نمناک اخباراقتصاد تعیین مصارف هدفمندی یارانه ها در سال 97
هدفمندی یارانه ها ، هدفمندی یارانه ها سال 97
نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز جدول هزینه درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها را در سال 1397 مشخص کردند.
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1396

وضعیت هدفمندی یارانه ها در سال 1397

نمایندگان مجلس در جریان بررسی تبصره مربوط به هدفمندی یارانه ها در بودجه 97 ضمن تعیین مصارف هدفمندی یارانه ها، مقرر کردند درآمد 98 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها تا 11 هزار میلیارد تومان قابل افزایش باشد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز (پنج شنبه) و در جریان بررسی بخش های هزینه ای لایحه بودجه، تبصره 14 این لایحه را به تصویب رساندند که بر اساس آن در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف نمودن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، در اجرای ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه پس از تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور، مطابق جدول ذیل هزینه می شود:

فهرست هدفمندی یارانه ها

فهرست هدفمندی یارانه ها

طبق این مصوبه دولت موظف است نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد به صورت تدریجی اقدام کند.

همچنین در صورتی که خانوارها نسبت به حذف یارانه خود معترض باشند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه موضوع را بررسی و در صورت استحقاق نسبت به برقراری یارانه آنها اقدام کند.

همچنین در هر صورت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، خانوارهای ساکن روستاها و سایر خانواده های کم درآمد کماکان یارانه دریافت خواهند کرد و از فهرست دریافت کنندگان یارانه حذف نخواهند شد.

به موجب مصوبه مجلس، تا سقف 11 هزار میلیارد تومان به جدول منابع بند الف این تبصره قابل افزایش است:

  1. افزایش سهم سلامت موضوع ردیف 3 مصارف هدفمندی به 4400 میلیارد تومان
  2. اختصاص مبلغ 5000 میلیارد تومان در ردیف جدید به موضوع تولید و اشتغال
  3. اجرای قانون حمایت از معلولان توسط سازمان بهزیستی کشور 200 میلیارد تومان
  4. کمک به حق بیمه قالیبافان 50 میلیارد تومان
  5. باقیمانده مبلغ مذکور جهت پر داخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها موضوع ردیف یک مصارف هدفمندی یارانه ها
  6. در ردیف دو مصارف هدفمندی عبارت کمک به خانوارهای عشایر اضافه شود.

به دولت اجازه داده می شود تا سقف 10 درصد مجوز قانون برنامه ششم نسبت به جابجایی منابع و مصارف این جدول جهت پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها اقدام کند.

در جریان بررسی تبصره 14، غلامرضا کاتب در مخالفت با این تبصره گفت که جدول درآمدی هدفمندی یارانه ها در قالب 98 هزار میلیارد تومان بسته شده و حالا می گوییم 11 هزار میلیارد تومان برای این منابع قابل افزایش است. یعنی سرجمع منابع 108 هزار میلیارد تومان می شود و دولت به راحتی می تواند نسبت به افزایش قیمت حامل های انرژی اقدام کند. ضمن اینکه به دولت اجازه می دهیم منابع و مصارف را در سقف 10 درصد جابجا کند.

ناصر قوامی نیز در موافقت با این تبصره، گفت:این اولین سال است که تمام منابع هدفمندی شفاف می شود. ما در واقع برای 11 هزار میلیارد تومان منابع سرگردان مصرف تعیین می کنیم و این در راستای شفاف کردن و منضبط کردن بودجه است و به یارانه بگیرها کمک می کند.

پس از بحث و بررسی درباره تبصره 14 لایحه بودجه در مورد هدفمندی، نمایندگان با 154 رای موافق، 19 رای مخالف و سه رای ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر با آن موافقت کردند و به این ترتیب نحوه هزینه کرد درآمدهای هدفمندی در سال آینده را تعیین کردند.

تعیین مصارف هدفمندی یارانه ها در سال 97

تعیین مصارف هدفمندی یارانه ها در سال 97
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا - /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف