نمناک سبک زندگیتناسب اندام چرا بدون دلیل، پرخوری می کنیم؟
پرخوری ، پرخوری بدون علت
یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد چاق با آن مواجه هستند این است که در زمان هایی که در حقیقت گرسنه نیستند به پرخوری روی می آورند و بدون توجه می خورند.

شناسایی عامل اصلی زیادی اشتها و پرخوری

شاید شما نیز امتحان نموده اید که برخی مواقع قادر به کنترل حجم غذای مصرفی خود می باشید ولی برخی مواقع دیگر کنترل از دست شما خارج می شودو به صورت بدون کنترل ولع به خوردن مواد غذایی دارید. این حالت را ( افراط در غذا خوردن یا غذا خوردن افراطی) می نامند.

ممکن است شما هم تاکنون بدون اینکه به غذایی فکر کنید وقتتان را سپری کرده اید، ولی ناگهان احساس گرسنگی به سراغتان آمده است و به سمت آشپزخانه رفته اید و تمام کابینت ها و یخچال را گشته اید تا چیزی را که هوس کرده اید پیدا کنید و بخورید. در این مقاله 6 عاملی که باعث پرخوری بدون علت می شود را آماده کرده ایم.

معمولاً احساس «گرسنگی»، نقش کمرنگی در نیاز سیستم بدن شما دارد و چیزی که پررنگ تر است، یک سری کلیدها و رفتارهایی است که ناآگاهانه با آن ها روبرو می شوید. شش موردی که برایتان می گوییم، جزو بزرگ ترین خائنانی هستند که شما را به دام ِ خوردن می اندازند، بدون اینکه واقعاً گرسنه باشید!

6 عاملی که باعث پرخوری بدون علت می شود

تماشای برنامه آشپزی

مراجعه به برنامه ی آشپزی تلویزیون برای الهام گرفتن می تواند عوارضی هم داشته باشد! مطالعه ای جدید نشان داده افرادی که بر اساس دستورالعمل های تلویزیون آشپزی می کنند، وزنشان حدود 5 کیلوگرم بیشتر از آن هایی است که شاید این برنامه ها را تماشا کنند اما زیاد اهل آشپزی بر اساس این برنامه ها نیستند. معمولاً وقتی در خانه، غذایی درست می کنیم و خیالمان راحت است که غذای سالمی درست کرده ایم، بیشتر می خوریم و کالری اضافی به بدن می رسانیم.

غذاهای قرمز و نارنجی

دلیل پرخوری چیست چرا وقتی خوشحالیم پرخوری می کنیم چرا بدون اینکه گرسنه باشیم پرخوری می کنیم پرخوری و چاقی اضطراب و پرخوری دلیل پرخوری چیست چرا وقتی خوشحالیم پرخوری می کنیم چرا بدون اینکه گرسنه باشیم پرخوری می کنیم پرخوری و چاقی اضطراب و پرخوری
انسان، از لحاظ بیولوژیکی، تمایل به غذاهایی با رنگ های درخشان تر و جذاب تر دارد، چون این جور خوراکی ها بیشترین ویتامین ها و مواد معدنی را دارند. واکنش مثبت به این غذاها، ناآگاهانه و غیرارادی است، تصور کنید در یک فروشگاه قدم می زنید و به بخش میوه و تره بار می رسید، این احتمال که با دیدن پرتقال ها و فلفل های قرمز، به طرفشان بروید و کیسه خریدتان را با آن ها پُر کنید زیاد است. اما جالب است بدانید در مواجهه با مثلاً پنیر یا نان ذرت، به خودی خود این اتفاق نمی افتد! پنیر و نان ذرت، چربی و کالری بیشتری نسبت به میوه های نارنجی و قرمز دارند.

پرخوری

پرخوری بی دلیل

بسته های غذایی روی کابینت آشپزخانه

این را قبول دارید که می گویند:از دل برود هر آنچه از دیده برفت؟ این گفته در مورد غذا هم صدق می کند. اگر بعد از برگشتن از خرید، مواد خوراکی را از جلوی چشمتان دور نکنید یا بسته های نیمه خوره را جلوی دید بگذارید، به ضررتان است! وقتی شما این چیزها را می بینید، حتی پنهان در بسته های شان، اشتهای شما تحریک شده و به سختی می توانید در برابر میل به مصرفشان مقاومت کنید.

به گفته ی محققان، اگر غذایی بسیار در دسترس باشد، افراد تمایل بیشتری به خوردنشان خواهند داشت. مطالعه ای نشان داد اشخاصی که غلات صبحانه یا نوشابه ها را روی کانتر آشپزخانه نگهداری می کردند، تقریباً 13 کیلوگرم سنگین تر از آن هایی بودند که این خوراکی ها را داخل کابینت یا دور از چشمشان نگهداری می کردند.

تماشای افراد در حال خوردن

شاید برایتان پیش آمده باشد که سر میز غذا و در کنار دوستانتان، اشتهای چندانی برای سفارش غذا نداشته اید اما به محض آوردن غذا و شروع دوستانتان به خوردن، اشتهای شما هم باز شده و مشغول خوردن شده اید، حتی اگر گرسنه نبوده اید. ما به طور اتوماتیک و ناخودآگاه به رفتار اطرافیانمان نگاه می کنیم و سعی می کنیم خودمان را با آن ها انطباق دهیم، به عبارتی رفتارهای آن ها را تقلید می کنیم. به گفته ی پژوهشگران این موضوع حتی در مورد تماشای میز کناری ما که غریبه هستند هم صدق می کند. انسان به طور ناخودآگاه، در جمع دچار اضطراب اجتماعی می شود که به طور طبیعی وادارش می کند خودش را با محیط وفق دهد تا شرایط موجود را راحت تر کند؛ یعنی یک گرایش ذاتی به سازگاری با محیط.

بشقاب های بزرگ

اگر غذایتان را در یک بشقاب بزرگ سرو کنید، تمام سعی خود را خواهید کرد که تمامش کنید، حتی اگر سیر شده باشید. ما به طور طبیعی در ظروف بزرگ تر، بیشتر غذا می خوریم. به گفته ی دانشمندان، این در واقع حقه ی چشم است! بشقاب های بزرگ باعث می شوند فکر کنیم غذایی که در آن است، کمتر از چیزی است که باید باشد یا حداقل اینکه به چشمان ما کمتر می آید.

شادی و خوشحالی

حتماً در مورد خوردن ِ هیجانی شنیده اید. اما در واقع این تنها هیجانات منفی نیستند که موجب پُرخوری می شوند. هیجانات و احساسات مثبت مانند لذت، برانگیختگی و حتی عشق هم می توانند اشتهای شما را تحریک کنند. به همین دلیل هم هست که غذاهای خاصی چون شکلات، باعث واکنش های نوروشیمیایی راضی کننده در مغز می شوند؛ ما به طور ذاتی دوست داریم شادی و لذت را حفظ کنیم و ادامه دهیم و یک کیک شکلاتی یا یک بسته چیپس ترد و شور، این تضمین را به ما می دهد که حس خوبمان باقی خواهد ماند.
همچنین زمانی که زندگی خوب پیش می رود، بیشتر احساس آرامش می کنیم و نگرانی و حساسیت کمتری نسبت به کالری مصرفی مان داریم. کلاً وقتی شادتریم، بیشتر می خوریم!

چرا بدون دلیل، پرخوری می کنیم؟

چرا بدون دلیل، پرخوری می کنیم؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از تبیان-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
شادي

شادي

من به شخصه همش پرخوري ميكنم و وقتي چنتا چيز خوشمزه ميخرم براي خوردن اونا شاد ميشم دوست دارم تا اخر اخرش بخورم تا موقعي ك ببخشيد حالم بد بشه و چون اعضاي تو خونه همش خوراكي ميخرن منم هي ب خوردنم ادامه ميدم هر چيم ميگم كار خودشونو ميكنن و ميخرن انگار تو زندگيم فقط خوردن حس خوبي بهم ميده از طرفي دوس دارم مثه باربي بشم واقعا دارم اذيت ميشم ميشه كنترلم كنيد

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف