نمناک اخبارحوادث واکنش مکارم شیرازی به فتوای جنجالی خوردن آب و باطل نشدن روزه
فتوای آیت الله بیات زنجانی در خصوص نوشیدن آب و باطل نشدن روزه شخصی که بسیار تشنه است، سبب شد تا آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید نسبت به این فتوا واکنش نشان دهد.
تاریخ انتشار : 24 تیر 1392

'آیت الله مکارم شیرازی ظهر امروز در ششمین روز سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم در جمع زائران حرم کریمه اهل بیت (س) اظهار کرد:چند روزی است که در دهان برخی انداخته اند که اگر روزه دار زیاد تشنه شد، می تواند آب بخورد و روزه هم درست است.
مکارم شیرازی افزود:بر اساس این سخن، فرد روزه دار می تواند کوزه آبی کنار خود بگذارد و هر وقت خیلی تشنه شد، از آن بنوشد و روزه او هم باطل نشود!
وی با بیان این که برای این ادعا به روایتی استناد می کنند، خطاب به این افراد، گفت:با دین مردم بازی نکنید، این روایت از نظر سند و دلالت زیر سؤال است.
این مرجع تقلید تصریح کرد:فرض کنیم این روایت وجود داشته باشد؛ احدی به این صورت فتوا نداده است و خلاف اجماع فقهای اسلام است و احتمال دارد خلاف ضرورت دین هم باشد. این که کسی روزه دار باشد و آب هم بخورد، تعجب نمی کنید!، نمی گویید این چه روزه داری ای است.
مکارم شیرازی با اشاره به اجازه اسلام بر روزه نگرفتن در ماه مبارک رمضان برای کسانی که بیمار یا ناتوان هستند، افزود:اگر فرد بیمار است یا توان روزه گرفتن ندارد، اسلام به او اجازه داده تا در ماه رمضان روزه نگرفته و قضای آن را در ایام دیگر سال بگیرد، ولی این که چنین کاری شود، هر مسلمان که آن را را ببیند، انکار می کند.
این مرجع تقلید یادآور شد:این سخن حرف درستی نیست و کلیه مسلمانان آن را نادرست می دانند؛ امیدوارم این افراد مراقب حرف های خود باشند.'

واکنش مکارم شیرازی به فتوای جنجالی خوردن آب و باطل نشدن روزه

برگرفته از isna.ir
این مطلب مفید بود ؟ 35 12
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف