نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد نحوه نگهداری شیر مادر در یخچال و فریزر و دمای اتاق
نگهداری شیر مادر ، دوشیدن و نگهداری شیر
برای مواقعی که مادر در خانه نیست برای آنکه کودک از مصرف شیر مادر محروم نشود میتوان شیر مادر را دوشید و نگهداری کرد.

شیرمادر تا چه مدت در یخچال و فریزر قابل نگهداری است

گاهی لازم می شود مادر، شیر خود را بدوشد و به وسیله فنجان، قاشق، قطره چکان، سرنگ و یا حتی لوله معده به کودک بخوراند.

دلتان برای همکاران و محیط کارتان تنگ شده؟ تصمیم گرفته اید به سر کار برگردید؟ پس باید برنامه شیردهی تان را تنظیم کنید. شاید توصیه هایی که من از کارشناسان و متخصصان اطفال در انجمن تغذیه با شیر مادر گرفتم، راهگشای شما باشد... حتما می دانید برای مواقعی که بیرون از منزل هستید باید شیرتان را دوشیده و ذخیره کنید.
اما این کار به این سادگی ها نیست و اصولی دارد. خانم دکتر در ابتدا لیستی از ظروف لازم را به من داد که شامل ظروف پلاستیکی یا شیشه ای با سرپوش محکم بود تا هوا در آن نفوذ نکند. یک سری کیسه های پلاستیکی مخصوص ذخیره شیر مادر نیز هستند که برای ذخیره کمتر از 72 ساعت مناسب است. به من گفتند اگر دوشیدن با دست سخت است. باید پمپ مخصوص نیز بخرم. قبل از دوشیدن باید دست ها و ظروف را خوب شسته و آماده شویم. دوستان خوبم اگر شیر را در مقادیر کم ذخیره کنید، بهتر است و از دور ریختن شیر خورده نشده جلوگیری می شود.
بچه ها در هر وعده حدود 60 تا 120 میلی لیتر شیر می خورند بنابراین برای ذخیره شیر در وعده های 60 میلی لیتری شاید لازم باشد چند بار در روز شیر خود را بدوشید و سپس همه را با هم در یک ظرف ذخیره کنید. البته به شرط اینکه شیر تازه دوشیده شده و گرم را قبل از اینکه با شیر قبلی مخلوط کنید حدود یک ساعت در قسمت اصلی بدنه یخچال بگذارید تا سرد شود و سپس به شیر دوشیده شده همان روز اضافه کنید.

شیر مادر

تغذیه با شیر مادر

اگر ساعت کاری شما طوری است که نیازی به فریز کردن شیر نیست، بهتر است بدانید شیر دوشیده شده تان در دمای اتاق 25 درجه سانتی گراد حدود 6 تا 8 ساعت قابل نگهداری است ولی در این روزهای گرم حتما سرپوش شیر را قرار داده و آن را با یک حوله سرد پوشانده و در محل خنک اتاق نگهداری کنید.

اگر شیر در کنار کیسه یخ باشد تا 24 ساعت و اگر در دمای 4 درجه یخچال باشد تا چهار روز قابل نگهداری است. رنگ شیر دوشیده شده تان از روزی به روز دیگر متفاوت است و به رژیم غذایی شما بستگی دارد. ممکن است آبی، زرد و یا قهوه ای باشد.
شیر ذخیره شده را قبل از دادن به شیرخوار به ملایمت نه با شدت تکان دهید تا چربی شیر که به قسمت بالای ظرف رفته با بقیه آن مخلوط شود. توجه کنید ذخیره شیر در مقادیر 30 یا 60 میلی لیتری باعث می شود شیرخوار ما تا زمانی که به منزل می رسیم چند بار شیر بخورد و خوشحال و راضی باشد.

البته به خاطر داشته باشید بوی شیر تازه نسبت به فریز شده فرق دارد و شیرخوار تمایل دارد در مواقعی که به خانه می رسیم از گرمای بدن مادر و نوازش های او لذت ببرد و پستان مادر را بمکد.

نحوه نگهداری شیر مادر در یخچال و فریزر و دمای اتاق

نحوه نگهداری شیر مادر در یخچال و فریزر و دمای اتاق
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 19
این مطلب مفید بود ؟ 16 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف