نمناک سبک زندگیخانه داری زمان و نحوه هرس کردن گیاهان خانگی
هرس گیاهان آپارتمانی ، هدف از هرس گیاهان
اگرچه برای هرس گیاهان خانگی نباید مانند گیاهان بیرون از خانه نگران بود، اما دیر یا زود همه ما باید یک قیچی برداریم و به جان گیاهان آپارتمانی مان بیوفتیم.

اصول هرس گیاهان آپارتمانی

دلایل مختلفی برای هرس گیاهان خانگی وجود دارد:با هرس شاخ و برگ مرده و خشک شده از گیاه جدا می شود و ظاهر آن آراسته تر می گردد، هرس باعث تشویق گیاه به رشد بیشتر می شود، هرس باعث محدود شدن رشد گیاهان سریع رشد می شود و از گرفته شدن فضای خانه تانبه وسیله گیاهانی عظیم الجثه جلوگیری می کند!

هرس به معنی حذف قسمتی از اندامهای رویشی ( ریشه، ساقه، برگ ) و بدست آوردن گیاه با شکل و فرم مطلوب.

درهرس معمولاساقه وشاخه جانبی را قطع کرده و اندام زایشی را مثل گل حذف نمی کنیم ضمنا باید توجه داشت که هیچگاه 1/4 کل گیاه را بیشتر هرس نکرده و شاخه ها باید از فاصله چند میلیمتری جوانه و محل اتصال ساقه وب رگ (گره) قطع کنیم در گیاهان آپارتمانی هرس در تمام فصول انجام شده ولی بهتر است در بهار و تابستان انجام شود زیرا بیشترین رویش در این فصل انجام شده است.

هرس یعنی حذف شاخه و برگ های اضافی به منظور عبور هوای بیشتر بین اجزای گیاه، رسیدن نور کافی به آن ها و آرایش شکل ظاهری گیاه برای به دست آوردن شکل دلخواه و یا ارتقاء سلامت گیاه است. هرس گیاهان آپارتمانی به سختی هرس گیاهان باغ و باغچه نیست، پس نگران نباشید! کافی است در این مطلب با ما همراه شوید تا بتوانید خودتان گیاهان عزیزتان را هرس نمایید.

چه زمانی گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

هرس گیاهان آپارتمانی، فصل یا زمان خاصی ندارد و در تمام فصول می شود این کار را انجام داد، اما بهتر است به چند نکته که در زیر به آنها اشاره می کنیم دقت نمایید:

بهتر است برای بسیاری از گیاهان، این کار را بعد از اتمام دوره گلدهی انجام دهید.

گیاهانتان را قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید، چراکه ممکن است جوانه ها را از دست بدهید.

گیاهان کوچک را هرس نکنید و بگذارید به اندازه مناسب برسند تا هم گیاه به صورت کامل رشد کند و هم شما بتوانید شکل دلخواهتان را به آن بدهید.

هرس گیاهان آپارتمان

هرس گیاهان آپارتمانی

هدفمان از هرس کردن گیاه چیست؟

هدف اصلی هرس کردن، سلامت و رشد متعادل گیاه است. قبل از هرس کردن گیاه، بهتر است چند قدم به عقب بردارید و از گیاه فاصله بگیرید، سپس به ساختار و شکل کلی گیاه، نگاهی اجمالی بیندازید و تصمیم بگیرید که کدام شاخه یا برگ را هرس کنید تا رشد متعادلی داشته باشد. ایده خوبی نیست که بدون در نظر گرفتن شکل و ساختار گیاه، اقدام به هرس نمایید و به یکباره 25 درصد از شاخ و برگ گیاه را هرس کنید!

هرس مناسب چیست؟

هرس مناسب زمانی اتفاق می افتد که درک درستی از الگوی رشد گیاهتان پیداکرده باشید. گاهی بهتر است شکوفه های ضعیف را هرس کرد. گیاهان، بسیاری از انرژی خود را در فصل رشد صرف گل هایشان می کنند، حتی وقتی گل در حال مرگ است هنوز هم از گیاه انرژی می گیرد، پس بهتر است برای طولانی شدن دوره گلدهی و داشتن شکوفه های بهتر، شکوفه های ضعیف و مرده را از گیاه حذف کنیم. تصمیم گیری درست در زمان هرس گیاه، بستگی به شناخت شما از گیاهتان دارد.

انواع هرس ساقه :

1- هرس سبز (فصل رشد) 2- هرس سیاه (فصل خواب)

در گیاهان آپارتمانی جوانه هایی که به سمت داخل بوده نگه داشته اما در باغبانی جوانه های به سمت بیرون رابرای هرس نگه می داریم.

هنگام هرس گیاهان آپارتمانی، پاکیزگی را رعایت کنید!

هنگام هرس کردن، پاکیزگی اهمیت بسیاری دارد. هر برش یا خراشی که در حین هرس به بافت گیاه وارد می شود آن را مستعد بیماری می کند، پس بهتر است از تمیز بودن وسایل هرس خود اطمینان حاصل نموده و بعد از هرس هر گیاه دوباره آنها را ضدعفونی کنید. بعد سراغ گیاه دیگر بروید تا احتمال انتقال بیماری به صفر برسد.

هرس گیاهان آپارتمانی به 3 دسته تقسیم شده :

1- گیاهانی که ساقه اصلی وحقیقی نداشته وهرس حذف برگها وشاخه های خشک و گل پژمردهرا شامل میشود، مثل آنتوریوم ، کالادیوم ، سیکاس ، سانسی وریا ....

2- گیاهانی که پس از پایان گل فقط تا 6 ماه می توان انها را هرس کرد.(سالی 1 بار) زیرا باید گیاه وقت کافی جهت رشد ساقه وجوانه گل داشته مثل گل کاغذی ، آزالیا،هورتانسیا و ...

3- گیاهانی که درتمام فصول هرس می شوند. ولی برای اینکه جوانه گل دهنده وقت کافی داشته باشد باید 3 ماه قبل از گل دادن آنها را هرس کرد. مانند مرکبات زینتی، گل آویز، فیلودندرون، حسن یوسف و ...

گیاهانی که نباید هرس شوند!

بعضی از گیاهان آپارتمانی به ندرت نیاز به هرس دارند، اما بعضی از آنها هرگز نباید هرس شوند، چراکه خواهند مرد. هرس نکردن آنها به دلیل نحوه جوانه زدنشان است که به هنگام هرس نابود می شوند و گیاه را می کشد. بسیاری از گونه های ارکیده از همین دسته هستند.

هرس گیاهان آپارتمانی ، زمان و نحوه هرس کردن گیاهان خانگی

زمان و نحوه هرس کردن گیاهان خانگی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از بیتوته -/ ر /
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف