نمناک اخبارجامعه ویژگی های امنیتی هزار تومانی جدید چیست + عکس
هزار تومانی ، طراحی اسکناس جدید
در اسکناس های هزار تومانی موجود، نخ امنیتی در روی اسکناس است اما در طرح جدید، این نخ به پشت اسکناس منتقل شده است.

هزار تومانی جدید

اسکناس 10 هزار ریالی جدید با طرح آرامگاه حافظ، از خردادماه سال آینده منتشر می شود. در طراحی این اسکناس از نقوش اسلیمی که نماد فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی است، بهره گرفته شده است.

در طرح پشت اسکناس 10 هزار ریالی جدید، تصویر آرامگاه حافظ به همراه شعر «هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق؛ ثبت است بر جریده عالم دوام ما» از اشعار لسان الغیب گنجانده شده است. بانک مرکزی بهره گیری از اشعار بزرگان شعر و ادب فارسی را در طراحی اسکناس های کشور مورد توجه قرار داده که این موضوع در طراحی نسل جدید اسکناس 10 هزار ریالی نیز مد نظر قرار گرفته است.
همچنین در طرح این اسکناس نقوشی چون گل مرغ، اسلیمی ها، خطوط سیاه مشق به همراه ابیاتی از حافظ به خط شکسته نستعلیق دیده می شود.


هزار تومانی

اسکناس جدید با ویژگی های امنیتی


ابعاد اسکناس 10 هزار ریالی جدید از 77×160 میلی متر به 71×142 میلی متر کاهش یافته است. این تغییر با هدف فرسودگی کمتر اسکناس، کاهش هزینه های تولید و در راستای ایجاد همگرایی بین اندازه اسکناس ها و ایران چک صورت گرفته است.
خاطرنشان می شود در طرح جدید اسکناس 10 هزار ریالی، پرتره حضرت امام خمینی (ره) که در واترمارک استفاده می شود، تغییر کرده و ابعاد این پرتره، بزرگتر از قبل خواهد بود. این تغییر ابعاد نیز با هدف وضوح بیشتر واترمارک به عنوان یک ویژگی امنیتی که تشخیص آن را آسان تر می کند، انجام شده است.
یکی دیگر از ویژگی های امنیتی مورد استفاده در اسکناس های کشور، نخ امنیتی است که در تمام اسکناس های ما وجود دارد. در اسکناس های 10 هزار ریالی موجود، نخ امنیتی در روی اسکناس است اما در طرح جدید، این نخ به پشت اسکناس منتقل شده است.
لازم به ذکر است الیاف امنیتی نامرئی به رنگ های زرد، قرمز، آبی و سبز که با نور ماورای بنفش قابل مشاهده می باشد در این طرح استفاده شده است.
از دیگر ویژگی های امنیتی آن، طرح مخفی، طرح مکمل، ریزنوشته و الکتروتایپ به همراه نشانه روشندلان به صورت برجسته است. چاپ این اسکناس به صورت یک رو برجسته خواهد بود.
گفتنی است دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، امروز در جریان پنجاه و ششمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی از این اسکناس رونمایی و در حاشیه آلبوم اسکناس 10 هزار ریالی مرقوم کردند:
«امیدوارم انتشار اسکناس جدید که با هنرمندی و ذوق مناسب انجام گرفته مایه خیر و برکت برای کشور عزیزمان ایران باشد».

ویژگی های امنیتی هزار تومانی جدید چیست + عکس

ویژگی های امنیتی هزار تومانی جدید چیست + عکس
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از بانکداران ۲۴/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف