نمناک تکنولوژیکامپیوتر و نرم افزار ویندوز سیستم ما 64 بیتی است یا 32 بیتی؟
ویندوز سیستم ، ویندوز 32 بیتی
تاکنون به نوع سیستم عاملی که روی لپ تاپ و یا کامپیوترتان نصب شده دقت کرده اید؟ویندوز سیستم شما 32 بیتی بوده و یا 64 بیتی؟راهای مختلفی برای تشخیص نوع ویندوز سیستم شما وجود دارد.

4 راه برای تشخیص نوع ویندوز سیستم 

سیستم عامل 32 بیتی و 64 بیتی در ظاهر با هم تفاوتی ندارند به همین دلیل ممکن است ندانید که ویندوز شما کدامیک از این دو است.اما تشخیص نوع سیستم عامل نصب شده روی یک سیستم مسئله بسیار مهمی است ! اگر ندانید که چه نوع سیستم عاملی رو سیستم شما نصب شده طبیعی است که بعدها موقع نصب برخی از نرم افزار ها و یا بازی ها دچار مشکلات جدی شوید !

4 راه مختلف برای تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سیستم عامل شما معرفی شده است. 

32 بیتی در مقابل 64 بیتی

1 - چرا دانستن آن مهم است؟ وقتی می خواهید برای سخت افزارتان درایور دانلود کنید، باید نوع سیستم عاملتان را بدانید. درایور های 64 بیتی در یک سیستم عامل 32 بیتی کار نمی کنند و بالعکس.

تفاوت ویندوز 32 بیتی و 64 بیتی

2 هر کدام چه تأثیری روی سیستم شما می گذارند؟ برای سیستم عامل های 64 بیتی پشتیبانی کمتری وجود دارد، اما مزیت آنها این است که بیشتر از یک سیستم عامل 32 بیتی می توانند از RAM استفاده کنند. ویندوز 32 بیتی فقط تا 4 گیگابایت از RAM را به رسمیت می شناسد،-حتی اگر بیشتر از آن نصب شده باشد- اما سیستم عامل های 64 بیتی از 128 گیگابایت رم یا بالاتر از آن هم پشتیبانی می کنند.

روش تشخیص ویندوز سیستم

ویندوز 8

3 منوی Power User را باز کنید. (با فشار دادن کلید Windows و کلید X، می توانید این منو را باز کنید) سپس روی System کلیک کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

4 به دنبال نوع سیستم (System Type) بگردید که در زیر عنوان System قرار دارد. این قسمت به ما می گوید که سیستم عامل 32 بیتی است یا 64 بیتی.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

5 به نوع پردازنده نگاه کنید. می توانید یک ویندوز 8، 32 بیتی را روی یک پردازنده 32 یا 64 بیتی نصب کنید. برای دیدن توانایی اجرایی پردازنده، به نوع پردازنده در زیر عنوان System نگاه کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

6 x86 به معنی 32 بیتی و x64 به معنی 64 بیتی است.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

ویندوز 7 و Vista

7 منوی Start را باز کنید. روی Computer رایت کلیک کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

8 گزینه Properties را انتخاب کنید. با این کار اطلاعات سیستم باز می شود. زیر عنوان System، جلوی System Type می توانید ببینید که سیستم 32 بیتی است یا 64 بیتی.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

9 نوع پردازنده را پیدا کنید. از آنجا که می توانید یک سیستم عامل 32 بیتی را روی یک پردازنده 64 بیتی نصب کنید، ممکن است مفید باشد که بدانید در واقع از یک پردازنده 64 بیتی استفاده می کنید. در صفحه اطلاعات سیستم، در سمت چپ روی Device Manger کلیک کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

10 از لیست سمت چپ پردازنده را انتخاب کنید. روی علامت “+” برای باز کردن دسته، کلیک کنید. روی پردازنده مورد نظر خود دو بار کلیک کنید. اگر از یک پردازنده چند تا در لیست وجود داشته باشد، به این معنی است که از یک پردازنده چند هسته ای استفاده می کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

11 روی هر یک از گزینه های موجود در لیست دو بار کلیک کنید.

تب Details را باز کنید. از منوی کشویی “Hardware Ids” را انتخاب کنید. اگر عبارت x86 را می بینید به این معنی است که پردازنده شما 32 بیتی و اگر عبارت x64 را می بینید یعنی پردازنده 64 بیتی است.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

ویندوز XP

12 منوی استارت را باز کنید. روی My Computer رایت کلیک کنید و گزینه را Properties انتخاب کنید. تب General را باز کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

13 لیست زیر عنوان System را چک کنید. ویندوز 64 بیتی با عبارت “Windows XP Professional/Home x64 Edition” نشان داده شده است. اگر فقط عبارت”Windows XP Professional/Home” نوشته شده باشد، به این معنی است که از ویندوز 32 بیتی استفاده می کنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

14 روی Start و سپس Run کلیک کنید. عبارت “winmsd.exe” را در Run تایپ کنید و اینتر را بزنید.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

15 System Summary را در قسمت سمت چپ انتخاب کنید. در قسمت Processor، اگر عبارت x86 را دیدید، به معنی 32 بیتی بودن پردازنده و اگر عبارت IA-64 یا AMD64 را دیدید یعنی پردازنده 64 بیتی است.

روش تشخیص نوع ویندوز سیستم

ویندوز سیستم ما 64 بیتی است یا 32 بیتی؟

ویندوز سیستم ما 64 بیتی است یا 32 بیتی؟
:
امتیاز : 1.7 تعداد رای : 3
برگرفته از چگونه-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف