نمناک سبک زندگیکار و زندگی روش درست نشستن پشت کامپیوتر
پشت کامپیوتر ، نشستن درست پشت کامپیوتر
طرز نشستن و شیوه قرار گرفتن بدن هنگام کار با کامپیوتر اهمیت ویژه ای دارد. شما ممکن است ساعت ها پشت کامپیوتر مشغول به کار باشید، پس خوب است بدانید چگونگی قرارگیری در این وضعیت بر سلامت و کارآیی شما تاثیر بسیاری خواهد داشت.
بازدید : 2,011 نفر

چطور می توان از آسیب های ناشی از نشستن پشت کامپیوتردر امان بود

دنیای امروزی کارها را از شکل فعال درآورده و به شکل ساکن تبدیل کرده است. حال ما باید دانست که هر کاری اگر به طرز درست انجام شود می تواند درصد کمتری آسیب به بدن برساند.

یکی از مشکلات بزرگ زندگی مدرن، کم تحرکی است. نداشتن تحرک و نشستن های طولانی باعث مشکلات متعددی می شود. لَم دادن روی کاناپه و تماشای تلویزیون داستان دیگری است، اما اگر از آن دسته افرادی هستید که به خاطر کارتان به صندلی زنجیر شده اید، دست کم می توانید طرز نشستن خود را اصلاح کنید.

نحوه درست نشستن پشت کامپیوتر را بیاموزید.

تکیه گاه مناسب از کمر شما محافظت می کند

با تنظیم صندلی تان به گونه ای که کمرتان تکیه گاه داشته باشد، احتمال دچار شدن به کمردرد را کاهش می دهید. تنظیم درست صندلی باعث می شود فشار کمتری به کمرتان وارد شود. بهتر است صندلی تان به راحتی قابل تنظیم باشد و تغییر ارتفاع، شیب و حالت تکیه گاه آن به سادگی انجام شود.
در حالت درست، زانوها باید کمی پایین تر از ران ها باشند. در صورت نیاز، بهتر است از زیرپایی استفاده کنید.

صندلی تان را تنظیم کنید

صندلی تان را طوری تنظیم کنید که در هنگام کار با صفحه کلید، مچ ها و ساعدتان همراستا و موازی با سطح زمین باشند. این کار از بروز آسیب فشار تکراری جلوگیری می کند.
آرنج ها باید در کنار بدن قرار بگیرند به شکلی که در محل آرنج ها حرف L شکل بگیرد.

پاهای تان را روی زمین قرار دهید

پاها باید روی زمین قرار بگیرند؛ اگر این گونه نیست، از زیرپایی که به شما امکان می دهد پاها در ارتفاع مناسب روی سطحی قرار بگیرند، استفاده کنید. پاها را روی هم نیندازید. این کار ممکن است باعث بروز مشکلاتی در وضعیت بدن شود.

صفحه ی نمایش را در راستای چشمان تان قرار دهید

نشستن پشت کامپیوتر

طریقه ی صحیح نشستن پشت کامپیوتر

صفحه ی نمایش باید مستقیما رو به روی شما باشد. بهترین حالت این است که صفحه ی نمایش به فاصله ی یک ساعد از شما به شکلی قرار بگیرد که کناره ی بالایی آن حدودا در راستای چشمان تان باشد. برای این منظور شاید به نگهدارنده ی صفحه نمایش نیاز داشته باشید.
اگر صفحه ی نمایش بیش از اندازه بالا یا پایین باشد، باید گردن تان را خم کنید و این کار ایجاد ناراحتی می کند.

محل صفحه کلید را تنظیم کنید

صفحه کلید را در مقابل خود قرار دهید به طوری که 10 تا 15 سانتی متر از لبه ی میز فاصله داشته باشد. در این صورت در وقفه های میان تایپ کردن، مچ ها در این قسمت قرار می گیرند و استراحت می کنند. همچنان آرنج ها را در کنار بدن قرار دهید و حالت Lشکل بازوهای تان را حفظ کنید. برخی افراد برای صاف نگهداشتن مچ های شان و قرار گرفتن آنها در راستای کلیدها، از تکیه گاهِ مُچ استفاده می کنند.

ماوس را نزدیک به خود نگه دارید

تا جایی که ممکن است ماوس را نزدیک به خود قرار دهید. یک صفحه ی ماوس که دارای برآمدگی مخصوص مچ باشد، به صاف نگه داشتن مچ تان کمک می کند و مانع تاشدگی های نامناسب می شود.

وسایل تان را در دسترس قرار دهید

ابزاری را که مدام از آنها استفاده می کنید مثل تلفن یا منگنه در دسترس خود قرار دهید. باید تا می توانید از کشیدگی و پیچ خوردگی های پیوسته برای رسیدن به اشیاء خودداری کنید.

از بازتاب صفحه نمایش اجتناب کنید

بهتر است صفحه نمایش شما از نوعی باشد که کمترین بازتاب را دارند. اگر بازتاب نور در صفحه نمایش شما را آزار می دهد، آینه ای در مقابل آن بگیرید تا مشخص شود چه چیز باعث آن است.
صفحه نمایش را جایی قرار دهید نور خورشید یا لامپ ها در آن بازتاب نداشته باشند. اگر لازم بود، پرده ی پنجره های اطراف را بکشید.
تنظیم میزان روشنایی و کنتراست صفحه نمایش کار کردن با آن را ساده تر می کند.

در صورت نیاز از عینک استفاده کنید

نشستن پشت کامپیوتر

استفاده ازعینک هنگام کار با صفحه نمایش

برخی افراد هنگام کار با صفحه نمایش، در صورت استفاده از عینک، احساس ناراحتی می کنند. اما مهم است که در هنگام کار، صفحه نمایش را به خوبی و بدون خم کردن سر و گردن ببینید. اگر با عینک تان احساس راحتی نمی کنید، به پزشک مراجعه کنید، شاید نوع دیگری از عینک برای تان مناسب باشد.

با تلفن خود را خسته نکنید

اگر زیاد از تلفن استفاده می کنید، هدفون را جایگزین گوشی تلفن کنید. نگه داشتن پیوسته ی گوشی تلفن بین گوش و شانه تان باعث کشیدگی و خستگی ماهیچه های گردن می شود.

در حین کار وقفه های منظم ایجاد کنید

برای مدت طولانی در یک وضعیت ننشینید. هر زمان که می توانید حالت نشستن خود را تغییر دهید. وقفه های کوتاه اما مکرر بهتر از استراحت های بلندمدت اما کم تعداد است. با این کار ماهیچه ها امکان استراحت کردن پیدا می کنند.

روش درست نشستن پشت کامپیوتر

روش درست نشستن پشت کامپیوتر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از چطور -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف