نمناک اخبارجامعه ناگفته هایی از ازدواج و همسر مریم میرزاخانی
مریم میرزاخانی ، حجاب مریم میرزاخانی
دکتر حسین مدرسی طباطبائی ناگفته هایی از زندگی و همسر مریم میرزاخانی ریاضیدان برجسته ایرانی را منتشر کرد.
تاریخ انتشار : 27 تیر 1396

زوایای زندگی مریم میرزاخانی

حجت الاسلام رسول جعفریان، متن نامه دکتر حسین مدرسی طباطبائی استاد دانشگاه پرینستون آمریکا درباره زوایایی از زندگی دانشمند فقید ایرانی را منتشر کرد. 

حجاب مریم میرزاخانی

 جعفریان در کانال شخصی خود نوشت:توضیح زیر را آقای دکتر حسین مدرسی طباطبائی ـ استاد دانشگاه پرینستون ـ در باره اسلام آوردن شوهر خانم مرحومه مریم میرزاخانی نوشته اند. استاد، این مطلب را که در پاسخ به سوالی در این زمینه نوشته اند، به ایمیل بنده فرستادند: 

«سلام علیکم. 
همسر ایشان مدتی پیش از ازدواج به اسلام گرویده بود. در دوره ای که پوست داک دانشگاه پرینستون بود روزی به دفتر من آمد و سؤالاتی در باب اسلام داشت. به روال همه موارد مشابه، دو مجموعه پر حجم از درس های پیشین خود در عقائد و حقوق اسلام به او دادم و از او خواستم به دقت و منتقدانه بخواند و انتقادات و نظرات خود را، از ساده ترین تا خشن ترین و سهمگین ترین، صادقانه با من در میان بگذارد. چنین کرد و مدتی عصرها ساعت چهار و نیم که درسم تمام می شد به دفتر من می آمد و صحبت داشتیم. از بهترین و مهذب ترین دانشمندان جوانی بود که در طول سی و پنج سال خدمت در این دانشگاه دیده ام. عاقبت به قائد توفیق و نورانیت پیامبر اکرم به اسلام تشرف یافت. شهادت اسلام او را خود به خط و امضاء خویش نوشتم. مفتخرم که زمینه ساز ازدواج او با مریم بودم. 
مریم به مذهب دلبستگی عمیق و حقیقی داشت. او کسی نبود که کاری بدون رعایت دقیق موازین شرع کند. تنها مسأله پوشش موی سر بود که بر آن مستمسکی شرعی داشت. شاید من با آن نظر موافق نبودم اما او با خدای خود و با پیامبر و خاندان گرامی او راهی دیگر داشت. خدایش در سایه رحمت واسعه خود جای دهاد. 
مریم به پاکی فرشتگان بود. داغ او بر دلم سنگینی می کند. چه توانم کرد؟ الحکم لله» 
گفتنی است، سیدحسین مدرسی طباطبایی (متولد 1320 ش در قم) استاد و پژوهشگر علوم اسلامی، پس از تحصیلات جدید به حوزۀ علمیه پیوست. سطوح عالی فقه و اصول را نزد حضرات آیات فاضل لنکرانی، حسین نوری و آیت اللّه سلطانی و متون فلسفی را خدمت آقایان گیلانی، جوادی آملی، محمد شاه آبادی و استاد مطهری فراگرفت. همزمان به تدریس متون درسی رایج در حوزه نیز می پرداخت که تا سطوح عالی ادامه داد. 
از سال 1355ش به صورت پراکنده و از سال 1358 مداوم برای ادامۀ تحصیلات جدید در انگلستان به سر برد. در سال 1361ش دورۀ دکتری خود را در دانشگاه آکسفورد انگلستان به پایان برد و برای تدریس به دانشگاه پرینستون آمریکا دعوت شد که از آن زمان تاکنون در همان جا مقیم و عهده دار کرسی Bayard Dodge آن دانشگاه است. او همزمان در دانشکدۀ مطالعات بین المللی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک و در کالج سینت انتونی دانشگاه آکسفورد نیز عهده دار کرسی دانشگاه است. همچنین به تناوب در دانشکدۀ حقوق دانشگاه ییل و هاروارد نیز تدریس کرده و مدت نه سال عضو شورای عالی نظارت بر دانشگاه هاروارد بوده است.

ناگفته هایی از ازدواج و همسر مریم میرزاخانی

ناگفته هایی از ازدواج و همسر مریم میرزاخانی
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 87
برگرفته از روزپلاس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 69 18
نظر کاربران
صدیقه

صدیقه

بسیار نارحتم ناراحتی عمیق من متولد 58 هستم و مصاحبه و برنامه ای که مریم در تلویزیون بابت مدال المپیاد داشت همیشه در ذهنم هست و حتی به ریاضی علاقه بیشتری پیدا کردم که تصمیم گرفتم رشته ریاضی را انتخاب کنم. واقعا حکمت چیست . هر وقت در مورد او میخوانم بغض میکنم. خدایا روح او را در آرامش قرار بده و همه ما را بیامرز.

پاسخ دادن 20 1
سپهر

سپهر

بارها و بارها و بارها برای از دست دادنش گریستم و به جرات میتونم بگم که نمیشه متنی بخونم در مورد ایشون و گریه نکنم ... امیدوارم که روحشون قرین آرامش ابدی باشه... من همیشه به ایشون افتخار می کردم و پیگیر موفقیت های ایشون بودم .... بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه استنفورد بسیار خوشحال بودم که قراره مریم رو از نزدیک ببینم ... ولی حیف و هزاران حیف ... روحش شاد

پاسخ دادن 11 2
آرزو

آرزو

تاسف وتاثر واژه بسیار کوچکی برای از دست دادن همچین عزیزی هست خدا رحمتش کنه

پاسخ دادن 2 1
مرتضی

مرتضی

چنان غم از دست دادن این نابغه ایرانی بر من اثر گذاشت که چند شب از فکر و اندوه نتونستم بخوابم واقعا غمناکه

پاسخ دادن 3 1
مریم

مریم

استاد عزیز با اینکه اولین بار اسم شما را ۲۴تیرماه شنیدم آنقدر غم سنگینی بر دلم نشسته که تمامی غم هایم را درکنار آن ناچیز می بینم با این که خود نیز همسری با یک بیماری سخت دارم که شاید سالها پیش در کریدورهای دانشگاه شریف از کنار هم گذشته بودید او نیز یکی از نوابغ آن دوران بود.

پاسخ دادن 1 1
رامین

رامین

سلام با تاثر شدید پیگیر خبر بیماری ایشون بودم که آن خبر ناگوار پخش شد و تا امروز هنوز نمی تونم قبول کنم که دیگر این نابغه بی ادعا و صبور ازبین ما رفته و چقدر زود رفت خداوند رحمتش کنه و به دختر ش اناهیتا و خانواده داغدار ش صبر بده

پاسخ دادن 2 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف