجمع مواد زائد که از بدن خارج نمی شوند، می تواند باعث ایجاد طعم فلز در دهان شما بشود. همچنین، برخی ممکن است متوجه شوند که نفس شما به شدت بوی آمونیاک می دهد.

 5. تهوع یا استفراغ

تجمع مواد زائدی که کلیه ی بیمار قادر به دفع آنها نیست در شما حالت تهوع و استفراغ ایجاد می کند. تهوع می تواند به حدی شدید شود که استفراغ کنید. این هم روش دیگری است که بدن به کار می برد برای خلاص شدن از غذایی که به درستی پردازش نمی شود.

 6. عدم تمایل به خوردن پروتئین

وقتی بدن قادر نیست مواد مغذی را که مصرف می کنید، پردازش کند، تجمع این مواد در بدن رخ خواهد داد. تجمع پروتئین و ناتوانی بدن در پردازش آن باعث می شود تمایلی به خوردن پروتئین نداشته باشید. در واقع پروتئین اصلا خوب به نظرتان نمی رسد.

بیماری کلیه همچنین می تواند به طور کلی اشتها را از بین ببرد. زمانی که کلیه خوب عمل نمی کند، ممکن است تمایل به خوردن چیزهای عجیب و غریب داشته باشید، مثلا جویدن یخ یا میل به خوردن مواد غیر خوراکی مثل خاک و گچ.

 7. ادرار کف آلود نشانه بیماری کلیه است

زمانی که برای دفع ادرار به دستشویی می روید، دقت کنید که ادرارتان کف آلود یا پرحباب نباشد. حباب ها می توانند نشانه ای از وجود پروتئین باشند که با ادرار دفع می شود. معمولا پروتئین توسط بدن استفاده می شود؛ پس اگر متوجه این علامت هشداردهنده شوید، مبتلا به بیماری دفع پروتئین توسط کلیه هستید.

 8. خستگی

ضعف می تواند دلایل زیاد داشته باشد، اما اگر با علائم دیگر در این نوشتار ترکیب شود، قطعا موجب نگرانی است. کم خونی می تواند با بیماری کلیه مرتبط باشد و شاید همین باعث بروز خستگی در شما شود.

 9. اغتشاش ذهنی

کم خونی یکی از علائم بیماری کلیه است زیرا کلیه ها به حمل اکسیژن در خون کمک می کنند. وقتی کلیه ها بیمار باشند، تعداد سلول های قرمز خون کاهش می یابد. خستگی شدید می تواند باعث اغتشاش ذهنی شود.

 10. ورم کردن صورت یا دست و پا

ورم کردن نشان می دهد مایعات در بدن انباشته شده اند در حالی که باید از طریق ادرار دفع شوند. زمانی که کلیه خوب کار نکند، نمی تواند مایعات اضافی موجود در بدن را مدیریت کند.

ورم می تواند در هر قسمتی از بدن رخ بدهد. این نوع ورم "خیز یا ادم" نیز نامیده می شود. کلیه نمی تواند مایعات را از بدن خارج کند و بدن آب و نمک را حفظ می کند.

نشانه بیماری کلیه ، اصلی ترین نشانه های بیماری کلیه کدامند؟

برگرفته از بازده /ن
این مطلب مفید بود ؟ 117 13
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .