نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون نقد متفاوتی از فیلم فروشنده اصغر فرهادی
فیلم فروشنده ، اصغر فرهادی
فیلم فروشنده اصغر فرهادی با بازی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی هفتین اثر اوست , از این فیلم ایرادهایی گرفته شد که تا به حال گفته نشده است.

ایرادات گفته نشده ی فیلم فروشنده

فیلم فروشنده به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ ایران دست یافت. آمار فروش فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی عنوان پرفروش ترین تاریخ سینمای ایران را از آن خود کرد.

«شاید این اولین باری است که یک فیلم سینمایی تا این حد روی مخاطبانش اثر گذاشته و این قدر دقیق و با جزئیات دیده شده. تا به حال سابقه نداشته مردم بعد از خارج شدن از سینما آن قدر راجع به جزئیاتش صحبت کنند و به فکر گاف گرفتن یا پیدا کردن دلیلی برای قانع نشدن باشند. اتفاقی که در دو سه هفته اخیر پیرامون فیلم اصغر فرهادی شاهد هستیم، کاملا جدید است. یک هفته بعد از شروع اکران گاف هایی از فروشنده گرفته شد و ذهن مخاطبانش را به هم ریخت. خیلی ها برای رفع ابهام مجددا به سینماها رفتند و خیلی ها مدام با خودشان برای پیدا کردن دلیل این ابهامات درگیرند.»

فیلم فروشنده

شهاب حسینی و اصغر فرهادی

درباره فروشنده اصغر فرهادی تابه حال سخنان زیادی گفته شده و منتقدان زیادی نظر داده اند که برخی از آنها نقد منفی و بیشتر نقدهای گاه طویل در ستایش فیلم بوده است. این مقاله سعی دارد از منظری احتمالا گفته نشده، ایرادات فیلم را بررسی کند.

١- استراتژی کلی فرهادی در این فیلم سوق دادن تماشاگر به سوی تم بخشش است؛ همان کاری که احتمالا فیلم ساز از زبان رعنا مدعی است عماد انجام نمی دهد و در پی انتقام است. سؤال اینجاست انگیزه عماد از انتقام چه می توانست باشد؟ مگر قبلا اتفاقی رخ داده بوده که حالا عماد بخواهد از پیرمرد انتقام بگیرد؟ در طول فیلم می بینیم اتفاقا عماد خود را کنترل می کند و این رعناست که سردرگم است. او هم نمی خواهد به کلانتری برود و هم به عماد تشر می زند چرا بی تفاوت است! هم خواهان اتمام ماجراست و هم پیگیری ماجرا.
 
٢-موضع گیری کارگردان در قبال پیرمرد آشکارا دلسوزی و مظلوم جلوه دادن اوست. پیرمرد زنی خوب و دلسوز دارد و بعید است مشکلی با همسرش داشته باشد و اگر مشکلی بود باید در فیلم عنوان می شد تا رفتار پیرمرد منطقی تر جلوه کند. اما او که با این سن وسال و وخامت اوضاع قلبش قاعدتا نباید بیشتر از روابط با همسرش بخواهد، طبق فیلم نامه فرهادی وسوسه می شود تا به خانه زنی فاحشه برود که آن اشتباه پیش می آید.
سؤال این است پیرمرد چه مشکلی با همسرش داشته که در این وضعیت که با یک سیلی تا آستانه مرگ می رود، طمع جنسی دارد. درصورتی که همسرش مسلما جوان تر از اوست و قاعدتا نیاز نه چندان زیاد پیرمرد را می تواند تأمین کند. شاید بتوان این مشکل را در بی منطقی فیلم نامه جست وجو کرد که به اندازه کافی دلیل و انگیزه برای شخصیت ها قرار نداده است. مثلا اگر پیرمرد جوان تر بود یا همسرش مشکل خاصی داشت یا فوت کرده بود، در آن صورت دلیلی برای مراجعه به آن خانه وجود داشت.
 
پر فروش ترین فیلم تاریخ ایران

بازیگران فیلم فروشنده

٣-تم حفظ آبرو از موارد مورد تأکید فیلم و کارگردان است؛ تا جایی که در دیالوگ انتهای فیلم رعنا به عماد می گوید مبادا آبروی پیرمرد را نزد خانواده اش ببرد و شوهرش را تهدید می کند در آن صورت، دیگر رابطه ای بین آنها وجود نخواهد داشت! یعنی احتمالا از عماد جدا خواهد شد؛ چیزی که حداقل به صورت نمادین در پایان فیلم هم شاهدیم رعنا خانه را ترک می کند. حفظ آبروی دیگران تم مناسبی برای فیلم سازی است اما بستگی دارد در چه داستانی به کار رود. در این داستانی که فرهادی می گوید، پیرمرد کم مقصر نیست و دلیل قانع کننده ای برای خیانت به همسرش ندارد که بیننده بخواهد برای او دل بسوزاند و درنتیجه دغدغه این را داشته باشد که آبروی او حفظ شود.
مدت حضور پیرمرد هم در فیلم آن قدر کم است که نمی تواند همذات پنداری و حس دلسوزی تماشاگر را برانگیزد، چراکه داستان زندگی اش را نمی دانیم و در نتیجه دلیلی برای به عافیت رسیدن او نداریم. منفی ترین شخصیت های فیلم های نوآر در جهان معمولا به خاطر بیان داستان زندگی شان و درک از سوی تماشاگر تبرئه می شوند و بیننده دل نگران آنها می شود اما چون پیرمرد دیر وارد ماجرا می شود بیننده حس ترحمی نسبت به او ندارد مگر اینکه کارگردان بخواهد به زور قرص قلب و ازحال رفتن او، خطای او را توجیه کند.
 
٤-فیلم سعی دارد عماد را رو به زوال نشان دهد؛ از زمانی که به بهانه همین مطلب اشاره ای به فیلم «گاو» می کند و پرسش شاگرد عماد درباره «چگونه گاوشدن» و پاسخ عماد و ادامه داستان تا آن سیلی در انتها. معلمی که حتی در تاکسی متهم به چسباندن پایش به زن غریبه ای می شود و او را درک می کند، حالا به جایی رسیده که در گوش متجاوز به حریم زندگی اش یک سیلی می زند. آیا این نشانه زوال اوست؟ البته عماد قصد رسواکردن پیرمرد را داشت اما حتی همین کار را هم نمی کند. پس گاوشدن (یا زوال انسانی) که معادلش در فیلم قرار بوده عماد باشد، کی و کجا رخ داده؟
 
٥-اشاره به فیلم گاو در اینجا قیاس مع الفارق است. در آن فیلم، گاوشدن به معنای ازخوددرآمدن (الیناسیون) معنا شده است درصورتی که گاوشدن در فیلم «فروشنده» به معنای برعکس آن، زوال انسانی تعبیر می شود. این تشابه معکوس است و ربطی به تم فیلم ندارد.
 
فیلم فروشنده

شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در فروشنده

٦-به نظر می رسد استراتژی فیلم و طراحی سکانس ها خیلی هوشمندانه رخ نداده، بلکه باعجله بوده است. در «درباره الی» و «جدایی»... سکانس ها و تم فیلم بسیار هوشمندانه طراحی شده و به ندرت می توان اشکالی به آنها وارد کرد اما در فروشنده ایرادهایی واضح به چشم می خورد.
پایان تلویزیونی و سردستی فیلم که پیرمردی ظاهرا سرحال با یک سیلی تا لب مرگ می رود و دلسوزی طبیعی خانواده اش که قرار است دل تماشاگر را هم به درد آورد، واقعا چنین کارکردی ندارد. ایده و اجرا بسیار معمولی است که به سختی می توان باور کرد در حال تماشای فیلمی از اصغر فرهادی هستیم که شهره به ایده های ناب و فیلم نامه نویسی در سطح جهان است. شاید بتوان گفت فرهادی کمی قضیه را دست کم گرفته است.
 
٧- ترک خانه از سوی رعنا که انگیزه کافی و حداقل متقاعد کننده ای برای بیننده ندارد، ایده خوبی برای پایان فیلم نیست. به یاد بیاوریم مثلا سارا و بانوی مهرجویی را که قهرمان زن برای ترک خانه دلیل و انگیزه کافی دارد و بیننده آن را می پذیرد.
 
٨-فیلم عمق کافی ندارد. زیرلایه های فیلم در صورتی شکل می گرفت که ابعاد داستان بیشتر از این می شد. مثلا تجاوز به رعنا به وسیله پزشکی قانونی درحالی که خود رعنا آن را تکذیب می کرد در آخرین لحظات، تأیید می شد منتها نه از سوی پیرمرد و بُعد دیگری به داستان می داد. این تجاوز می توانست به وسیله همسایه ای رخ دهد که بالای سر جسم لخت رعنا رسیده و نتوانسته خود را کنترل کند. همان کسی که معتقد بود باید چنین آدم هایی را در شهر گرداند و به این وسیله طعنه ای به عمق ریاکاری در جامعه زده شود. این می توانست پایان مناسب تری باشد و ابعاد قضیه را بیشتر و حفره های غیرمنطقی فیلم را پر کند.
 
٩-فیلم می توانست در همان اتاق بعد از زدن سیلی یا قبل از آن با تشکر پیرمرد از عماد به واسطه اینکه آبرویش را نبرده اند، بسیار بهتر تمام شود.

١٠-در چنین فیلم تلخی اساسا طنز جایگاهی ندارد. در چند جای فیلم بیننده به خنده می افتد که کارایی بقیه فیلم زیر سؤال می رود. مثلا در صحنه خوردن ماکارونی و ریختن آن در سطل آشغال مسلما باید اعصاب شخصیت ها خرد باشد، اما صحنه کمیک پیش می رود که نقض غرض است.

نقد متفاوتی از فیلم فروشنده اصغر فرهادی

برگرفته از فردا -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 92 110
نظر کاربران
رضا

رضا

ممنون از دید واقع بینانه ای که به فیلم داشتید. من یه سوال دارم آیا صرفا نمادگرایی توجیه مناسبی برای ساخت یه فیلم ناقص است یعنی نمیشه فیلمی اصولی و جذاب ساخت و نماد ها را هم نشان داد.

پاسخ دادن 11 14
علی

علی

خدا شفا بده

پاسخ دادن 26 15
محمد

محمد

نقدخوبی بود

پاسخ دادن 14 14
شقایق

شقایق

5- عماد با توجه به رفتارهایی که در ابتدای فیلم نشان می دهد یک شخصیت روشن فکر و به دور از تعصب به نظر می رسد. در طی فیلم و وابسته به اتفاقی که برای رعنا رخ داد، رفتارهای جدیدی از عماد می بینیم که تصور اولیه را کم کم زیر سوال می برد. شاید گاو شدن به تدریج، از این منظر مورد نظر کارگردان بوده است. 10- حقیقتا صحنه ی تلخی بود و به نظر من واکنش (عمدی) کمیک عماد و گفت و گوی او با کودک به تلخی این صحنه اضافه می کرد.

پاسخ دادن 8 1
امید

امید

این فیلم به نوعی سوژه مناسبی برای جامعه جهانی و هویت ایرانیان نداشت اول اینکه بسیار نوع زندگی در ایران را بدور از هر گونه شادی نشان داد چهره هایی خسته افسرده و دوم خیانت یک پیرمرد به یک زن جوان و این نشانگر درد جامعه هست که هیچ کسی مقصر نیست بابت اعمالی که انجام میده و همه از کرده خودشان پشیمان میشوند یه نکته که بسیار زیبا جای گرفت در فیلم سوال اول دانش آموزان بود. یک نفر چطور گاو میشه جواب کم کم

پاسخ دادن 7 2
رضا

رضا

خیلی خیلی ازتون ممنونم

پاسخ دادن 0 1
حامد

حامد

سلام.فیلم عالی بود.اما یه صحنهذهم به نظر من خوب کار نشده بود.اونم صحنه روبرویی رعنا با پیرمرد بود.بعد از دیدنش ترسی که داشت رو از خودش بروز نداد!

پاسخ دادن 12 2
الی

الی

نقد بسیار خوبی بود. این نکته ها رو دقیقا منم کشف کردم و احساس میکنم توقعم از فیلم برآورده نشد

پاسخ دادن 5 3
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف