نیوشا ضیغمی
نیوشا ضیغمی در فیلم سینمایی ایران برگر در نقش یک مشاور انتخاباتی به خوبی درخشید و بار دیگر در سینما دیده شد. در ادامه گفتگوی نیوشا ضیغمی را درباره ایران برگر میخوانید.

نیوشا ضیغمی با حضور در نقش یک مشاور انتخاباتی در فیلم ایران برگر می کوشد درخشش گذشته اش را تکرار کند. با او در باره حضور در ایران برگر پرفروش ترین فیلم اکران نوروز گفت وگو کرده ایم.

آیا در این دو سه ساله اخیر تلاش کرده اید مسیر متفاوتی را در بازیگری تجربه کنید؟
مدتی از بازیگری فاصله گرفتم و ترجیح دادم در این فاصله به کارنامه کاریم فکر کنم تا به راه کار جدیدی برسم و مسیر تازه ای را انتخاب کنم.
 
بنابراین از روند کاری گذشته خودتان چندان راضی نبودید؟
مسئله راضی نبودن در میان نبود. زمانی که انتخابی پیش می آید بنابر تجربه و نگرش آن موقعیت زمانی است. فکر کردم که بعد از گذشت یک دهه از ورودم به سینما بهتر است با پختگی و فکر بیشتری نقش ها را انتخاب کنم. تا در آینده بتوانم بگویم کارنامه دهه دوم بازیگریم بهتر و کامل تر است.
 
بنابراین این استراتژی را در مورد کارتان دارید که هر دهه نسبت به دهه قبل روند متفاوت و روبه جلویی داشته باشید؟
هرسنی برای هر بازیگری تجربیاتی دارد و دانش و شناختی را به انسان اضافه می کند. بعد از ده سال بازی کردن دیگر نمی توانم نقش هایی را بازی کنم که قابل دفاع نباشد.
 
نیوشا ضیغمی
 
آیا هنوز هم علاقه دارید نقش جوان پسند بازی کنید؟
سنم از بازی کردن در این نقش ها گذشته است. الان تمام هدفم بازی در نقش های آبرومند و قابل دفاع است. پیر یا جوان بودن نقش در درجه دوم اهمیت قرار دارد.
 
طول و عرض نقش های پیشنهادی برایتان چه اهمیتی دارد؟
در فیلمی مثل «ایران برگر» کارگردانی چون مسعود جعفری جوزانی حضور دارد که یازده سال بعد از «درچشم باد» دوباره با ایشان همکاری کردم. طول نقش چندان بلند نبود اما فضای کار مرا مجاب کرد که در این فیلم بازی کنم. کیفیت فیلمنامه، تیم بازیگری و نوع کارگردانی جوزانی باعث شد که با خیال راحت در «ایران برگر» بازی کنم و دینم را به ایشان ادا کنم.
 
«در چشم باد» نقش دختری متعلق به صد سال قبل را بازی کردید. اما در «ایران برگر» نقشتان معاصر بود این ویژگی چقدر برایتان اهمیت داشت؟
مسعود جوزانی کارگردانی است که به کارش اشراف دارد و از بهترین کارگردان های سینمای ایران است. برای هر بازیگری کار کردن با این نوع از کارگردان ها مفید است و همچنان از ایشان آموختم و البته تولید فیلم «ایران برگر» به لحاظ ابعاد و وسعت کار، فیلمی دشوار و سخت بود. در این فیلم تعداد زیادی بازیگر و هنرور در صحنه های شلوغ بازی داشتند وهر کارگردانی نمی توانست این صحنه ها را مدیریت کند.
 
در شرایطی که اغلب تولیدات سینمای ایران فضای شهری دارند، روستایی بودن فیلم «ایران برگر» چه ویژگی هایی برای شما داشت؟
فضای فیلم «ایران برگر» و نوع گویش شخصیت های فیلم در فضای مدرنی که امروز همه ما زندگی می کنیم جذابیت های زیادی دارد و کمتر این نوع فیلم ها ساخته می شود و بر خلاف اغلب فیلم هایی روستایی که مخاطب خاص دارد، «ایران برگر» به دلیل ساختارش قدرت ارتباط با مخاطب عام سینما را هم دارد.
 
نیوشا ضیغمی
 
 
شغل مشاور انتخاباتی شغلی است که در سینمای هالیوود و حتی سینمای خودمان بارها مورد استفاده قرار گرفته است. آیا برای ایفای نقش مشاور انتخاباتی به سراغ الگویی از این نوع فیلم ها رفتید؟
این شخصیت، زنی است که تفکر خاص خودش را دارد که ریشه هایش سیاسی است و کارگردان فیلم قبل از شروع کار برای من مثال می آورد که خانم هایی که نقش مشاوران انتخاباتی را بازی می کنند آدم های جدی هستند و به حرف هایی که مطرح می کنند اعتقاد دارند و آدم های شوخ و راحتی نیستند. بنابراین معماری این شخصیت طوری انتخاب شد که این زن داعیه روشنفکری داشته باشد. البته با توجه به فضای فیلم که طنز بود و تمام بازیگران تلاش می کردند در عین جدیت کار کنند، موقعیت های طنز زیادی در ساختار فیلم دیده می شد.
 
معمولا شغل هایی نظیر مشاور انتخاباتی ایجاب می کند که شخص خوش پوش و مرتب باشد؟
بله، این خانم هم خوش لباس است و ماشین مدل بالایی دارد و سر و شکلش رسمی و اداری است. البته آدم هایی که اهل تجارت و بیزنس هم هستند ظاهری آراسته و مرتب دارند. به اصطلاح این آدم ها ویترین خوبی دارند و این نکات هستند که نقش را کامل می کنند.
 
آیا به لحاظ شخصیتی این زن ویژگی های خاکستری دارد؟
آدمی است که مثل خیلی از آدم های امروز شغل، موقعیت اجتماعی و پول برایش از هر چیزی مهم تر است. آدم هایی که در مرز سفید و سیاه بودن در نوسان هستند و عواطف و روابط انسانی برایشان در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

نیوشا ضیغمی ، گفتگو با نیوشا ضیغمی

322
این مطلب مفید بود ؟139
برگرفته از پرشین وی - / ک
برچسب :
وبگردی