وایبر، واتس آپ

وایبر، واتس آپ و اینستاگرام روی گوشی شما امن هستند؟

کد مطلب : 9255تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 3 دقیقه
برنامه های وایبر، واتس آپ و اینستاگرام اگر از امنیت لازم برخوردار نباشند به نوعی راهی برای ورود افراد ناشناس و دزدیده شدن اطلاعات شما مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه بدانید برنامه های موبایل شما امن هستند یا نه ادامه مطلب را یخوانید.

آیا واتس آپ و دیگر برنامه ها امن هستند؟

وایبر، واتس آپ و دیگر برنامه های گوشی تلفن همراه این روزها به دلیل وسعت در استفاده و داشتن نیاز به اتصال به شبکه اینترنت برای تکمیل عملکرد و کاربرد بیشتر می توانند اطلاعات شما را راحت تر مورد حمله قرار دهند به همین دلیل باید در مورد امنیت آن ها مطمئن باشید.

یک مطالعه امنیتی جدید نشان می دهد که اینستاگرام، OkCupid و بسیاری برنامه های دیگر اندروید، در آزمایش های ساده و اولیه شامل اقدامات امنیتی برای محافظتِ اطلاعات کاربران موفق نمی شوند و از نظر حریم خصوصی در معرض خطر هستند. گروه امنیتی UNHcFREG که این مطالعه اخیر را انجام داده است، در ابتدای سال، آسیب پذیری های مختلفی را روی دو برنامه معروف واتس اپ و وایبر شناسایی کرد و گزارش داد.

باید بدانید که این گروه اکنون، تحقیقات خود را روی طیف گسترده تری از اپ ها صورت داده و به تجزیه و تحلیل رفتار و سازوکارهای امنیتی آن ها پرداخته است. در این آزمایش ها سعی شده نقاط ضعف امنیتی که اطلاعات کاربران را در معرض خطر قرار می دهند، یافته و تخمین زده شود. گروه امنیتی UNHcFREG گزارشی از یافته های خود را به صورت فیلم روی شبکه های اجتماعی پخش کرد که با سرعت زیادی منتشر شد و بیش از یک میلیون کاربر از آن بازدید کردند. این گروه می گوید چیزی که ما واقعاً یافتیم این است که توسعه دهندگان برنامه های سیستم عامل اندروید بسیار به هم ریخته هستند. ابزارهای تجزیه و تحلیل ترافیکی، مانند Wireshark و NetworkMiner، به خوبی نشان می دهند که اطلاعات کاربران روی سرورها چگونه رد و بدل می شوند و از کجا به کجا انتقال می یابند و ذخیره می شوند. این ابزارها نشان می دهند  هنوز اپ های معروفی مانند فیس بوک، اینستاگرام، مسیج می، تانگو، هی واید، تکست پلاس، OkCupid و OoVoo از سیستم های احرازهویت عکس استفاده نمی کنند و دسترسی به تصاویر و انتقال آن ها برای دیگران بدون هیچ گونه تدابیر امنیتی انجام می شود. تصاویری که از طریق پروتکل HTTP منتقل می شوند؛ هیچ گونه سازوکاری برای احرازهویت ندارند.

امنیت برنامه

بررسی امنیت برنامه های موبایل

استانداردهای امنیتی می گویند به محض دسترسی نامعتبر به یک عکس، باید از روی سرور پاک شود یا این که از صاحب اصلی عکس درخواست احرازهویت صورت گیرد. نرم افزارهای پیام رسانی نیز اقدام به رمزنگاری اطلاعات خود نمی کنند و اگر کسی گوشی موبایل فرد دیگری را به دست آورد، به سادگی می تواند همه پیام ها را بخواند. بدتر از همه این که بسیاری از برنامه های کاربردی روی اندروید از پروتکل SSL/TLS که اکنون برای تمامی مرورگرهای دسکتاپ است، استفاده نمی کنند. در نتیجه، یک پیش فرض گواهی نامه های دیجیتال صادرشده برای سایت ها روی گوشی های موبایل یا تبلت ها کاربردی ندارند.

در این صورت اگر کاربر در یک مکان عمومی به سایت بانک متصل شود، هکرها می توانند شبکه وای فای را شنود کرده و به اطلاعات حساس و حیاتی او دست یابند و در آینده حساب کاربری اش را هک کنند. مؤسسه UNHcFREG می گوید که با بسیاری از توسعه دهندگان این اپ ها تماس گرفته و نتایج این مطالعه جدید را برایشان ارسال کرده اند، اما بسیاری از آن ها فرصت پاسخ گویی ندارند یا از ایمیل های پشتیبانی آن ها جوابی دریافت  نمی کنند.

وایبر، واتس آپ و اینستاگرام روی گوشی شما امن هستند؟

4.657
این مطلب مفید بود ؟534
برگرفته از ماهنامه شبکه /ن
نظرات1 نظر به ثبت رسیده است
زهرا1394-11-14
سلام من که هیچی نفهمیدم.یکم واضح تر بگید و اینکه راهی نیست که تو اینستا امنیت داشته باشیم حتی اگر عکس شخصی تو گوشی نداشته باشیم
30
وبگردی