نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده نکات مهم رانندگی در جاده برفی
رانندگی ، رانندگی در هوای برفی
برای مسافرت در هوای برفی زمستان توصیه می شود قبل از سفر یک بار مقررات رانندگی در جاده ها را مرور کنید. اما این مقررات و نکات مهم مسافرت در هوای برفی چیست؟ با ما همراه باشید...

رانندگی در هوای برفی

رانندگی درهوای برفی باید طبق اصول و با احتیاط بسیار فراوان انجام شود،در ادامه به چند نکته میپردازیم.

دانستن قوانین و مهمتر از آن اجرا کردن این قوانین بهترین محافظ شما از حوادث جاده ای است. پس بیایید یکی از بندهای مهم قانون راهنمایی و رانندگی را مرور کنیم.

1- در بزرگراه ها خودروهای سبک می توانند با 110کیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی با 100کیلومتر در ساعت حرکت کنند. این در حالی است که کلیه وسایل نقلیه در جاده های اصلی در طول روز می توانند تا 95کیلومتر سرعت داشته باشند که این میزان در شب به 85کیلومتر می رسد. در جاده های فرعی هم هنگام روز 85کیلومتر و هنگام شب 75کیلومتر سرعت داشتن مجاز است. یادتان باشد که تحقیقات به عمل آمده نشان داده کاهش سرعت به میزان 10کیلومتر در ساعت، میزان تصادف را 20درصد، تعداد مجروحان را  30درصد و تلفات جانی را 40درصد کاهش می دهد.
2-  حداکثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه ها 120کیلومتر و اتوبوس مینی بوس، تریلر و کامیون 110کیلومتر و حداقل سرعت این وسایل نقلیه در اتوبان ها 70کیلومتر در ساعت است.

رانندگی در جاده برفی

 3- استفاده از نور بالا در فاصله 150متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری مثل مه گرفتگی و درصورت نبود مه شکن در حین بروز کولاک و مه که مجاز نمی باشد.
4- پشت فرمان خوراکی و آب نخورید، تا حد ممکن صحبت نکرده و به سرنشینان نگاه نکنید.
5- قبل از سفر گوش به زنگ اخبار هواشناسی و آب و هوای مقصد و مبدا باشید و با تماس با شماره تلفن گویای 141 از وضعیت راه ها، محدودیت های ترافیکی و... مطلع شوید. یادتان باشد دز طول جاده به علایم و هشدارها توجه کافی داشته باشید و هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، کمال دقت را به کار برده و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیک را حفظ کنید.
6-  بیشتر رانندگانی که مهارت کافی ندارند به محض وارد شدن به معابر خارج از شهر سبقت های متعددی می گیرند که این کار در زمان باراندگی باعث کاهش سطح اصطکاک لاستیک با آسفالت و بروز سوانح خطرناک می شود.
7- قبل از سفر از سلامتی ترمزها و چراغها اطمینان پیدا کنید و نسبت به تمیزی شیشه ها و میدان دید، تنظیم فرمان و... اقدام کنید.
8- توجه به ضخامت عاج لاستیک یکی از مهم ترین مواردی است که باید دقت شود. برای ترددهای برون شهری عاج لاستیک شما باید حداقل سه میلی متر باشد.

نکات مهم رانندگی در جاده برفی


9-  به ازای هر 15کیلومتر سرعتی که در ساعت دارید، باید به اندازه طول یک ماشین با خودروی جلویی فاصله داشته باشید.
10- دلایلی مثل خستگی و خواب آلودگی، نقص عضو، استعمال مواد مخدر، بی توجهی به مقررات، عجله و شتاب بی مورد، عدم تشخیص سهم عبور سایرین، لجبازی، رانندگی در اوج احساسات و... همیشه دلخراش ترین سوانح رانندگی را در پی داشته اند. بنابراین اگر جان خود و اطرافیانتان را دوست دارید، از آنها دوری کنید.
11- بستن کمربند ایمنی به عنوان یک قانون الزامی است چرا که هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می کند.
12- اگر وسیله ای را با خود در جاده حمل می کنید که طول آنها بیش از نیم متر از ماشین بیرون است، نصب پرچم قرمز را فراموش نکنید.
 

نکات مهم رانندگی در جاده برفی

نکات مهم رانندگی در جاده برفی
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 17
برگرفته از تبیان
این مطلب مفید بود ؟ 16 1
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف