نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون گمشدگان رضا کریمی از شنبه روی آنتن شبکه دو
گمشدگان ، سریال گمشدگان
سریال گمشدگان ساخته رضا کریمی با بازی روشنک گرامی و کوروش تهامی از شنبه 14 مردادماه 96 روی آنتن شبکه دو سیما قرار میگیرد.
بازدید : 18,056 نفر

زمان پخش سریال گمشدگان مشخص شد

سریال گمشدگان به کارگردانی رضا کریمی با بازی پژمان بازغی ، شقایق فراهانی ، افسانه بایگان و روشنک گرامی از شنبه 14 مردادماه 96 روی آنتن شبکه دو سیما میرود . به بهانه پخش این سریال درباره فیلمنامه و بازیگران سریال گمشدگان گزارشی تهیه کرده ایم که در ادامه مشاهده میکنید.

این سریال 30 قسمتی به تبعات اعتیاد و تاثیرات آن بر خانواده می پردازد و ضمن روایت زندگی دختری به نام ترنج که دانشجوی رشته عکاسی است، قصه های متعددی از آدم های مختلف را نمایش می دهد؛ آدم هایی که برای مدتی کوتاه وارد زندگی ترنج می شوند و بر او تاثیر می گذارند.

داستان و ساختار فیلمنامه «گمشدگان» ایجاب کرده که تعداد زیادی بازیگر در این سریال به ایفای نقش بپردازند و در لوکیشن های زیادی تصویربرداری انجام شود.

سریال گمشدگان به تلویزیون می آید

25 بازیگر و 80 هنرور

فیلمنامه سریال گمشدگان به قلم احسان جوانمرد و رضا مقصودی نوشته شده است و براساس توضیحات علی حجازی مهر، نویسندگان فیلمنامه با همکاری مشاوران و کارشناسانی که در زمینه اعتیاد پژوهش کرده اند، نگاهی آسیب شناسانه به معضل اعتیاد و شرایط معتادان داشته و داستانی پرکشش و جذاب خلق کرده اند.

این تهیه کننده با تاکید بر این نکته که از نمایش صحنه های تلخ و چرک در این سریال پرهیز شده، درباره روند داستان می گوید:ترنج برای تغییر شرایط زندگی اش وارد مسیری می شود که اتفاقات پیش بینی نشده زیادی برایش به همراه دارد. واقعیت ها و حقایق مربوط به معضل اعتیاد در دل قصه های پرافت و خیز روایت شده است.

حجازی مهر درباره روند تولید این سریال می افزاید:تصویربرداری از اسفند سال گذشته آغاز شد. بیشتر از 25 بازیگر در نقش های اصلی بازی کرده اند و بیش از 100 لوکیشن داشته ایم که از آن جمله می توانم به گرم خانه و برخی خیابان های جنوب شهر تهران اشاره کنم.

تهیه کننده گمشدگان توضیح می دهد که برای تصویربرداری بسیاری از نماهای عمومی و خیابانی از هنروران استفاده شده است. او در این باره اظهار می کند:در نماهای خیابانی، عابران و افرادی که در کادر دیده می شوند، هنرور هستند. برای تصویربرداری هر صحنه تقریبا نزدیک به 80 هنرور در کنارمان بودند و از حضورشان استفاده می کردیم.

گمشدگان

سریال گمشدگان با بازی پژمان بازغی

انتخاب های یک کارگردان

رضا کریمی که سریال هایی چون «فاکتور هشت» و «راه طولانی خانه» را در کارنامه دارد، معتقد است سریال فیلمنامه گمشدگان ساختار ویژه ای دارد و باید براساس همین ساختار کارگردانی می شد.

وی در این باره توضیح می دهد:وقتی فیلمنامه ای به نظرم جذاب است، سعی می کنم در اجرا، انتخاب بازیگران و فضاسازی ها جذابیت را توسعه بدهم و نکات مثبت متن را در اجرا تقویت کنم.

در فیلمنامه گمشدگان نوع روایت، ساختار و نگاه به تاثیر اعتیاد بر خانواده متفاوت بود. شخصیت پردازی درست انجام شده و فضاسازی ها ملموس و قابل باور بود. احساس کردم تماشاگر می تواند براحتی
ما به ازای شخصیت های این سریال را در اطرافش ببیند. این ویژگی مهمی بود که من باید آن را در اجرا و کارگردانی توسعه می دادم.

کارگردان سریال گمشدگان با اشاره به این نکته که همیشه سینمای قصه گو را دوست داشته، درباره اهمیت جزئیات در آثار نمایشی می گوید:فکر می کنم چیزی که باعث ماندگاری یک اثر قصه گو می شود، توجه به جزئیات است. این کاری است که من همیشه در کارهایم کرده ام و فکر می کنم دلیل این که مخاطب چه در سینما و چه در تلویزیون ارتباط خوبی با کارهایم برقرار کرده، به همین دلیل است.

کریمی همچنین به اهمیت ریتم اشاره می کند و ضمن تاکید بر تغییر سلیقه و سبک زندگی تماشاگران تلویزیون درباره ریتم سریال گمشدگان می گوید:ریتم زندگی امروز تند شده و دسترسی به سریال های مهم جهان فراهم است؛ بنابراین باید ریتم درست را پیاده کرد. هرگز نگاهم این نبوده که در تلویزیون می توانم پلان های طولانی ضبط کنم و قصه را کش بدهم. فیلمنامه تعیین می کند برای هر صحنه چه شیوه ای پیاده کنم. شاید موقعیتی ایجاب بکند پلان ترکیبی بگیرم یا مثلا پلان تقطیعی.

گمشدگان

سریال گمشدگان ساخته رضا کریمی

این کارگردان، انتخاب کردن را مهم ترین وجه کارگردانی توصیف می کند و توضیح می دهد:کارگردانی یعنی انتخاب؛ انتخاب سوژه، انتخاب بازیگر، انتخاب تکنیک و... من سعی کرده ام در سریال گمشدگان مثل همه کارهای دیگرم، بهترین ها را انتخاب کنم و امیدوارم نتیجه کار من و همه عوامل یک سریال خوب باشد که مخاطب از آن لذت ببرد.

ایفاگران نقش های اصلی

تعداد زیادی از بازیگران مجرب و جوان در گمشدگان بازی کرده اند. نقش ترنج را روشنک گرامی به عهده داشته که سابقه بازی در سینما و تلویزیون دارد، اما تاکنون نقش اصلی یک سریال نبوده است. بهنام تشکر نقش پدر ترنج را بازی کرده است و کتانه افشارنژاد ایفای نقش مادر ترنج و ادوین راستاد اجرای نقش برادر ترنج را به عهده داشته است.مهرداد ضیایی در این سریال ایفای نقش خسرو، دوست پدر ترنج را به عهده داشت، آرزو ابی زاده و حسن تصویری هم نقش خاله و شوهرخاله ترنج را بازی کردند. ستاره اسکندری در نقش شهین، سعید داخ در نقش همسر شهین و پژمان بازغی در نقش رئیس یک باند توزیع موادمخدر، از جمله بازیگران اصلی این سریال هستند؛ اما تعداد زیادی از بازیگران را به مرور خواهیم دید که از آن جمله می توان به شقایق فراهانی، افسانه بایگان، کوروش تهامی، پرویز پورحسینی، مهتاج نجومی، فریبا نادری، محمود جعفری، بهرام ابراهیمی، رامین ناصرنصیر، یاسر جعفری، آتیه جاوید، مینا دلشاد و بهاران بنی احمدی اشاره کرد.

محدودیت های مسعود

کوروش تهامی، یکی از بازیگرانی است که به اقتضای قصه در چند قسمت از گمشدگان حضور دارد. او نقش مسعود را به عهده دارد که بینایی اش مشکل دارد و از ویلچر استفاده می کند. تهامی درباره کم کاری در تلویزیون اظهار می کند:بیشتر از سه سال بود در آثار بلند تلویزیونی بازی نکرده بودم. فقط به این دلیل که من مجموعه هایی در تلویزیون بازی کردم که جزو بهترین های تلویزیون بوده و دلیلی ندارد بخواهم با یک انتخاب نادرست کارنامه خودم را زیرسوال ببرم.

او درباره نقش مسعود در سریال گمشدگان توضیح می دهد:به نظرم نقش خیلی خاصی است. سریال تعداد زیادی بازیگر مهمان دارد و من هم یکی از آنها هستم. درواقع مسعود یکی از شخصیت هایی است که به فراخور داستان از جایی وارد سریال می شود و بعد می رود. اگرچه نقش خیلی بلندی نیست، اما ارزش آن را داشت که برایش وقت بگذارم. این شخصیت معلولیت دارد و این مسأله برخی امکانات را از بازیگر می گیرد. یعنی به عنوان بازیگر باید برای این که کارم را درست انجام بدهم، کارهای متفاوتی کنم.

تهامی در ادامه اضافه می کند:بازیگر روی ویلچر نمی تواند از پاهایش استفاده کند و باید از مکمل های دیگری بهره ببرد. ضمن این که مسعود چشم هایش مشکل دارد و نمی تواند واضح ببیند، بنابراین چنین شخصیتی بازی خاصی می طلبد. احساس کردم این نقش جای کار دارد و امیدوارم کاری که انجام داده ام به ثمر بنشیند.

گمشدگان رضا کریمی از شنبه روی آنتن شبکه دو

گمشدگان رضا کریمی از شنبه روی آنتن شبکه دو
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از خبرگزاری مهر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف