نمناک بهداشت و سلامتتغذیه افزودن طعم دهنده به روغن های خوراکی ممنوع!
روغن های خوراکی ، تغذیه
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت اعلام کرد : استفاده از طعم دهنده ها در روغن های خوراکی ممنوع است.

نکات مصرفی مهم روغن های خوراکی

روغن های خوراکی در مدلها و طعم های مختلف در بازار موجود هستند و حرف و حدیث پیرامونشان زیاد است. روغن های خوراکی را میتوان مایع حیات در آشپزخانه ها نامید که نقش مهمی در آشپزی دارند . اما همین روغن های خوراکی نقش مهمی در ایجاد انواع بیماری ها در انسان دارند . بنابراین باید در خرید و استفاده از انواع روغن های خوراکی دقت کنیم.

ممنوعیت استفاده از طعم دهنده ها در روغن های خوراکی

کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت با بیان اینکه استفاده از طعم دهنده ها در روغن های خوراکی ممنوع است به تشریح ویژگی های روغن خوراکی سالم پرداخت.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت در خصوص ویژگی های روغن های خوراکی اظهار کرد:روغن های خوراکی به صورت کره و مارگارین استفاده می شوند. در واقع به روغن های خوراکی اسانس اضافه می شود و به صورت نیمه جامد یا مایع استفاده می شوند. نوع دوم روغن ها، روغن های سرخ کردنی هستند که در حقیقت باید نقطه دود بالایی داشته باشند.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود:معمولا استفاده از روغن هایی مثل تفاله زیتون و نارگیل برای مصرف خانوار ممنوع است و روغن آفتاب گردان، بادام زمینی، ذرت و زیتون را بعد از انجام فرایندهایی مثل هیدروژنه، می توان به عنوان روغن های خوراکی استفاده کرد.
وی با بیان این موضوع که استفاده از طعم دهنده ها در روغن های خوراکی ممنوع است گفت:بطور مثال استفاده از طعم دهنده های زعفران در روغن های خوراکی ممنوع است.
وی تصریح کرد:بر اساس استاندارد ترانس روغن نباید بیشتر از 2درصد باشد، اما برخی کارخانجات تولید روغن با مراجعه به سازمان غذا و دارو و ادعای این موضوع که روغن پایین از ترانس 2درصد تولید کرده اند با گرفتن مجوز تشویقی، اجازه اضافه کردن طعم دهنده های مجاز را دریافت می کنند.
وی در خصوص ویتامین های موجود در روغن گفت:به طور کلی ویتامین های A,k,E,D محلول در چربی هستند و شرکت های تولید کننده روغن خوراکی می توانند با دریافت مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو این ویتامین ها را به روغن اضافه کنند.

روغن های خوراکی

ممنوعیت افزودن طعم دهنده به روغن های خوراکی

وی در ادامه در خصوص رنگ روغن سالم گفت:روغن سالم باید از رنگ شفاف برخوردار باشد و اگر بوی ترشیدگی از روغن به مشام برسد نشان دهنده اکسیده شدن روغن است.
وی افزود:قرار گرفتن روغن در مجاورت هوا و اکسیژن و همچنین نگه داشتن روغن در هوای گرم به مرور زمان باعث از بین رفتن خواص روغن خواهد شد و طعم ترشیدگی از آن حس می شود.
بهتر است افراد هنگام خرید روغن ترانس آن را مد نظر قرار دهند و همانطور که گفته شد ترانس روغن های مصرفی خانوار 2درصد و میزان اسیدهای اشباع روغن نباید از 30 درصد بیشتر باشد. مصرف روغن های با اسیدهای چرب بالا باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی خواهند شد به همین دلیل در برنامه های سیاست گذاری سلامت تصمیم گرفته شد میزان اسیدهای چرب اشباع و ترانس در حد استاندارد بین المللی پایین آورده شود.

افزودن طعم دهنده به روغن های خوراکی ممنوع!

افزودن طعم دهنده به روغن های خوراکی ممنوع!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از الو دکتر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف