نمناک اخباراقتصاد میزان افزایش حقوق کارگران در سال 98 چقدر خواهد بود؟
پایه حقوق ، پایه حقوق سال 98
جزئیات میزان حقوق و مزایای کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی برای سال 98 اعلام شد.
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1398

جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارگران در سال 98

مهر: در واپسین روزهای سال 97 دستمزد سال 98 کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی پس از نشست دوازده ساعته شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی با وزیر کار تعیین شد.

میزان افزایش دستمزد کارگران برای دو گروه از «کارگران حداقلی بگیر» و «سایر سطوح مزدی» به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفت.

کارگران حداقلی بگیر، کارگرانی هستند که برای اولین بار در سال جاری وارد بازار کار می شوند و سابقه فعالیت در بازار کار را ندارد. دستمزد این گروه از کارگران (اعم از قرارداد دائم یا موقت) با افزایش 36.5 درصدی نسبت به حقوق پایه سال گذشته از ابتدای سال جاری روزانه مبلغ 505,627 ریال تعیین شده است.

بر این اساس، دستمزد پایه کارگران حداقلی بگیر در سال 1398 از یک میلیون و 111 هزار و 269 تومان در سال گذشته به یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان افزایش یافت.

علاوه بر این، به این گروه از کارگران حق بن کارگری به صورت نقدی به میزان 190 هزار تومان و حق مسکن به میزان 100 هزار تومان در هر ماه تعلق می گیرد. حق بن کارگری در سال گذشته 110 هزار تومان و حق مسکن نیز 40 هزار تومان بود.

همچنین برای کارگران دارای فرزند زیر 18 سال، به ازای هر فرزند 151 هزار و 688 تومان به عنوان حق اولاد پرداخت می شود.

لازم به ذکر است، همه ردیف های مذکور به جز حق مسکن 100 هزار تومانی از فروردین ماه باید در فیش های حقوقی اعمال شود. افزایش حق مسکن تنها ردیف فیش حقوقی است که با وجود تصویب در شورای عالی کار باید به تصویب هیأت وزیران نیز برسد. بنابراین تا پیش از تصویب هیأت وزیران، حق مسکن در سال 98 به میزان 40 هزار تومان سال قبل اعمال می شود.

جدول حقوق کارگران

 دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه چگونه محاسبه می شود؟

اما دستمزد کارگرانی که بیش از یکسال سابقه کار دارند، متفاوت از کارگران «حداقلی بگیر» افزایش یافت. دستمزد این کارگران که تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند به صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت» برای سال 98 محاسبه می شود.

به این ترتیب، دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه، «13 درصد» نسبت به حقوق پایه سال 97 به اضافه «دو میلیون و 611 هزار و 482 ریال» افزایش یافت.

نکته ضروری اینکه تمام کارگران دارای بیش از یکسال سابقه کار مشمول دریافت «پایه سنواتی» هستند که علاوه بر افزایش 13 درصدی و رقم ثابت، باید به حقوق پایه آنها اضافه شود.

بر اساس بخشنامه اسفندماه 91 وزارت کار، تمام کارکنان دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در همان کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت «پایه سنواتی» می شوند که این مبلغ باید به حقوق پایه کارگران اضافه شود تا به تناسب در اضافه کار، عیدی و حق سنوات نیروی کار مورد محاسبه قرار گیرد. بنابراین «پایه سنواتی» نباید به عنوان یک ردیف جداگانه محاسبه شود.

جدول حقوق و مزایای کارگران

 

انتهای پیام/م

مبلغ افزایش حقوق کارگران و پایه حقوق و دستمزد کارگران در سال 98

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 98 چقدر خواهد بود؟
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 42
این مطلب مفید بود ؟ 25 17
نظر کاربران
احمد علی

احمد علی

باسلام افزایش حقوق کارگر باتوجه به افزایش تورم گرانی مسکن واجاره خانه باشد ممنونم

پاسخ دادن 42 4
مجید دهقانی پور

مجید دهقانی پور

سلام.هیچ کس بفکروضعیت کارگران با این حقوق کم نیست همه چیز سالیانه دوبرابر بیشترمیشه ولی حقوق کارگردرصد خیلی کمی اضاف میکنند مسولین که هیچ

پاسخ دادن 94 6
صادق حسن ابادی

صادق حسن ابادی

سلام 930 تومان کفاف خرج بخور ونمیر یک خانواده‌ی سه نفره هم نیست مسولین باید یه فکری بحال کارگران بیچاره بکنند

پاسخ دادن 67 4
سجاد

سجاد

حداقل حقوق کارگر باید 1/5 میلیون باشه با اضاف کار و ..... به 2 میلیون برسه. مسئولین به داد قشر ضعیف و زحمت کش کشور (کارگران) برسن. کشور روی دست کارگران داره میچرخه

پاسخ دادن 33 2
علی

علی

با سلام لطفا حقوق کارگرهارو با توجه به تورم ومیزان مخارجی که در یک زندگی معمولی صورت میگیرد تنظیم کنید اخه مگه با این حقوق میشه زندگی کرد من فقط هر ماه 700تومن اجاره میدم

پاسخ دادن 23 4
سلام هم خوب خداراشکر

سلام هم خوب خداراشکر

عالی

پاسخ دادن 9 16
حسین

حسین

من کارگر نیستم ولی میدونم اونکه حقوق کارگر در ماه زیر دو میلیون تعین می کند واقعا در حق کارگر ظلم کرده

پاسخ دادن 41 2
حمید

حمید

من ماهی ۷۵۰قسط میدم یه بچه هم دارم چطوری با این حقوق کم میتونم زندگی کنم از کارگر ضعیفتر نداریم واقعا خیلی کمه ۹۳۰ تومن حقوق. پیش زن و بچه خجالت میکشیم نه مسافرتی نه رستورانی نه تفریحی هیچی ...

پاسخ دادن 49 3
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف