نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون کدام فیلم ها نماینده ایران در اسکار 2018 هستند؟
اسکار ، اسکار 2018
طبق مقررات آکادمی اسکار تمامی کشورها تا تاریخ ١٠ مهرماه باید نماینده خود را به آکادمی اسکار معرفی کنند و باید منتظر ماند و دید نماینده های ایران در اسکار 2018 کدام فیلم ها هستند.
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396

شانس حضور ایران در اسکار 2018 چقدر است

در حالی که روزشماری ها برای معرفی آثار به آکادمی اسکار 2018 آغاز شده است و کشورها بهترین فیلم هایشان را به عنوان نماینده دنیای فرهنگ و هنرشان راهی آکادمی اسکار میکنند هنوز مشخص نیست که کدام فیلم نماینده ایران در مراسم اسکار 2018 خواهد بود.

این روزها دنیای اخبار سینمایی پر است از معرفی نماینده های کشورهای مختلف؛ که برای شرکت در رقابت بهترین فیلم خارجی زبان اسکار معرفی می شوند. این اخبار که گاه در میان شان نمونه های فیلم های تحسین شده ای نیز وجود دارد که پیداست اسکار گرمی را رقم خواهند زد. در ایران، اما هنوز چندان جدی نشده است؛ که شاید هم این قضیه به نبود گزینه ای پرشانس در ایران ربط داشته باشند که همگان در معرفی آن اجماع نظر داشته باشند؛ چیزی در مایه های فیلم های اصغر فرهادی- که تقریبا همگان می دانند اگر هم موفق به بردن جایزه نشود، به دلیل شهرت جهانی کارگردانش فیلم ایران از همان ابتدا در تمام گمانه زنی ها نامش خواهد آمد.

نماینده های ایران در اسکار 2018 کدام فیلم ها هستند

روز گذشته بود که یکی از سایت های موفق و تأثیرگذار این قضیه را یادآوری کرد:«درحالی که این روزها بسیاری از کشورها نمایندگان خود را برای حضور در آکادمی اسکار معرفی می کنند، سینمای ایران هنوز هیچ اقدامی برای معرفی نماینده امسال به رقابت بهترین فیلم خارجی سال ٢٠١٨ انجام نداده است».

خود خبر اگر چه شاید بشود گفت کمی زود نوشته شده اما به حد کافی گویا بود. طبق قواعد آکادمی اسکار تمامی کشورها تا تاریخ ١٠ مهرماه (٢ اکتبر) باید نماینده خود را به آکادمی اسکار معرفی کنند و البته در این میان درحالی که خیلی ها نماینده شان را معرفی هم کرده اند، ما هنوز تصمیم اولیه را هم نگرفته و به عبارت بهتر ما هنوز کارمان را آغاز نکرده ایم- با این که می دانیم یک کار راحت در هر جای دنیا در این سوی کره خاکی چه دنگ و فنگ هایی دارد و ما چه کمیسیون ها و شوراهایی باید ترتیب دهیم تا نتیجه ای در این حد بگیریم که آیا فلان فیلم باید در رقابت باشد یا آن فیلم دیگر؟!
شاید بشود این گونه ماجرا را تحلیل کرد که برخلاف سال های اخیر که معرفی نماینده به اسکار میدان رقابت فیلم های زیادی بود و شورای منتخب باید از بین چندین فیلم یک فیلم را به عنوان نماینده- با جار و جنجال و دعواها و انتقادهای فراوان- معرفی می کردند، اما امسال هیأت انتخاب برای معرفی فیلم ایرانی به این رقابت گزینه های چندانی ندارد.
در واقع باید گفت، شاید در سال هایی که فیلمی به کارگردانانی مانند اصغر فرهادی در سینمای ایران به نمایش درآید، هیأت انتخاب معرفی نماینده به آکادمی اسکار، کار راحت تری برای معرفی یک فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار داشته باشد، اما برخلاف سال گذشته که فروشنده به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی شد و فیلم های دیگری مانند اژدها وارد می شود و لانتوری هم به دلیل حضورهای بین المللی می توانستند گزینه های مناسب باشند، امسال ایران گزینه قطعی برای معرفی به آکادمی اسکار ندارد.

اسکار 2018

شانس ایران در اسکار امسال چقدر است

از سوی دیگر، براساس قواعد آکادمی اسکار تنها فیلم هایی می توانند به عنوان نماینده کشورها برای رشته بهترین فیلم خارجی معرفی شوند که حداقل دو هفته در سینماهای آن کشور به نمایش درآیند، اما احتمالا مشکل بزرگ این است که از مهرماه سال گذشته تا امروز فیلم ایرانی ای که در صحنه بین المللی موفق باشد و شانس جدی برای رقابت در اسکار داشته باشد، وجود ندارد.

از بین فیلم هایی که مورد توجه منتقدان و داوران جشنواره های مختلف داخلی قرار گرفتند، می توان به «ماجرای نیمروز» و «رگ خواب» اشاره کرد. این دو فیلم در سی وپنجمین جشنواره فیلم فجر به ترتیب ٣ و ٤ سیمرغ بلورین را به خود اختصاص دادند و در یازدهمین جشن انجمن منتقدان هم مورد توجه آنها قرار گرفتند. وجه مشترک دیگر این دو فیلم آن است که حضور بین المللی نداشته اند.

نکته مهم درباره این دو فیلم این است که «ماجرای نیمروز» در خود ایران نیز موفقیتی جامع نداشت و می توان گفت؛ تعداد موافقان و مخالفان آن به یک اندازه بود- که با سیل آگهی های تلویزیونی و جناحی کردن فروش آن نیز فروشی بالا نتوانست داشته باشد و «رگ خواب» نعمت الله نیز حتی در حد و اندازه کارهای موفق خود کارگردانش نیست- چه رسد به نماینده سینمای ایران در اسکار.

دیگر فیلمی که شانس راهیابی به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار را دارد، می توان به بدون تاریخ، بدون امضا وحید جلیلوند اشاره کرد، اما بزرگترین عاملی که مانع سر راه این فیلم، اکران نشدن آن است. با توجه به قرارداد اکران فیلم های سینمایی، فیلم جلیلوند تا مهلت تعیین شده از سوی اسکار، نمی تواند

در سینماهای کشور به نمایش درآید و اگر این مانع نیز با یک اکران کوتاه تک سالنه برداشته شود، باز هم آیا کسی هست که روی موفقیت فیلمی چنینی در اسکار بتواند شرط بندی کند؟ خصوصا باید این را نیز در نظر آورد که این فیلم تاکنون حدود ٨ماه از نمایش اش در جشنواره فجر می گذرد، نتوانسته در هیچ فستیوال درجه یکی انتخاب و جزو برندگان نهایی قلمداد شود.

 اسکار

اصغر فرهادی برنده جایزه اسکار سال قبل

البته از نیمه شهریورماه قرار است فیلم های نگار، تابستان داغ و سد معبر که در جشنواره فجر هم مورد توجه منتقدان و داوران قرار گرفتند، به نمایش درآیند؛ که هر سه شان شاید بشود گفت تله فیلم های خوش ساختی هستند.

دیگر فیلم شاخص امسال که مورد توجه منتقدان و داوران جشنواره ها قرار گرفته، فراری علیرضا داوودنژاد است، اما این فیلم بسیار بعید به نظر می رسد تا تاریخ ١٠ مهرماه به در سینماهای کشور به نمایش درآید؛ صرف نظر از این نکته که آیا اساسا موضوع این فیلم جهانی است یا بومی؟ و می تواند در رقابتی چون اسکار حضور یابد- درحالی که این یک فیلم نیز، نتوانسته در هیچ فستیوال درجه یکی انتخاب شود.

با این اوصاف به نظر می رسد دو فیلم «رگ خواب» و «ماجرای نیمروز» امسال بیشترین شانس را برای به دست آوردن عنوان نمایندگی ایران در اسکار ٢٠١٨ داشته باشند، به خصوص که این دو فیلم و فیلمسازان آنها جزو محبوب های یک طیف نگرشی خاصی هستند و شاید سینما و حتی دولت هم بدشان نیاید در نخستین سال دولت جدید امتیازی برای دونفر از معقول ترین چهره های آن طیف قایل شوند؛ و اگر این را در کنار این واقعیت قرار دهیم که از خارج سینما نیز از این دو فیلم حمایت خواهد شد و سعی خواهند کرد فضا را برای معرفی فیلم مورد نظرشان آماده کنند؛ بهتر می شود شانس بالاتر این دو فیلم را در قیاس با فیلم های دیگر تخمین زد.

کدام فیلم ها نماینده ایران در اسکار 2018 هستند؟

کدام فیلم ها نماینده ایران در اسکار 2018 هستند؟
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از روزنامه شهروند / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف