نمناک سبک زندگیکار و زندگی 10 راه برای اینکه والدین خوبی باشید
والدین خوب ، پشتیبانی از فرزند
اگر دوست دارید والدین خوبی برای فرزندتان باشید در این مطلب ده قدم وجود دارد که شما را به هدفتان نزدیک می کند.

چگونه والدین خوبی باشیم؟

پدر و مادر بودن یکی از بی دریغ ترین و از تمام و کمال ترین کارهای زندگی است و به هیچ وجه کار ساده ای نیست. مهم نیست فرزند شما چند سال دارد، کار شما تمامی ندارد. برای آنکه والدین خوبی باشید لازم است به فرزندتان حس ارزشمند بودن، دوست داشتنی بودن را بدهید هم زمان که درست و غلط زندگی را به او می آموزید. و آخر روز مهم ترین موضوع این است که در کنار فضای پرورشی که برای فرزندتان آفریده اید، بتوانند رشد یابند و اعتماد به نفس پیدا کنند و در نهایت بزرگسالانی مستقل و مسئول بار بیایند. اگر دوست دارید والدین بهتری باشید، این ده قدم راهی خواهد بود به سوی هدف شما!

 

10 قدم برای والدین بهتر بودن:

به فرزندتان عشق و محبت بدهید
بعضی اوقات بهترین چیزی که می توانید به کودک تان بدهید عشق و محبت است. یک نوازش مهرآمیز یا یک آغوش پشتیبان، به فرزندتان نشان می دهد که شما چقدر به او اهمیت می دهید. تماس فیزیکی با فرزندتان را هرگز دست کم نگیرید. این هم چند راه برای نشان دادن عشق و محبت:
نوازش ملایم همراه با کمی تشویق، تائید و یا حتی یک لبخند تاثیر ویژه ای بر روی تقویت اعتماد به نفس و شخصیت کودکان داشته باشد.
مهم نیست که چقدر از دست او عصبانی هستید، هر روز به نوعی به او ابراز کنید که دوستش دارید.
او را ببوسید و به آغوش بکشید. فرزندتان را از کودکی با عشق و محبت رشد بدهید تا نسبت به آن راحت باشد.
عشق بی توقع ورزیدن؛ در ازای ابراز محبت تان او را مجبور نکنید آن فردی باشد که شما می خواهید. بگذارید بداند که در هر حالی شما او را دوست دارید و خواهید داشت.

 

والدین خوب

ده قدم برای والدین خوب 

فرزندتان را تشویق کنید
تشویق کردن یکی از رکن های اساسی والدین خوب بودن است. دوست دارید فرندتان حس خوبی درباره ی خودش و دستاوردهایش داشته باشد. اگر شما آن اعتماد به نفس مورد نیاز را ندهید، او در دنیا تنها می ماند، پس آن قدرت روحی لازم برای مستقل بودن و ماجراجویی را نخواهد داشت. وقتی کار خوبی انجام می دهد، نشان بدهید که متوجه آن هستید و به او افتخار می کنید.

دست از مقایسه کردن بردارید، هر موجودی “خود ویژه” است!
هر کودکی منحصر به فرد و ویژه است. تفاوت هایش را دریابید، تا او بتواند به دنبال خواسته ها و رویاهای از جنس خودش برود. در غیر این صورت فرزندتان دچار عقده ی حقارت می شود، که این موضوع به مرور زمان و در بزرگسالی غیر قابل جبران است. اینکه در چشم شما هرگز به اندازه ی کافی خوب نیست، آسیب جدی به شخصیت او وارد می کند. اگر می خواهید رفتار او را رشد دهید، در هر بازه ی زمانی درباره ی اهداف او در فضایی آزاد صحبت کنید، به جای آنکه او را با خواهرش یا کودک همسایه مقایسه کنید. این کار باعث می شود فکر و احساس او توسعه بیابد بجای آنکه دچار عقده ی حقارت شود.

به فرزندتان گوش فرا دهید
این مهم است که مکالمات شما و فرزندتان دو طرفه باشد. نباید شما متکلم وحده بگذارید و مانند ناظم فقط پی تعیین قوانین برای او باشید. وقتی مشکلی دارد، به مشکل او گوش کنید. باید به گوش دادن مشکل او علاقه نشان بدهید تا بتواند خودش را ابراز کند و شما را جزئی از زندگی خودش بداند. باید بتوانید فضایی بین خودتان و فرزندتان ایجاد کنید که او بتواند با مشکل کوچک یا بزرگی که دارد نزد شما بیاید و از شما مشورت بگیرد.

 

والدین خوب

ده قدم برای والدین خوب 

 
جلب اعتماد کردن و سوء استفاده نکردن از اعتماد فرزند، می تواند راهنمای ویژه ای در این مرحله از ارتباط شما با فرزندتان باشد.

برای فرزندتان وقت بگذارید
نگذارید حرف او در دلش بماند و خاموش شود. فرق است میان حمایت کردن و زندانی کردن! وقت گذراندن با فرزندتان نباید مجبور کردن او به این باشد. شما می خواهید وقت خوبی با او بگذرانید تا هر دو احساس بهتری داشته باشید. نه اینکه او را مجبور به گذراندن وقت با خودتان کنید. زمانی را در نظر بگیرید که هم برای او مناسب باشد هم برای شما، فعالیتی را با او انجام دهید که مورد علاقه ی هر دوی شما باشد. این کار یعنی به علایق او ارزش قائل شدن و شخصیت او را جدی شمردن.

10 راه برای اینکه والدین خوبی باشید

10 راه برای اینکه والدین خوبی باشید
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از دونفره/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف