نمناک دین و مذهببزرگان دین آیا امام حسن (ع) 100 همسر داشتند؟
همسران امام حسن ، تعداد زنان امام حسن مجتبی
برخی ها می گویند که تعداد همسران امام حسن به صد نفر می رسید اما گروهی دیگر خلاف این را عقیده دارند. در مطلبی کامل پژوشگران حوزه علمیه قم تعداد واقعی همران امام حسن مجتبی و نام های انها را منتشر کردند.

آیا همسران امام حسن 100 نفر بودند؟

 
گاهی سوالاتی از این قبیل (امام حسن چند همسر داشت) برای ما پیش می آید که جواب های ساده ای دارد.
 
هفتم ماه صفر سال 50 هجری قمری به روایتی با سالروز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام مصادف است.
 
گاهی در جامعه از زبان افرادی شنیده می شود که امام مجتبی (ع) زنان متعددی داشته است. به گونه ای که تعداد همسران آن حضرت گاهی چند صد زن عنوان می شود! آیا این موضوع صحت دارد یا دروغ و شایعه است و این پرسش ها را هر کسی بشنوند به طور فطری دوست دارد جواب آن را بداند و دانستن پاسخ آن بر شناخت بیشتر نسبت به اهل بیت می انجامد.
 

تعداد همسران امام حسن

حجت الاسلام اسدالله محمدی نیا از پژوهشگران حوزه علمیه قم در کتاب «امام حسن مجتبی(ع)؛ امیر کرامت» پاسخ داده است که در ادامه می خوانیم:
 
اول:تعداد آن حضرت (ع) در تاریخ مشخص است. مانند ام اسحاق دختر طلحه بن عبیدالله، حفصه دختر عبدالرحمن بن ابی بکر، هند دختر سهیل بن عمرو و جعده دختر اشعث بن قیس که مجموع زنان ایشان با کنیزان به 8 زن می رسید.
زنهای امام حسن

امام حسن مجتبی (ع) چند همسر داشت؟ 

دوم:این تعداد زن با توجه به فرهنگ عربستان یک امر طبیعی بوده است. چنانچه امروزه هم در مناطق حجاز و برخی کشورها و مناطق جنوبی ایران تعدد همسران امری طبیعی است. 
سوم:امام حسن (ع) بعد از آنکه بر اثر بی بصیرتی مردم و سستی آنها، صلح بر ایشان تحمیل شد از کوفه به مدینه آمدند اما فرزندان و نوادگان آن حضرت در مناطق کشور گسترده اسلامی آن عصر مثل ری، شمال ایران، مغرب، کوفه و بصره به قیام مسلحانه علیه حاکمان فاسد آن عصر برخواستند و مردم مسلمان چون حکام فاسد و ظالم را به خوبی می شناختند و از طرفی به صداقت، عدالت و تقوای فرزندان امام حسن (ع) ایمان داشتند از این قیام ها به خوبی استقبال می کردند. 
معاویه و خلفای بعد، چه در عصر اموی و چه در عصر عباسی برای اینکه فرزندان امام مجتبی (ع) را ترور شخصیت کنند و آنها را در نظر مردم خرد کنند تا به اهداف شومشان برسند در جامعه شایعه کردند که اینها فرزند همان کسی هستند که صدها زن داشته و هدفشان از حکومت، شهوانی و عیاشی است تا از این طریق آن محبوبیتی که امام حسن (ع) و فرزندان و نوادگانش در بین مردم داشتند از بین برود. در واقع خود حکام اموی و عباسی آمدند. آن روحیه ریاست طلبی و عیاشی و فسادی که در اکثرشان بود را به امام مجتبی و فرزندانش نسبت دادند لذا اولین کسی که این تهمت ها را به ساحت مقدس امام مجتبی (ع) روا داشت منصور دوانیقی بود. 
این موضوع نه تنها در مورد امام حسن (ع) و ترور شخصیت آن حضرت انجام شد بلکه در هر عصری یک حربه قوی نسبت به خوبان روزگار بوده است. چنانچه در مورد حضرت موسی و پیامبر اکرم (ص) هم بود. حتی امروز تعدد زنان را به رسول خدا (ص) نسبت می دهند تا او را - العیاذ بالله - مردی شهوت ران نشان دهند و نتیجه آن کاهش مردم به اسلام را داشته باشد. 
چهارم:در دوران حکومت 4 سال و 9 ماهه حضرت امیر (ع) چندین جنگ به ایشان تحمیل شد و به طور طبیعی این جنگ ها شهدایی در بر داشت و خانواده آنها با توجه به آن عصر از نظر امنیتی و اقتصادی نیاز به یک حمایت و مدیریت قوی داشتند و امام مجتبی (ع) برای اینکه کسی متعرض آنها نشود و از جهت امنیتی و اقتصادی تا حدودی تامین کردند، آنها را مورد حمایت مالی قرار داد و شاید یکی از علل تعدد همسران از این جهت بوده است. چنانچه امروزه هم خانواده عزیز شهدا تحت حمایت بنیاد شهید قرار دارند. 
البته آن روز چنین سازمانی نبود و با توجه به اینکه معاویه بعد از مدت کوتاهی قدرت حکومت و مالی کشور را غصب کرد دیگر نه تنها به خانواده شهدا و شیعیان کمک نمی شد بلکه معاویه آنها را مورد ضرب و شتم و تعدی قرار می داد و چه بسا شیعیان زیادی را به قتل رساند. از این رو چاره ای نبود جز اینکه امام (ع) آنها را مورد حمایت قرار دهد.

آیا امام حسن (ع) 100 همسر داشتند؟

آیا امام حسن (ع) 100 همسر داشتند؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 74
برگرفته از فارس /ن
این مطلب مفید بود ؟ 53 21
نظر کاربران
سید حسین گوهریان

سید حسین گوهریان

حمایت مالی با ازدواج کردن خیلی فرق دارد مگر اامروز رهبری نظام به جهت حمایت از خانواده شهدا با زنان آنان ازدواج میکنن؟

پاسخ دادن 26 31
علی

علی

آن زمان با الان خیلی. فرق میکند چنانچه ازدواج با دختری از یک قوم به معنای حمایت از آن قوم به شمار میرفته آن هم شخصیت باعظمتی همچون حسن بن علی علیه السلام

پاسخ دادن 19 6
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف