نمناک بهداشت و سلامتتغذیه مصرف نمک دریایی و سنگ نمک برای پخت و پز ممنوع
نمک دریایی ، مصرف نمک دریایی
تأکید می شود افراد اکیداً از مصرف هر گونه نمک غیر یددار همچون نمک دریایی و سنگ نمک برای پخت و پز خودداری کنند.

نمک دریایی و سنگ نمک را برای پخت و پز استفاده نکنید

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت:با توجه به اینکه هورمون ترشح شده از غده تیروئید در تنظیم سطح سوخت وساز بدن نقش دارد، هر گونه اختلال در ترشح این غدد می تواند در میزان سوخت وساز و نهایت تغییرات وزن اثر داشته باشد.

وی افزود:به عبارتی دیگر افزایش سطح خونی هورمون تیروئید ناشی از پرکاری باعث بالا رفتن سوخت وساز و علایمی همچون کاهش وزن می شود و در نقطه مقابل آن کمبود ترشح هورمون تیروئید باعث عوارض مختلف از جمله افزایش وزن می شود.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت:پرکاری و کم کاری تیروئید علل مختلفی دارد که می تواند ناشی از اختلال کارکرد غده یا در مراکز بالادستی کنترل فعالیت غده تیروئید یعنی در هیپوفیز و هیپوتالاموس شود که تشخیص درمان آن توسط پزشک صورت می گیرد.

وی گفت:افراد برای اینکه اختلال عملکرد تیروئید را پیشگیری کنند بایستی از میزان ید کافی در سبد مصرفی روزانه استفاده کند. ید عنصری است که عمدتاً در غذاهای دریایی وجود دارد اما میزان ید مورد نیاز ما قابل تأمین از طریق خوراکی های دریایی نیست.

 

 نمک دریایی

اجتناب از مصرف نمک دریایی و سنگ نمک برای پخت و پز

 در این صورت ما بایستی روزانه نیم کیلو ماهی مصرف می کردیم که با رژیم غذایی ما مطابقت ندارد یا همچون رژیم غدایی ژاپنی ها جلبک دریایی می خوردیم که آن نیز در برنامه غذایی ما ایرانی ها جایی ندارد.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران، گفت:از 20 سال پیش در کشور برنامه مقابله با اختلالات ناشی از کمبود ید اجرا شد که با اضافه کردن ید به نمک طعام منجر به تأمین ید شهروندان ایرانی شده است به همین دلیل تأکید می شود افراد اکیداً از مصرف هر گونه نمک غیریددار همچون نمک دریا و سنگ نمک برای پخت و پز خودداری کنند.

وی توصیه کرد:از نمک یددار تسویه شده که روی بسته های آن نیز درج شده استفاده کنند. اما موارد مرضی اختلال عملکرد تیروئید می تواند حتی با وجود مصرف میزان مناسب ید رخ دهد که در این صورت نیازمند اقدامات تشخیصی و درمانی است.

وی گفت:زنان باردار به میزان ید بیشتری احتیاج دارند و از آنجا که مصرف بیشتر نمک در طول روز عوارضی همچون فشار خون برای آنها پدید می آورد بنابراین در دوران بارداری از مکمل ید به صورت روزانه استفاده کنند که در بازار دارویی موجود است.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران در پایان گفت:زنان بارداری که دچار بیماری تیروئید هستند به علت تأثیر هورمون های بارداری ممکن است نیاز به تغییر دوز دارو داشته باشند که باید برای این موضوع به پزشک مراجعه کنند.

مصرف نمک دریایی و سنگ نمک برای پخت و پز ممنوع

مصرف نمک دریایی و سنگ نمک برای پخت و پز ممنوع
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از فارس /ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف