نمناک اخبارپزشکی و سلامت کشف واکسن جلوگیری از مصرف موادمخدر و اعتیاد
واکسن جدید ، اعتیاد
افرادی که به مخدرهای خطرناک اعتیاد دارند به زودی ممکن است بتوانند اعتیادشان را کاهش دهند و یا از مصرف بیش از اندازه آن ماده مخدر که ممکن است روزی منجر به مرگشان شود، خلاصی یابند.
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394
بازدید : 1,689 نفر

کشف واکسن جلوگیری از اعتیاد

بر اساس این گزارش افرادی که به مخدرهای خطرناک اعتیاد دارند به زودی ممکن است بتوانند اعتیادشان را کاهش دهند و یا از مصرف بیش از اندازه آن ماده مخدر که ممکن است روزی منجر به مرگشان شود خلاصی یابند.
این اتفاق قرار است با کمک یک واکسن جدید، که امروز مجله Angewandte Chemie در گزارشی به آن پرداخته است به حقیقت خواهد پیوست.
این گزارش می نویسد:در حال حاضر طیف وسیعی از مخدرهای مصنوعی در بازار سیاه وجود دارند و استفاده از آن ها در حال افزایش است. غیرقانونی بودن این مواد و عدم شناختن کاربران آن ها از نحوه و میزان مصرف این مخدر ها می تواند منجر به مصرف بیش از اندازه این مخدر ها و مرگ شود.
«فنتانیل»، یکی از این مواد مخدر است؛ ماده مخدری بسیار قوی معروف به «قاتل درد» و 50-500 بار قوی تر از مورفین است که اغلب فروشندگان مواد آن را با هروئین جایگزین می کنند یا به جای آن می فروشند.
این گزارش می افزاید:آزمایشگاه های غیرقانونی با سرعی عجیب ساختار مولکولی «فنتانیل» را برای جلوگیری از تشخیص توسط دستگاه اجرایی مواد مخدر آمریکا (DEA) تغییر داده اند و از آن انواع مواد مخدر با نام هایی همچون «چینی سفید» و «استیل فنتانیل» ساخته اند که مصرف آن ها به تازگی در رودآیلندو پنسیلوانیا منجر به مرگ شده است.
با توجه به مراکز متعدد کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) در آمریکا، دو برابر شدن تعداد مرگ و می ر های ناشی از سوءمصرف مواد در بین سال های 2000-2014 در آمریکا، این تصور را به ذهن متبادر می کند که درد سترس بودن «فنتانیل» و انواع آن علت این امر بوده است.
اثرات «فنتانیل» شامل سرخوشی، خواب آلودگی، بی حالی است، به طوری که میزان مصرف یک دوز ثابت از آن بعد از یک هفته و حتی در برخی موارد بعد از 2 یا 3 روز دیگر تاثیر مصرف بار اول آن را نخوهد داشت.
این در حالی است که «نالوکسان» که در برابر مصرف بیش از حد مواد مخدر موثر است و «متادون» که برای درمان اعتیاد کاربرد دارد روی همه موثر نیستند و یا منجر به عود کردن اعتیاد می شوند.
واکسن جدید در برابر مخدرهای مصنوعی ایمنی ایجاد می کند
دانشمندان موسسه پژوهشی «اسکریپس» در مرحله بالینی این واکسن هستند و تلاش می کنند تا مشکلات موجود این واکسن که مانع از رسیدن «فنتانیل» به مغز می شود را برطرف کنند.
بر اساس این گزارش ها واکسن جدید شامل یک مولکول شبیه ساختار هسته «فنتانیل» است و با تحریک سیستم ایمنی بدن در تولید «آنتی بادی» برای خنثی کردن مواد مخدر کار می کند و این بدین معناست که اگر کسی بعد از تزریق این واکسن تلاش کند تا میزان «فنتانیل» یا مواد مشابه آن در خون خود را به هر طریقی بالا ببرد، این «آنتی بادی» خود را به مواد مخدر متصل خواهد کرد و امانع ز رسیدن آن به مغز خواهد شد.
 

کشف واکسن جلوگیری از مصرف موادمخدر و اعتیاد

کشف واکسن جلوگیری از مصرف موادمخدر و اعتیاد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از تسنیم - /م
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف