نمناک فرهنگ و هنرچهره ها واکنش مسوولین آپارات به شکایت صداوسیما
آپارات ، صدا و سیما
در پی شکایت سازمان صدا و سیما از سایت آپارات یکی از مسوولین این سایت توضیحاتی را در این خصوص ارائه داد.
تاریخ انتشار : 29 مهر 1395

واکنش آپارات به شکایت صدا و سیما

خبر شکایت سازمان صداوسیما از آپارات به یکی از سوژه داغ رسانه ها تبدیل شده است.
احسان عمرانی (معاون بازاریابی صبا ایده آپارات) درباره شکایت اخیر سازمان صداوسیما از سایت آپارات و اینکه آیا در گذشته نیز چنین چالش هایی با رسانه ملی وجود داشته یا خیر؟ گفت:«خیر، سال قبل قائم مقام وقت صداوسیما از آپارات شکایت کرده بودند که قبل از تفهیم اتهام با همکاری یا وساطت ریاست محترم دادسرا، برای تفاهم یا مصالحه جلساتی با جناب آقای اخوان مهابادی برگزار و نتایجی حاصل شد، از جمله اینکه سایت آپارات برنامه های زنده پخش کانال های متعدد سیما را از آپارات حذف کند که این اقدام صورت پذیرفت و یکی، دو مورد دیگر با رفتن ایشان از سازمان ابتر ماند.»

 آپارات و صدا و سیما

شکایت صداو سیما از آپارات


او درباره اینکه موضوع شکایت دقیقا چیست؟ گفت:«موضوع و جزئیات شکایت که در شعبه ١٢ دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح شده، امری قضائی است و نه رسانه ای. این جانب دیروز با حضور در شعبه مذکور به طورکلی از مفاد شکایت آگاه شدم و توضیحاتی دراین باره به مقام محترم قضائی ارائه دادم و ان شاءالله در آینده نزدیک، دلایل قانونی و مستندات لازم در لایحه ای ازسوی وکیل این جانب به شعبه ١٢ تقدیم خواهد شد.»

عمرانی ادامه داد:«اما درباره نقض حقوق مالکیت فکری سازمان و نداشتن مجوزهای لازم، ضمن جلب توجه شما به قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مفاد ماده ٢ آن و همچنین مفاد آیین نامه سازماندهی و توسعه رسانه ها و فعالیت های فرهنگی دیجیتال، موضوع تصویب نامه مورخ ٠٣/٠٨/١٣٨٩ هیأت وزیران به اطلاعتان می رسانم سایت آپارات و شرکت متولی آن، به جز از مجوزهای دیگر دارای مجوز رسانه کاربر محور موضوع ماده ٢ آیین نامه مذکور از مرکز رسانه های دیجیتال بوده و در جشنواره تولید محتوای دیجیتال که در شهریورماه امسال برگزار شد، ازسوی معاون محترم وزارت ارشاد و رئیس مرکز فناوری اطلاعات، آقای موسویان، سایت آپارات به عنوان پربیننده ترین رسانه دیجیتال ایرانی اعلام شد مضافا آنکه در همان جشنواره، رئیس محترم بنیاد علمی نخبگان، آپارات و استارت آپ های دیگر ایرانی را جزء هفت رتبه اول آلکسا در ایران معرفی کردند.

به جز این سایت فیلیمو نیز دارای مجوز سامانه نمایش درخواستی VOD از سازمان سینمایی و امور وزارت ارشاد است. بنابراین فعالیت های این مجموعه تماما منطبق بر قوانین و مقررات جاری کشور و دارای مجوز است.

آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مصاحبه مورخ ٢٣ مهر خود درباره سایت های آپلود فیلم و آثار تصویری نکاتی را مطرح کردند از جمله «باید کسانی که اجازه دارند در این سایت ها فیلم آپلود کنند، مشخص باشند» که در سایت کاربرمحور آپارات این نکته مهم رعایت می شود و همچنین ایشان درباره عملکرد این سایت ها نیز بیان کرده اند وظیفه و مسئولیت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و همچنین درباره مفهوم صوت و تصویر فراگیر گفتند اختلاف نظرهایی وجود دارد که در حال بحث و گفت وگو درباره آنها هستیم.»

او ادامه داد:«برایند کلی مجموعه این موارد و نیز مقررات مندرج ذیل سایت آپارات بیانگر این امر است که مسئولیت تخلفات احتمالی محتوای ویدئو بارگذاری شده با آپلود کننده آن است و مسئولیت سایت به طور خلاصه طبق قوانین و مقررات جاری محدود به حذف ویدئو از سایت به دستور مراجع قضائی و قانونی ذی ربط ازجمله کمیته مصادیق جرائم رایانه ای یا درخواست کننده ای است که حق کپی رایت وی یا سایر حقوق قانونی وی ازسوی آپلودکننده نقض شده باشد. اما تاکنون سازمان صداوسیما باوجود حضور در کمیته مصادیق نه از طریق کمیته و نه رأسا هیچ اخطار یا نامه یا درخواستی برای حذف ویدئویی که آن را ناقض حق کپی رایت خود می داند، به سایت آپارات ارسال نکرده اند».

او درباره گفته های حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما گفت:«آقای معینی در انتهای مصاحبه خود اعلام کرده اند مقدمات جلوگیری از چنین تخلف هایی در سرویس های خارجی نیز در اداره کل مالکیت های فکری سازمان فراهم شده و در آینده از نقض حقوق مالکیت فکری سازمان به وسیله آنها جلوگیری خواهد شد. توجه به منافع ملی و رسم مروت ایرانی ایجاب می کرد برای احقاق حق اول سراغ سرویس های خارجی قدرتمند و جهانی می رفتند و پس از غلبه بر ایشان از سایت های داخلی چون آپارات شکایت می کردند.»

آپارات و صدا و سیما

پاسخ آپارات به شکایت صدا و سیما

عمرانی در بخش دیگر صحبت هایش گفت:«شبکه های مجازی داخلی (بومی)، در ایران رشد خوبی نداشته اند. دلیل آن شاید برخوردهای سلبی ای است که در موارد بالا انجام می شود؛ مانند مورد اخیر شکایت صداوسیما. این نوع برخوردها باعث دلسردی و ناامیدی خواهد شد و کارآفرینان و توسعه دهندگان نقطه روشنی برای فعالیت روی شبکه های اجتماعی مسیجینگ، عکس، ویدئو و... نمی بینند و البته عرصه را برای فعالیت گسترده تر سرویس های خارجی مانند تلگرام، اینستاگرام و واتس اپ و سایر سرویس های مشابه باز می گذارد و باعث رشد آنها می شود. دلیل دیگر برای ضعف شبکه های مجازی در ایران، تبعیضی است که بین شبکه های مجازی داخلی و خارجی قائل می شود. به این صورت که اگر محتوای نامناسبی روی شبکه های خارجی هست، برخورد به گونه ای است و برخورد با ما به گونه دیگری.

این فضا قطعا باعث می شود فضا برای شبکه های اجتماعی داخلی سخت تر از نمونه های خارجی باشد و طبیعتا در چنین فضایی، این شبکه ها با سرمایه های مالی و توان فنی که امکان مقایسه با هم را ندارند، رشد بیشتری خواهند داشت. درخصوص شکایت اخیر صداوسیما، با این موضوع می بینیم که کانال های تلگرام و اینستاگرام در شبکه ها تبلیغ می شود. رسانه ملی ما، سرویس خارجی را که امکاناتی مانند سرویس داخلی دارد، تبلیغ می کند. ویدئوهایی که از نظرشان دارای حق نشر است، در این شبکه ها پخش شده و به دست مخاطبان می رسد و با این حال این شبکه ها تبلیغ می شوند؛ ولی برای نمونه های داخلی مثل آپارات که امکان تبلیغ در تلویزیون فراهم نیست، چنین مسائل حاشیه ای نیز مطرح می شود. کار در چنین شرایطی دشوار است ولی بااین حال ما امیدواریم به زودی این مسائل در کشور روشن و روشن تر شود.»

واکنش مسوولین آپارات به شکایت صداوسیما

واکنش مسوولین آپارات به شکایت صداوسیما
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از شرق - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف