نمناک سبک زندگیکودک چه مقدار نمک برای غذای کودک لازم است
نمک ، نمک غذای کودک
به غذای کودک نمک و ادویه های تند نزنید زیرا کلیه های کودک نمی تواند میزان زیاد نمک را بپذیرد، بنابراین مصرف زیاد آن به کلیه کودک آسیب می رساند.
بازدید : 1,825 نفر

چه میزان نمک را میتوان به غذای کودک اضافه نمود

با شروع تغذیه تکمیلی این سوال برای بسیاری از مادران پیش می آید که آیا میتوان مقداری نمک به غذای کودک خود اضافه کنند ؟ یا اینکه چه میزان نمک را میتوان به غذای کودک اضافه نمود ؟
البته ذائقه هر انسانی از همان دوران شیرخوارگی شکل میگیرد و به مادران هم توصیه میشود که از افزودن نمک در همان شروع تغذیه تکمیلی خودداری کنند زیرا ذائقه کودک به نخوردن نمک عادت خواهد کرد ولی اگر از غذای بزرگسالان به کودک خورانده شود بدلیل افزودن نمک به غذا او تبدیل به فردی شور طلب خواهد شد و در سنین بالاتر میزان مصرف نمک را افزایش خواهد داد. . مشکل این والدین اینست که غذای نوزاد را می چشند و بنا بر ذائقه خود به آن نمک اضافه می کنند؛ که این مسئله مشکل آفرین است و سبب ایجاد عادت بد غذایی برای کودک شود.
بهمین دلیل توصیه میشود مادران نسبت بمیزان نمک مصرفی در غذای تکمیلی کودک توجه بیشتری داشته باشند.و در خانواده هایی که سابقه فشارخون بالا و یا بیماری کلیوی در آن دیده میشود بهتر است در پایین ترین میزان خود قرار گیرد .
بدن انسان ، مقدار سدیم مورد نیازش را از از مواد غذایی خوراکی دیگر در طبیعت دریافت می کند درنتیجه برای جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا و افزایش ورم بدن (هایپرتنشن) باید بمیزان مصرف نمک توجه داشت.

نمک غذا

مصرف بیش از اندازه نمک تعادل کلسیم بدن را بهم زده و موجب میشود که کلسیم راکه ساختار اصلی استخوان را تشکیل میدهد بدلیل مصرف بیش از حد سدیم (نمک) باعث کاهش جذب کلسیم وافزایش دفع کلسیم استخوان گردد که این حالت برای زنان در سنین بالا و کودکان در حال رشد مناسب نمیباشد .

به غذای کودک نمک و ادویه های تند نزنید زیرا کلیه های کودک نمی تواند میزان زیاد نمک را بپذیرد، بنابراین مصرف زیاد آن به کلیه کودک آسیب می رساند. بدن انسان برای این که بخوبی کار کند بمقداری نمک نیاز دارد. از آنجایی که نمک در بدن تولید نمی شود، وجود مقدار کمی از آن در غذای روزانه ضروری است.اما در شیرخواران مقدار نمک مورد نیاز کودکان بسیار کم است (تا یکسالگی ، کمتر از 1 گرم در روز) که این میزان مورد نیاز او از طریق شیر مادر یا شیر خشک دریافت می شود.
سعی کنید از ادویه‎های دیگر و چاشنی های گیاهی برای خوشمزه‎ کردن غذای کودک و تحریک جوانه‎های چشایی او استفاده نمایید.فقط مراقب باشید که این مواد را برای بار اول به صورت جداگانه به کودک دهید و حداقل 4 روز صبر کنید تا اگر کودک به آن آلرژی داشت، آگاه شوید.
البته مصرف مقدار خیلی کم نمک در غذای شیرخواران کم وزن یا با افت وزن مانعی ندارد .

چه مقدار نمک برای غذای کودک لازم است

چه مقدار نمک برای غذای کودک لازم است
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از کودک آنلاین -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف