نمناک سبک زندگیموفقیت راز موفقیت ننه مکرمه قنبری
ننه مکرمه ، نقاشیهای ننه مکرمه
ننه مکرمه نامی آشنا برای جامعه ی هنری ایران است. مکرمه قنبری مشهورترین هنرمند خودآموخته ی ایرانی است.

شهرت جهانی ننه مکرمه قنبری

مکرمه قنبری معروف به «ننه مکرمه» در سال 1307 در شهرستان بابل متولد شد. وی تحصیلات دانشگاهی و سواد خواندن و نوشتن نداشت و دوره علمی هم نگذرانده بود، او در 67 سالگی نقاشی را شروع کرد و نخستین نمایشگاهش در سال 1374 در گالری سیحون برپا شد. نمایشگاه های بسیاری از آثار مکرمه در سراسر دنیا برگزار شده و هر ساله برگزار می‏شود. مکرمه که خانه اش جزو میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده و به موزه تبدیل شده هرساله پذیرای بازدیدکنندگان فراوانی از سراسر دنیا است. موزه مکرمه همکاری های بسیاری با موزه‏های مختلف دنیا از جمله موزه باورز در ایالت کالیفرنیا داشته که ماحصل آن برپایی نمایشگاه هایی در کالیفرنیا و سایر کشورها بوده است.

«ننه مکرمه» نامی آشنا برای جامعه ی هنری ایران است. مکرمه قنبری مشهورترین هنرمند خودآموخته ی ایرانی است. او در سال 1307 در یکی از روستاهای مازندران متولد شد و زمانی که بیش از 60 سال سن داشت، نقاش شد. سنی که برای بسیاری از مردم سن پیری و از کار افتادگی است؛ اما او قلم به دست گرفت و آنچه را که سال ها در ذهن و دل داشت، با رنگ ها و خط ها جان بخشید تا امروز که خودش از دنیا رفته نامش جهانی شده باشد.

ننه مکرمه

ننه مکرمه قنبری نامی آشنا برای مردم ایران است

او خواندن و نوشتن نمی دانست، برای همین بود که کلمه ها و حرف های دل مکرمه به صورت نقش هایی بر دل دیوارها و پنجره ها درآمدند. نقاشی هایی که در مشهور شدن او تاثیر زیادی داشتند. شاید اگر او حرف هایش را می نوشت، نمی توانست با زبان نقاشی که زبانی جهانی است با مردم دنیا ارتباط برقرار کند، تا جایی که بارها آثارش را به خارج از مرزها ببرند و به نمایش بگذارند.

نقاشی های «ننه مکرمه» روایتگر داستان مادربزرگ هاست. داستان هایی تلخ و شیرین از سال های دور. او رویاهایش را به تصویر کشید و برای این کار به هیچ چیز جز دلش رجوع نکرد. تاثیر محیط زندگی بر نقاشی های مکرمه قنبری کاملا مشهود است. همچنین زندگی سخت او، دردها و رنج هایی که متحمل شده بود در نقاشی هایش کاملا پیداست.

ننه مکرمه

خانه فوق العاده زیبای ننه مکرمه قنبری

فعالیت جدی «ننه مکرمه» در این زمینه از زمانی شروع شد که به خاطر فروخته شدن گاو محبوبش افسرده بود و برای رهایی از این اندوه به نقاشی پناه برد و آنچه را که در دل داشت، روی دیوارها جان بخشید. یکی از فرزندان ننه مکرمه که علاقه ی مادرش به نقاشی را دید، برای او از شهر وسایل نقاشی خرید تا بتواند راحت تر کار کند.

مکرمه آن قدر در مسیر هنری اش مصمم شد که توانست نخستین نمایشگاهش را در یکی از بهترین گالری های تهران برپا کند. برپایی این نمایشگاه آغاز راه شهرت او بود. شهرتی که روز به روز بر آن افزوده شد و نام مکرمه قنبری و نقاشی هایش بر سر زبان ها افتاد.

اولین نمایشگاه ننه مکرمه سال 1374 برگزار شد و این نقطه ی آغازی بود بر حضور پررنگش در بسیاری از نمایشگاه های انفرادی و گروهی دیگر. در سال 1391 نمایشگاهی شامل 35 اثر نقاشی از مکرمه قنبری در موزه باورز کالیفرنیا برگزار شد. او در سال 2001 برای برپایی نمایشگاهش به اروپا سفر کرد و به عنوان «زن سال سوئد» برگزیده شد. نام او حتی به هالیوود هم رسید و قرار بود فیلمی از زندگی او ساخته شود.

ننه مکرمه

نقاشی های زیبای ننه مکرمه قنبری

درباره ی سبک نقاشی این هنرمند بارها صحبت شده است، اما آنچه بیش از سبک آثار او جلب توجه می کند، نمود بیرونی احساساتش در این نقاشی هاست. او علاوه بر نشان دادن بخش هایی از زندگی واقعی روستایی، تابلوهایی را خلق کرده که در آن ها، انسان ها از دنیای رئال و واقعی فاصله گرفته اند، اما حالات آن ها برگرفته از همان رویدادهای زندگی مکرمه هستند.

خانه ی این هنرمند که مملو از نقاشی هایش است، در فهرست آثار ملی به ثبت رشیده و به عنوان خانه - موزه ننه مکرمه شناخته می شود. این موزه با جمع آوری آثار نقاشی از میان فرزندان و خانواده و با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران ثبت شد. به نظر می رسد این موزه در طول سال های گذشته به مرمت های اساسی نیاز دارد و باید مورد توجه مسؤولان قرار گیرد.

آثار مکرمه قنبری هنوز هم در بسیاری از نمایشگاه های گروهی روی دیوار گالری ها می رود. چند ماه پیش در طوفان مازندران خانه - موزه ی او دچار آسیب هایی شد و فرزندش از بی توجهی مسؤولان به مرمت و نگهداری از این خانه - موزه گلایه داشت. او معتقد بود اگر نتوانیم جلوی آسیب ها را بگیریم، نقاشی های روی دیوارها از بین می رود.

مکرمه قنبری تا مدتی قبل از درگذشتش براثر عوارض ناشی از سکته ی مغزی تحت درمان بود تا این که دوم آبان ماه سال 1384 از دنیا رفت.

راز موفقیت ننه مکرمه قنبری

راز موفقیت ننه مکرمه قنبری
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
برگرفته از پایش / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف