نمناک دنیای مددکوراسیون منزل پارچه های راه راه و گلدار را وارد دکوراسیون تان کنید!
پارچه راه راه ، پاره گل گلی
پارچه های راه راه و گلدار دو نقش پرطرفدار هستند که در دکوراسیون منزل معجزه میکنند, برای بهار امسال این دو طرح را وارد دکوراسیون تان کنید.

پارچه های راه راه و گلدار در منزل

دنیای پارچه ها، دنیایی زیبایی است، پس از زیبایی آن ها در دکوراسیون بهره ببرید. هر الگوی نقشینه ای دارای چهار بخش است:رنگ، مقیاس نقش یا اندازه نقوش، هم چنین نوع قالب شکلی آن ها (نوع شکل هندسی ای که به آن نقش نزدیک است. مثلا دایره ای شکل اند یا...) و نوع جنس و بافت پارچه. برخی از نقوش، هندسی اند و برخی غیرهندسی و ارگانیک و یا نقوشی برگرفته از طبیعت هستند. در اینجا با دو نقش پرطرفدار آشنا می شویم:نقش هندسی راه راه و غیرهندسی گل دار.

آخرین مجموعه مد از طراحان در اروپا و ایالات متحده آمیخته با طرح راه راه بود – از راه راه بزرگ و جسورانه گرفته تا راه راه های خوش ریخت کوچک روی همه چیز. مجموعه های طراحی خانه هیچ وقت از گرایش های مد دور نمی شوند، بنابراین اگر شما عاشق طرح راه راه و سبک معاصر هستید، همین الان وقتش است که چند عنصر راه راه به دکور خانه تان اضافه کنید.تزئین کردن با طرح های راه راه آنقدرها که فکر می کنید مشکل نیست و لازم نیست نسبت به راه راه بودن تعهد زیادی داشته باشید که بتوانید تاثیر کافی را در اتاق بگذارید.

پارچه راه راه

استفاده از پارچه راه راه در دکوراسیون

قرار دادن کوسن راهی ارزان و ساده برای داشتن یک عنصر راهدار است. ترکیب های مختلف از راه راه و رنگ ها را امتحان کنید و یا از یک خط از همان کوسن راهدار را برای ظاهر مینیمالیستی، روی کاناپه استفاده کنید.

 نقوش هندسی راه راه
این نوع از نقشینه ها از اواسط دوره رنسانس در تزئینات داخلی اروپا حضور پررنگی پیدا کرد، البته در ایران مجموعه نقوش هندسی در تزئینات داخلی، معماری و پارچه یا دیگر منسوجات، پیشینه طولانی تری دارد و همه ما با آن آشنا هستیم. در فضاهای مدرن از دهه های 60 و 70 میلادی، نقوش هندسی بسیار بیش تر موردتوجه قرار گرفت و بر روی سطوح بزرگ و کوچکی نیز دیده شد. در این میان پارچه هایی با نقش راه راه، انتخاب موردعلاقه بسیاری از دکوراتورها و مصرف کننده ها واقع شد. این نوع از نقش برای پرده و انواع مختلف آن انتخاب فوق العاده ای به حساب می آید. مزیت آن ها سادگی بیش تر و درنتیجه وزن و تسلط بصری کم تر در فضای دکوراسیون است. نکته دیگر این است که حتی نسبت به پرده هایی که پارچه ساده ای دارند نیز سبک تر به نظر می رسند.
مزیت های دیگر این نوع نقش پارچه، تنوع فراوان هم از لحاظ رنگ بندی و هم پهنای نقش راه راه و نیز گستره وسیع در انتخاب آن است. پارچه های راه راه می توانند جهت افقی و یا عمودی داشته باشند.
 
به راه راه افقی اصطلاح «راه آهنی» داده اند که یادآور چوب هایی است که به صورت افقی به دنبال هم قرار می گیرند و ریل های موازی آهن بر روی آن ها می نشینند. این نوع از پارچه های راه راه به عرض جایی که پوشش داده اند پهنای بصری بیش تری می بخشند و راه راه های عمودی به ارتفاع بصری می افزایند.
این نقش، هم با فضاهای مدرن و هم با دکوراسیون رسمی هم خوانی دارند؛ بسته به نوع پارچه و پهنای باندها. معمولا راه راه های پهن تر به ویژه اگر بر روی پارچه ای از قبیل ساتن یا ابریشم نقش زده شده باشند، به کار مبلمان و پرده های کلاسیک و رسمی می آیند. در این صورت ترکیب رنگ آن شامل دو رنگ خواهد بود.
 
پارچه راه راه

پارچه و طرح های راه راه در منزل

راه راه های باریک تر و رنگین تر با دکوراسیون مدرن و با رنگ های بسیار ملایم آبی، سفید، خاکستری و کرم با سبک اسکاندیناوی و ترکیب رنگ آبی های متنوع، ولی پررنگ در کنار سفید به سبک ساحلی و ویلایی نزدیک می شود. الگوی نقش راه راه می تواند مبنای تزئین موفق یک فضا باشد. اگر برای روکش کاناپه و مبل، طرحی کلاسیک و رسمی به کار رود به آن هویتی تاریخی می دهد؛ درحالی که همچنان شیک به نظر می رسد. پارچه های راه راه به فضای دکوراسیون تحرک بصری می بخشند و به زیبایی بر انواع صندلی و عثمانی یا پوف ها خودنمایی می کنند.
 
