نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان نقش و اهمیت بزاق دهان
بزاق ، بهبود زخم
مطالعات نشان می دهد بزاق انسان سالم حاوی پپتیدهای خاصی است و هیستاتین-1 یک نمونه از آن است و وجود همین پپیتیدها به درمان زخم کمک می کند.

بهبود سریع تر زخم ها با ترکیبات بزاق دهان

بسیاری از ما گمان می کنیم چیزی بی ارزشی تر از بزاق دهان وجود ندارد. به همین دلیل قدر آن را نمی دانیم. اگر شما هم جزو همین افراد هستید، مطلب زیر را بخوانید تا به ارزش واقعی بزاق پی ببرید. بزاق، مایعی بسیار فرا تر از آب است و وظایف زیادی را بر عهده دارد. محافظت از دندان ها، کنترل میکروب های دهان، کمک به التیام زخم ها، شروع هضم غذا ها، تکلم و بلع آسان و… پس چندان جای تعجب نیست زمانی که دهان خشک می شود و ترشح بزاق کاهش می یابد، مشکلات آغاز می شوند.

مطالعات محققان دانشگاه شیلی نشان می دهد بزاق دهان حاوی پروتئینی است که روند بهبود زخم را تسریع می کند.

محققان دریافتند بزاق حاوی پروتئینی به نام histatin-1 است. محققان اثر این پروتئین را روی رشد رگ های خونی بررسی کردند؛ این فرآیند در علم پزشکی رگزایی(آنژیوژنزیز) نام دارد.

آنژیوژنزیز یک فرایند فیزیولوژیکی است که از رگ های موجود، رگ های جدید رشد می کند. این فرآیند در درمان و بهبود زخم نقش فوق العاده ای دارد. مطالعات نشان می دهد پروتئین هیستاتین-1 در آنژیوژنزیز نقش دارد و میزان تماس و انتقال سلول ها را افزایش می دهد. تیم تحقیقاتی دانشگاه شیلی آزمایش های مختلفی را روی جنین مرغ و سلول های عروق خونی و پوست انسان انجام داده اند.

بزاق هان

بزاق دهان

نتایج نشان می دهد نمونه بزاق و پروتئین هیستاتین-1 شکل گیری و رشد رگ های خونی را افزایش می دهد.

روند بهبود زخم های دهان و زخم های پوستی متفاوت است و این مطالعه دلیل این موضوع را روشن می کند.

مطالعات نشان می دهد بزاق انسان سالم حاوی پپتیدهای خاصی است و هیستاتین-1 یک نمونه از آن است و وجود همین پپیتیدها به درمان زخم کمک می کند. هیستاتین-1 علاوه بر اینکه خاصیت ضدباکتریایی دارد، باعث افزایش تماس و انتقال سلول ها و همچنین فرآیند رگ زایی می شود و همین امر بهبود زخم را در کمترین زمان ممکن می کند. این فرآیند در موجودات دیگر هم دیده می شود. برای مثال زمانی که بدن حیوان زخم می شود، حیوان به طور غریزی شروع به لیس زدن محل زخم می کند و این کار به بهبود سریع زخم کمک می کند.

نتایج این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه روش های موثر بهبود و درمان زخم در اختیار محققان قرار می دهد.

نقش و اهمیت بزاق دهان

نقش و اهمیت بزاق دهان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از جام نیوز-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف