نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد از علت تا درمان هماتوم در بارداری
هماتوم در بارداری ، دوران بارداری
هماتوم یا خونریزی بدون برون ریزی و داخل بدنی، چنانچه در طول بارداری رخ دهد می تواند برای جنین خطرناک باشد پس این مطلب را از دست ندهید.

همه چیز درباره هماتوم در بارداری

دوران بارداری تا تولد نیاز به مراقبت های خاصی دارد تا از خطراتی که مادر و جنین را تهدید می کنند، پیشگیری شود. خونریزی در بارداری همیشه منجر به سقط جنین نمی شود. در این یادداشت نگاهی داریم به تشکیل هماتوم و درمان آن که در پی خونریزی دوران بارداری ایجاد می شود.

هماتوم در بارداری

هماتوم در بارداری چیست؟

 
آیا در مورد هماتوم شنیده اید؟در بعضی از خانم های حامله، لخته های خون ممکن است در داخل لایه های جفت تشکیل شده و تومور خونی زیرجفتی یا همان هماتوم را ایجاد کنند، در حقیقت همان خونی است که داخل لایه های کوریون جمع می شود. اگر لخته های خون بزرگ شوند، می توانند باعث جداشدن لایه های جفتی و دیواره رحم شوند.
 
البته بیشتر تومورهای خونی زیرجفتی، در هفته بیستم دوره بارداری، خودشان را بدون هیچ عمل جراحی، درمان می کنند. علائم و نشانه هایی برای این بیماری وجود دارد که می توانید در هفته های اول حاملگی، آنها را تشخیص دهید.هماتوم یا خونریزی بدون برون ریزی و داخل بدنی، چنانچه در طول بارداری رخ دهد می تواند برای جنین خطرناک باشد لذا نکته مهم اینه که به محض مطلع شدن از هماتوم، برای جذب شدن و جلوگیری از خونریزی بیشتر دارو استفاده کنید و استراحت کنید. اگر هماتوم و خونریزی مادر اندک باشد معمولاً مشکلی پیش نمی آید ولی چنانچه مقدار آن زیاد باشد می تواند منجر به سقط جنین شود.هماتوم، که تشخیص آن معمولاً با سونوگرافی های حاملگی ممکن می شود، ارتباطی با میزان فعالیت های فیزیکی زن نداشته و دلیل آن با نحوه تشکیل تخم مرتبط است.

دلیل به وجود آمدن هماتوم چیست؟

هیچ دلیل شناخته شده ای برای تشکیل هماتوم (به آن هماتوم ساب کوریونیک می گویند) وجود ندارد اما بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که طی لانه گزینی تخمک، تخمک به آرامی از رحم جدا یا پاره می شود و باعث خونریزی می شود. فشار کار یا زیاد راه رفتن با این امر هیچ نسبتی ندارد. در واقع، فرد هیچ نقشی در این مشکل ندارد و نمی تواند از آن جلوگیری کند. این مشکل در همه خانم های باردار در هر سن و نژادی ممکن است رخ دهد.

راه تشخیص هماتوم چیست؟

معمولاً خانم های باردار با مشاهده خونریزی به پزشک مراجعه می کنند و به آن پی می برند. با سونوگرافی می توان وجود این تومور را مشخص کرد. سونوگرافی ممکن است از شکم و بر روی شکم یا به صورت ترانس واژینال انجام گیرد. در بعضی از موارد، تشخیص این تومور دشوار می شود. البته اگر خونریزی وجود داشته باشد و پزشک بتواند سلامت جنین را از طریق سونوگرافی تشخیص دهد، می تواند وجود این تومور را نیز تشخیص دهد. در بعضی مواقع نیز پزشک در پی سونوگرافی مرتب بیمار، بدون اینکه خود بیمار علائمی را دیده باشد، این تومور را تشخیص می دهد.

درمان هماتوم در بارداری

اگر خونریزی مادر کم کم قطع شود، هماتوم پشت جفت هم کم کم جذب می شود و اهمیت خاصی ندارد ولی اگر در هماتوم خونریزی مادر زیاد باشد، گاهی منجر به سقط جنین می شود و هیچ راهی برای درمان و جلوگیری از این خونریزی وجود ندارد. به طور کلی همان طور که هیچ دلیل مشخصی برای ایجاد این تومور وجود ندارد، درمان خاصی نیز برای این بیماری تعیین نشده است. بعضی دکترها به بیماران آرامش می دهند و بعضی ها نیز پیشنهاد می کنند که تا زمان بیرون آمدن لخته خونی، نزدیکی انجام نشود. در صورت لزوم، پزشک می تواند از رقیق کننده های خون استفاده کند تا لخته های خون را بیرون بکشد. گفته شده که هورمون های استروژن و پروژسترون می توانند در بهبود روند دوره بارداری مؤثر باشند. معمولاً پزشکان استراحت مطلق را توصیه می کنند و دارو تجویز می کنند. همچنین روند بهبود را با سونوگرافی پیگیری می کنند.

هماتوم بعد از زایمان چیست؟

هماتوم بعد از زایمان ممکن است بلافاصله یا پس از مدتی همراه با خونریزی شدید تشخیص داده شود. هماتوم های بزرگ به خصوص اگر سریعاً ایجاد شده باشند، شدیداً دردناک هستند. این نوع هماتوم ممکن است خود به خود جذب شود یا اینکه خونریزی شدیدی بروز کند. هماتوم های کوچک را می توان تحت نظر گرفت و اقدام خاصی لازم نیست ولی چنانچه درد شدید داشته یا هماتوم پیشرفت کند، درمان مناسب شامل برش سریع و تخلیه هماتوم همراه با بستن نقاط خونریزی دهنده است و سپس محل برش روزی 3ـ2 بار با محلول ضدعفونی مناسب شستشو داده می شود.

از علت تا درمان هماتوم در بارداری

از علت تا درمان هماتوم در بارداری
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 60
برگرفته از ایران نی نی -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 53 7
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف