نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو هنگام سوختگی هرگز این کارها را انجام ندهید
هنگام سوختگی ، درمان سوختگی
اکثر افراد هنگام مواجهه با سوختگی برخی اقداماتی انجام میدهند که نه تنها سوختگی را درمان نمیکند بلکه آن را بدتر هم میکند.

اشتباهات رایج هنگام سوختگی

برخی افراد در مواجهه با سوختگی از خمیر دندان، آب سرد یا سیب زمینی خام برای کاهش التهاب سوختگی پوست استفاده می کنند متاسفانه تمام این موارد باورهای غلطی هستند که بین برخی افراد وجود دارد.تقریبا تمامی افراد تجربه سوختگی بر اثر آشپزی، آفتاب سوختگی یا حتی سوختگی های جزئی با مواد شیمیایی را داشته اند.

اغلب سوختگی های خفیف با روش های خانگی قابل درمان هستند اما در برخی مواقع لازم است حتما با مراجعه به پزشک اقدامات درمانی فوری انجام شود.

هنگام سوختگی

کارهای ممنوعه هنگام سوختگی 

زمانیکه فرد دچار سوختگی می شود مهم است که به شدت سوختگی توجه داشته باشد تا در صورت لزوم به پزشک مراجعه کند اما در غیر این صورت درمان آن در خانه امکان پذیر است. هرچند برخی افراد به دلیل ناآگاهی ممکن است از برخی روش های خانگی برای درمان سوختگی استفاده کنند که نه تنها تاثیر درمانی ندارد بلکه باعث تشدید عارضه می شود.
در این مقاله به برخی از اشتباهات مرسوم برای درمان سوختگی اشاره کرده که نه تنها مفید نیستند بلکه حتی می توانند شدت سوختگی را افزایش دهند:

روغن یا اسانس: بسیاری از افراد ادعا می کنند اسانس ها و برخی از روغن های مورد استفاده در آشپزی همچون روغن نارگیل و زیتون برای درمان سوختگی مفید هستند. هر چند روغن ها گرما را به دام انداخته و مانع از آن می شوند که حرارت از محل سوختگی خارج شود اما به دام افتادن حرارت می تواند موجب تشدید سوختگی شود.

کره : بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از کره در محل سوختگی روند درمان را تسریع می کند. به رغم این باور رایج، کره همچون روغن، حرارت را در محل سوختگی نگه داشته و موجب می شود شدت سوختگی بیشتر شود.

سفیده تخم مرغ : برخی افراد معتقدند قرار دادن سفیده تخم مرغ خام روی سوختگی به درمان درد ناشی از آن کمک می کند اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهنده این تاثیرگذاری سفیده تخم مرغ باشد. در حقیقت، این احتمال بیشتر وجود دارد که سفیده تخم مرغ در پخش کردن باکتری در محل سوختگی تاثیر داشته باشد.

یخ :بسیاری از افراد پیش از آنکه آب سرد را روی محل سوختگی بریزند از یخ کمک می گیرند و تصور می کنند دمای سرد یخ در سرد کردن محل سوختگی موثرتر است در حالی که یخ آسیب بیشتری می زند و محل سوختگی را بیشتر تحریک می کند.

خمیردندان: برخی افراد معتقدند قرار دادن خمیر دندان روی محل زخم کمک کننده است اما در حقیقت، خمیردندان ممکن است به پخش شدن باکتری در محل زخم منجر شود.

هنگام سوختگی هرگز این کارها را انجام ندهید

هنگام سوختگی هرگز این کارها را انجام ندهید
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از ایسنا -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف