نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها دلایل ابتلا به واریس واژن در دوران بارداری
واريس واژن ، واریس واژن در بارداری
واریس واژن یکی از یماری های نادری است که در دوران بارداری می تواند رخ دهد.بیماری که ممکن است تا بعد از زایمان نیز ادامه داشته باشد بستگی به دلایلی دارد.روشهای مختلفی برای درمان و کاهش درد واریس وجود دارد.

علت و روش درمان واریس واژن در بارداری

ساق پاها تنها قسمتی از بدن نیستند که در برابر رگهای واریسی و دردناک، آسیب پذیر هستند. به علت افزایش جریان خون و بزرگ شدن رحم ( که باعث می شود رگها در لگن خاصره فشرده شوند) و هورمونهای بارداری، قسمتهای دیگر نیز در بارداری، واریس را تجربه می کنند. در حدود 20 درصد از خانمهای باردار که دچار واریس واژن می شوند، عموما در بارداریهای دوم و سوم خود بیشتر و شدیدتر با این مسئله روبرو هستند.

واریس ناحیه ی تناسلی خارجی در میان 10% از خانم های باردار اتفاق می افتد و معمولا در سه ماهه ی دوم و در حدود ماه پنجم رخ می دهد. علائم آن اغلب به صورت ورم و کبودی رگ ها در ناحیه ی لب بزرگ یا کوچک واژن ظاهر می شود. این رگ ها کشیده و ضعیف می شوند اما گاهی با لمس نیز حس نمی شوند.

واریس واژن در حاملگی

دلایل ابتلا به واریس واژن:

1. افزایش وزن رحم که به رگ های ناحیه ی لگنی فشار می آورد.
2. افزایش سطح استروژن و پروژسترون که باعث استراحت رگ های خونی می شود.
3. زایمان های قبلی، به خصوص اگر فشار زیادی به فرد آمده باشد.

واریس واژینال معمولا ارثی است و با بارداری های پیاپی تشدید می شود. درد، ناراحتی یا سنگینی در لب های بزرگ یا کوچک واژن در هنگام راه رفتن یا رابطه ی جنسی و درد عمیق و طولانی برخی از علائم این مشکل به شمار می رود. در اغلب موارد، واریس واژینال یک ماه یا کمی بعد از زایمان از بین می رود. اما برخی از زنان تا یک سال یا بیشتر نیز از این مشکل رنج می برند. زنان به دلیل احساس ناخوشایند یا عدم آگاهی، این علائم را به پزشک خود اطلاع نمی دهند. گزینه هایی برای درمان به روش طبیعی در این مورد وجود دارد که می توان در زمان بارداری و پس از زایمان برای کاهش درد و درمان کامل از آن ها استفاده کرد.

گزینه های درمان طبیعی

کایروپراکتیک: فن ماساژدرمانی و کایروپراکتیک طی دوره ی بارداری می تواند به عملکرد عصب ها، ماهیچه ها و استخوان هایی که در ناحیه ی لگنی قرار دارند کمک کند. توازن استخوان های لگنی و افزایش عملکرد عصبی مناسب ماهیچه ها می تواند به بدن کمک کند تا تاثیر رحم در حال رشد را تنظیم کند و فشاری که در اثر آن به بخش پایینی ستون فقرات و لگن وارد می شود تقلیل یابد. متخصصان کایروپراکتیک می توانند در دوره ی بارداری کمک فراوانی در ایجاد راحتی و آرامش بدنی نمایند.

طب سوزنی: چند نقطه ی بسیار قوی در طب سوزنی وجود دارد، یکی در بخش بالایی سر که می تواند احساس درد و سنگینی را آرام کند و گردش خون در ناحیه ی واژینال را افزایش دهد و رگ ها را در دوره ی بارداری قوی کند. سعی کنید در این مورد با متخصص طب سوزنی حاذق و باتجربه ای مشورت کنید.

هومیوپاتی: دو نسخه ی هومیوپاتی که معمولا در درمان واریس واژینال در زنان باردار مفید بوده اند pulsatilla 30c و Calc fluor 6x هستند. هر یکی از این داروها را می توان سه بار در روز مصرف کرد. در درمان های هومئوپاتی معمولا باید دارو را زمان فروکش کردن علائم مصرف نمود و سپس مقدار مصرف را کاهش داد و با از بین رفتن علائم، می توان مصرف دارو را قطع نمود. اگر درمان نیمه حاد هومیوپاتی تا دو هفته هیچ تغییری در بدن ایجاد نکرد، باید در مورد تغییر مقدار و نوع دارو با متخصص هومیوپاتی مشورت نمود. نسخه ی Arnica Montana 30C نیز می تواند پیش از زایمان و در صورت دردناک بودن واریس مصرف شود.

اگر باردار هستید، پاهایتان را رو به بالا نگه دارید و تا می توانید استراحت کنید. واریس دهانه واژن معمولا پس از زایمان بر طرف می شود. شنا کردن به کاهش فشار وارده به رحم کمک کرده و جریان خون موجود در رگ ها را تعدیل می کند. استفاده از کمپرس یخ نیز بی تاثیر نخواهد بود. 

مسائلی که باید از آن ها اجتناب کرد:
یبوست: یبوست فشار داخلی به ناحیه ی لگنی را افزایش می دهد و گردش خون را در این ناحیه کاهش می دهد.
مصرف غذاهایی که باعث بروز یبوست می شوند مانند غذاهای بسیار فرآوری شده، غذاهایی که قند فراوان دارند و چربی های اشباع شده.
ادویه جات و ترشی جات قوی مانند فلفل، خردل، فلفل سیاه، سس تند، قهوه و سیگار کشیدن، که می تواند مشکل را تشدید کند.
نشستن طولانی و فشار زیاد در توالت؛ این مسئله فشار بر واریس را افزایش می دهد.

توصیه های دیگر

اگر مجبور هستید به مدت های طولانی بنشینید، سعی کنید هر از گاهی از جای خود بلند شوید و در اتاق راه بروید تا گردش خون در ناحیه ی لگنی افزایش یابد.
سعی کنید در هنگام استراحت به مدت 20 تا 30 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید یا به سمت چپ خود دراز بکشید. این کار فشار را از روی رگ های ناحیه ی لگنی برمی دارد و جریان خون در رگ ها را افزایش می دهد.
سعی کنید روزانه یک فنجان چای برگ گزنه یا جو دو سر بنوشید؛ این دو نوع چای سیستم عروقی بدن را تقویت می کنند.
آب میوه ی تازه از میوه هایی مانند تمشک، توت و زغال اخته بنوشید؛ این میوه های حاوی رنگدانه و راتین هستند که دیواره ی رگ ها را استحکام می بخشند.
حتما از میوه و سبزیجات تازه، حبوبات، روغن ماهی و مقدار زیادی آب در این دوران استفاده کنید.

سعی کنید چند تمرین ساده و بی خطر یوگا را انجام دهید:

تمرین ویپاریتا کارانی: در این تمرین سعی کنید به مدت 3 تا 5 دقیقه پاها را بالا نگه دارید و به دیوار تکیه دهید به گونه ای که ران ها به دیوار نزدیک باشند، و دست ها در کنار بدن قرار بگیرند طوری که کف دست به سمت بالا باشد؛ در هنگام انجام این حرکت به خوبی نفس بکشید.

تمرین پرازاریتا پادوتاناسانا: پاها باز و بدن به سمت جلو خم شود؛ در حالی که پاها دو یا سه فوت از هم فاصله دارند، انگشتان پا به سمت داخل بدن قرار داده شوند. نفس بگیرید و دست ها را بالا بی آورید، نفس خود را بیرون دهید و به سمت جلو خم شوید، زانوها هم اندکی خم شوند. استخوان نشیمن گاه را به سمت بالا متمایل کنید و ران ها را به سمت بیرون بچرخانید؛ حالا بچه (داخل شکم) را به سمت ستون فقرات در آغوش بگیرید.

تمرینات ناحیه ی لگنی را به طور روزانه انجام دهید؛ این کار به افزایش جریان خون در این ناحیه و تقویت ماهیچه ها کمک می کند و بدین ترتیب از ماهیچه ها و استخوان های این ناحیه حفاظت می شود و فشار از روی رگ ها برداشته می شود.
کمپرس Witch Hazel یکی از بی خطرترین درمان های طبیعی به شمار می رود. پدهای طبیعی که در آن از این پماد استفاده می شود درد را آرام می کند. می توان از این پدها به مدت 10 تا 15 دقیقه و چند بار در روز استفاده نمود.
لباس های حفاظت از واژن نیز گزینه ی مناسبی برای رفع درد و ناراحتی در دوران بارداری است به خصوص اگر فرد باردار مجبور باشد به مدت طولانی در روز سر پا بایستد. شورت های مخصوص دوران بارداری و انواع مختلف لباس های دیگر که در بازار به همین منظور موجود هستند در دوران بارداری و پس از زایمان بسیار مفید واقع شده اند. بهتر است پیش از بلند شدن از رختخواب و به منظور جلوگیری از التهاب بیش از حد، این گونه لباس های حفاظتی را به تن داشت. البته اگر پوشیدن این لباس ها برای برخی از افراد سخت باشد، می توان فقط در زمان ایستادن، حمل کردن بار یا راه رفتن به مدت طولانی از آن استفاده کرد.
لطفا به خاطر داشته باشید که بدن شما در روند درمان است. با تولد فرزند تغییرات بسیاری ایجاد خواهد شد که ممکن است انتظارشان را نداشته باشید. اگرچه هیچ کس بهتر از خود شما بدن تان را نمی شناسد اما بهتر است با یک متخصص در مورد روند درمان واریس و بی خطر و موثر بودن آن مشورت کنید.

دلایل ابتلا به واریس واژن در دوران بارداری

دلایل ابتلا به واریس واژن در دوران بارداری
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 32
برگرفته از پارسه گرد-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 32 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف