نگهداری از کفپوش خانه
برای عدم جمع شدن گرد و غبار در روی کفپوش ها می توانید از موکت ها و فرش استفاده کنید تا میزان گرد و غبار کاهش یابد .

چطور از کفپوش خانه مراقبت کنیم

گردو خاک دشمن کفپوش ها هستند و با ماندگاری زیاد روی کفپوش باعث خراب شدن آنها می شود و یا به خراشیده شدن آنها منجر می شود . آب نیز یکی از دشمنان کفپوش ها می باشد .
برای این کار توصیه می شود که هر روز با یک طی تقریبا خشک و نرم آنرا تمیز کنید تا صدمه ایی به کفپوش وارد نشود .

این توصیه ها و روش های به صرفه به شما کمک می کند کفپوش خانه خود را سالم نگه دارید؛ از کف پوش های چوبی گرفته تا فرش.

کف پوش های چوبی
کفپوش های چوبی به خاطر زیبایی و دوام شان ارزشمند هستند. اگر درست از آن ها نگهداری شود، این کف پوش ها برای نسل ها باقی خواهند ماند. با این وجود در صورت خرابی با پرداخت های پلی یورتان با دوام، تعمیر آن ها چندان سخت نخواهد بود. آسیب ها و لکه های این نوع کف پوش را می توان در 3 مرحله زیر تعمیر کرد.

اول سنباده بکشید
اول محدوده آسیب دیده را آرام با سنباده ریز سنباده کنید. داخل خود چوب نشود. اگر خیلی عمیق سنباده کنید، هماهنگ کردن رنگ سخت می شود و چوب را که با گذر زمان تغییر رنگ داده است یا سابیده شده است، شکاف می دهد.

سپس محل را تمیز کنید
بعد از سنباده کشی، گرد و خاک را پاک کنید چون ممکن است در پوشش کف پوش باقی بماند و باعث کدر شدن آن شود. خوب محل را با پاک کننده ای که برای پلی یورتان فرمول بندی شده است، تمیز کنید. این پاک کننده ها حاوی موادی هستند که زود تبخیر می شوند و در نتیجه رطوبت آن کف پوش را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

پوشش نهایی کف پوش را دوباره بزنید
با پد حباب دار نقاشی (foam paint pad) پلی یورتان را نقاشی کنید (از همان رنگ نهایی که از قبل روی کف پوش به کار رفته استفاده کنید) و سپس ضخامت رنگ لبه ها را با قلم موی خشکی کمتر کنید. از مرکز به سمت بیرون کار کنید. در برخی جا ها که کف پوش قدیمی به حد کافی سنباده کشیده نشده است، ممکن است رنگ پوسته پوسته شود. رنگی که بر پایه آب باشد، موقعی که خشک می شود شفاف است؛ در حالی که پلی یورتان که بر پایه روغن است، در ابتدا روشن تر به نظر می رسد، ولی با گذر زمان تیره تر می شود. اگر کف پوش شما لک شده است، باید قبل از به کار بردن پلی یورتان لکه را از بین ببرید.
نگهداری از کفپوش خانه

مراقبت از کفپوش ها

مشکل کف پوش چوبی:خراش های سطحی
چسب های پوششی با واکس که در فروشگاه ها موجود هستند برای رفع این مشکل به کار می روند. آن ها سایه های مختلفی دارند. مارکرهایی که مخصوص لکه های چوب هستند نیز می توانند برای اصلاح خرابی ها مفید واقع شوند.


مشکل کف پوش چوبی:لکه های تیره
لکه های کوچک جوهر، حیوانات خانگی و لکه های آب را با سیم اسکاچ ریز بزدایید.


مشکل کف چوبی:آدامس، موم و مداد شمعی
محل را برای 5 دقیقه با کیسه پلاستیکی پر از یخ بپوشانید و سپس آدامس یا موم را با قاشق یا کارت اعتباری بخراشید. در نهایت آن را با پاک کننده مخصوص پلی یورتان پاک کنید.

مشکل کف چوبی:روغن یا گریس

لکه را با پارچه آغشته به پاک کننده مخصوص پلی یورتان از بین ببرید.

مشکل کف چوبی:سوختگی ها
به آرامی سوختگی را با چاقوی بتونه بخراشید، سپس محل را ترمیم کنید.

نگهداری از فرش
فرش رنگ و بافت فوق العاده ای را به اتاق می دهد. ولی فرش نمی تواند مراقب خودش باشد! این مراحل را برای نگهداری و لکه بری فرش دنبال کنید تا همیشه عالی به نظر برسد

از بین بردن لکه فرش:مایع اضافی ریخته شده روی فرش را جذب حوله کنید

به محض آگاهی از لکه هایی که به خاطر ریختن مایعات به وجود می آیند، باید به آن ها رسیدگی شود. آب مایعات را با حوله کتانی سفید تمیز یا حوله کاغذی سفید بگیرید. با این کار شما می توانید بسنجید که لکه دیگر در فرش نفوذ نمی کند. هرگز حوله را روی لکه نکشید چون این کار مایعات را در یک جا جمع می کند و قالیچه یا پادری را کرک کرکی می کند.

از بین بردن لکه فرش:لکه را کم رنگ کنید
اگر لکه پایدار است، آن را با آب معدنی گازدار یا جوش شیرین کم رنگ تر کنید.

از بین بردن لکه فرش:دوباره حوله را روی لکه فشار دهید
با کف دست یا پاشنه پای تان حوله خشک را روی محل لکه فشار دهید تا به طور تقریبی خشک شود.

از بین بردن لکه با روش های خانگی؛ محلول تمیزکننده
با رقیق کردن چند قطره از مایع شستشوی شفاف، در آب لکه را پاک کنید. در هر لیتر آب ¼ قاشق چای خوری مایع ظرف شویی استفاده کنید. آن را روی لکه بزنید، مراقب باشید که فرش را با محلول اشباع نکنید. به آرامی حوله خشکی را روی آن فشار دهید، سپس با آب تمیز بشویید و دوباره با حوله خشک آب آن را بگیرید.

لکه های فرش هایی که الیاف آن ها گیاهی است

بدون معطلی با حوله مایع را جذب کنید؛ لکه هایی که روی الیاف گیاهی مانند کنف، کنف هندی، رافیا، لیف نارگیل می افتند، سست تر از پشم یا مواد مصنوعی هستند، حتی اگر برای این که ضد آب باشند، پرداخت شده باشند. از روش زدودن لکه فرش استفاده کنید و با استفاده از پنکه یا سشوار که روی درجه کم تنظیم شده است، مطمئن شوید محدوده مرطوب سریع خشک می شود.

از بین بردن لکه حیوانات خانگی
هر چه زود تر به لکه ناشی از حیوانات خانگی بپردازید، بهتر است. ادرار حیوانات خانگی که روی فرش باقی می ماند، می تواند رنگ الیاف فرش، به خصوص رنگ های بژ، را برای همیشه تغییر دهد. به محض این که لکه را تشخیص دادید با پارچه سفید تمیزی آن را بگیرید. بعد از این که تا آن جا که ممکن است لکه را با پارچه جذب کردید، ¼ قاشق چای خوری مایع ظرف شویی شفاف را در 1 پیمانه آب ولرم حل کنید و روی لکه بریزید، سپس آن را با حوله تمیز و خشک دیگری خشک کنید. این کار را با حوله صابونی و حوله مرطوب و تمیز دیگری ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای لکه های کهنه یا بوی پایدار ادرار حیوانات خانگی، با قالی شویی های حرفه ای تماس بگیرید.

ترمیم محل سوختگی
برای تعمیر سوختگی کوچک، پرزهای سیاه شده را ببرید.
مقداری از الیاف فرش را از گوشه ای ببرید. آن را با چسب سیانواکریلات به محل سوخته بچسبانید.
الیاف را مرتب کنید. سر الیاف را بچینید تا یک دست شود

برطرف کردن لکه های موم
با قاشق موم خشک شده شمع را بتراشید.
لکه باقی مانده موم را با پارچه سفید یا حوله کاغذی بپوشانید؛ آن را با درجه کم اتو کنید.
وقتی موم جذب شد، پارچه یا حوله ای که روی آن انداخته بودید بردارید.

روش های نگهداری از کفپوش های چوبی تا فرش

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از پارسه گرد/ ر
نظرات
وبگردی