نقش راه راه الزاما از خطوط صاف تشکیل نشده است. راه راه می تواند در شکل زیگزاگ یا خطوط مواج نیز دیده شود، ولی درنهایت همان ویژگی راه راه های خطی صاف را دارند و حرکت و جنبش بصری به فضا هدیه می کنند. بنابراین انواع پارچه رومبلی را قبل از خرید بشناسید!
اگر انتخاب رنگ یا کاغذ دیواری راه راه گزینه ی مورد نظر شما نیست، شاید یک پرده ی راهدار همه ی نیاز شما را در این مورد پاسخ دهد. انتخاب رنگ های باشکوه و پرده ی سقف تا کف باعث می شود ارتفاع سقف فضا بیشتر به نظر برسد.
 
نقوش گل دار یا طبیعت گرایانه (ارگانیک)
این نوع از الگوی نقشینه ای می توانند کاملا واقع گرایانه و یا ساده شده باشند. این نقش های دل انگیز در ترکیب با پارچه هایی با نقش هندسی از قبیل راه راه، زیگزاگ یا خال دار، جذابیت بسیاری برای چشم و دکوراسیون به ارمغان می آورند.
پارچه های گل دار به ویژه آن هایی که ریزنقش هستند، حال و هوایی زنانه و لطیف با خود دارند. از دیدگاه نمادشناسی، هر نقش گلی با خود پیامی دارد:گل های رز، پیام آور عشق و محبت اند به خصوص اگر به رنگ قرمز یا صورتی باشند.
 
پارچه گلدار

پارچه گلدار روی مبلمان

نقش لاله سفید، نماد بخشش و گذشت است، گل همیشه بهار و گل هایی شبیه به آن نماد بی گناهی، وفاداری و سرخوشی، نقش لیلی شیپوری، بیانگر عظمت و زیبایی، زنبق، نماد خبرهای خوش و خوش زبانی، هوشیاری، صبر و حوصله، گل های بنفشه، نماد سادگی، عشق و شفقت و شمعدانی ها نماد نجابت، اصالت، عزم و اراده است و گل میخک، سمبل غرور، افتخار و زیبایی. درهرحال، هر نقشی از گل، حاوی داستانی است که بر پارچه نشانده شده است، ولی ویژگی لطافت در همه آن ها مشترک است و همین حس را با خود به فضاهایمان می آورد.
 
اینجا، آنجا، هر جا گل!
اگر فرشی با گل های درشت در اتاقتان دارید و همچنان می خواهید از پرده های گل دار استفاده کنید، بهتر است به پارچه هایی با نقش گل ریز و کوچک فکر کنید. به منظور تکمیل مجموعه زیبایتان، پوشش یکی از اجزای مبلمان را پارچه ای با نقش گل هایی در اندازه متوسط انتخاب کنید.
اگر گل های درشت و رنگین را ترجیح می دهید، برای تکمیل دکوراسیون از پارچه های ساده در رنگی از رنگ های پارچه گل دارتان که بیش تر دوست دارید انتخاب کنید. از رنگ های خنثی موجود در زمینه پارچه برای رنگ آمیزی دیوار و دیگر اجزاء و لوازم جانبی دکوراسیون استفاده کنید تا پارچه گل دارتان که این قدر دوستش دارید به زیبایی در فضایتان بدرخشد. اگر رنگ زمینه پارچه، تیره است، یکی از دیوارهای اتاق را (بهتر است کوچک ترین دیوار باشد) به آن رنگ درآورید.
 
راه دیگر انتخاب پارچه برای همراهی با پارچه گل دار این است که رنگی را برگزینید که بیش ترین سهم را در رنگ آمیزی گل های پارچه دارد و پارچه ای در طرح ساده همان رنگ انتخاب کنید؛ برای مثال برای پرده هایتان. از پررنگ ترین رنگ موجود در پارچه گل دارتان به عنوان مزه یا تأکید بصری فضا بهره ببرید؛ مثلا در کوسن ها یا در عسلی یا پوف.
اگر هم زمینه پارچه گل دار و هم دیگر اجزای پارچه ای و یا بافت و منسوجات اتاق، رنگی روشن دارند با اضافه کردن یک جزء از اجزای مبلمان از جنس چرم با رنگی پرمایه و پررنگ تر ازگل های پارچه به وزن بصری فضایتان بیفزایید.
 
گل افشانی خانه!
تکرار الگوی نقشینه مهم ترین و دوست داشتنی ترین پارچه دکوراسیون در اندازه بزرگ تر یا کوچک تر را در فضایتان قرار دهید. اگر دقیقا عین همان الگوی نقشینه را نیافتید، نزدیک ترین نقش گل به گل های پارچه اصلی را در نظر بگیرید و از آن برای پوشش کوسن ها، پوف، عثمانی و یا حتی به عنوان تابلو بر دیوار بهره بگیرید. می توانید از همان گل ها چه طبیعی و چه مصنوعی در گلدان هم بگذارید و از دیدن تکرار گل هایی که دوست دارید لذت ببرید.
 
اگر پارچه گل دارتان به نظر شلوغ می رسد، می توانید فقط بخشی از مبل، کاناپه یا پرده را به آن اختصاص داده و از رنگ زمینه یا یکی از گل ها به صورت پارچه ساده در بقیه ساختار مبلمان یا پرده استفاده کنید.
نقش پارچه ها با انواع طرح و نقش و رنگ خود تاثیری باورنکردنی را در دکوراسیون منزل شما خواهند داشت. پس شاید لازم باید قبل از هر تصمیم و انتخابی انواع پارچه را بشناسید تا بتوانید بهترین فضا را خلق نمایید.

پارچه های راه راه و گلدار را وارد دکوراسیون تان کنید!

پارچه های راه راه و گلدار را وارد دکوراسیون تان کنید!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از چیدانه / پویانو -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف