نمناک سرگرمیگوناگون هیئت طیب حاج رضایی در تهران + عکس
هیئت طیب ، هیئت طیب حاج رضایی
در جنوب تهران در میدان خراسان خیابانی است بنام طیب که عده ای از اهالی قدیم آن به رسم یادبود برای دوستشان طیب حاج رضایی با تیپ خاصی وارد هیئت می شوند.

هیئت طیب حاج رضایی

در قدیم افرادی بودند که بخاطر مرامشان لقب لوتی محل یا مشتی گرفتند این اشخاص تا به این حال هیچ تغییری در پوشش و شکل و ظاهر خود ندادند حتی برای خود هیئت های عزاداری مخصوصی تشکیل داده اند به همین منظور دسته طیب که به مریدان سالار شهیدان معروف شده اند با شکل و شمایل خاص خود در مراسم عزاداری محرم شرکت می کنند.

هیئت طیب

طیب پس از تشرف به زیارت مرقد مطهر امام حسین(ع) از سال 1326 شمسی (61 سال پیش) به جرگه مریدان سالار شهیدان پیوست و در همان محله قدیمی صابون پزخانه بازارچه حاج غلامعلی در انتهای باغ فردوس مولوی در منزلش تعزیه داری حسینی را شروع نمود. بعدها به دلیل محدودیت مکان طیب از بازارچه حاج غلامعلی نقل مکان نمود و به حوالی خیابان خراسان تغییر منزل داد و با توسعه عزاداری حسینی در ایام محرم تکیه مفصلی در داخل بنگاه حاج علی نوری واقع در خیابان ری در کنار انبار گندم برپا نمود.

هیئت طیب

به تدریج سبک و سیاق عزاداری طیب و دسته سینه زنان منسوب به او که شامل صد دسته سینه زن بود معروف خاص و عام گردید. دسته طیب از میدان بارفروش ها در روز عاشورا به راه می افتاد و مسیر آن خیابان ری، چهارراه مولوی، خیابان سیروس، بوذرجمهری، گلوبندک، خیام، میدان اعدام و خیابان مولوی و بازگشت به تکیه بود. زمان حرکت دسته به احترام طیب دیگر دستجات عزاداری در مسیر از حرکت بازمی ایستادند.

هیئت طیب ، عکس هیئت داش مشدی های جنوب تهران

هیئت طیب حاج رضایی در تهران + عکس
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 40
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 36 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف