نمناک سبک زندگیکار و زندگی مزایا و معایب ، پرداخت اینترنتی چیست
چند سالی هست که خرید های اینترنتی در بین ایرانی ها رواج پیدا کرده است ، اما پرداخت به صورت اینترنتی چه محاسنی را به دنبال دارد ؟

رپورتاژآگهی: پرداخت اینترنتی، مزایا و معایب

خرید و فروش آنلاین شیوه ی جدیدی از تجارت است که چند سالی ست قدم به زندگی ما گذاشته است. فروشگاه های اینترنتی نقش مهمی را در زندگی بسیاری از ما ایفا می کنند. بیشتر فروشگاه های اینترنتی پس از ثبت سفارش به مشتریان خود امکان چهار روش پرداخت می دهند. سعی ما در این مقاله، بررسی مزایا و معایب این روش های پرداخت است.

به طور کلی چهار روش پرداخت وجود دارد.

1. پرداخت از طریق کارت بانکی

در این روش، برای ثبت سفارش به درگاه اینترنتی بانک متصل می شوید و مبلغ را به صورت آنلاین را پرداخت می کنید. برای استفاده از این روش به اطلاعات زیادی نیاز دارید:

شماره 16 رقمی کارت:که روی کارت بانکی شما ثبت شده است.

رمز خرید اینترنتی(رمز دوم):رمز دوم را می توانید از دستگاه های خودپرداز بانک دریافت کنید. برای این کار باید به بانک صادر کننده ی کارت خود مراجعه کنید و پس از وارد کردن کارت و زدن رمز چهار رقمی آن، رمز دوم درخواست کنید.

کد CVV2:پشت یا روی کارت های بانکی یک شماره ی 3 یا 4 رقمی نوشته شده است. این کد درواقع یک کد امنیتی ست که در خریدهای اینترنتی کاربرد دارد.

تاریخ انقضا:شامل 4 رقم، دو رقم برای ماه و دو رقم بعدی برای سال است، روی کارت بانکی شما درج شده و تاریخ اعتبار کارت شماست.

2. پرداخت در محل

برخی مشتریان تمایل دارند که هزینه ی سفارش خود را پس از دریافت پرداخت کنند.که این روش به چند طریق انجام می شود:

پرداخت با کارت بانکی در محل دریافت سفارش:این روش با (pos) یا همان دستگاه کارت خوان پرداخت می شود.

پرداخت نقدی در محل دریافت سفارش:در این روش هزینه به صورت نقدی پرداخت شده و در نهایت به حساب شرکت واریز خواهد شد.

3. پرداخت کارت به کارت

این روش از همه ی روش ها زحمت بیشتری دارد. مشتری برای پرداخت این روش با مراجعه حضوری به بانک و یا آنلاین از طریق سایت بانک، هزینه را پرداخت کرده و اطلاعات پرداخت را به فروشگاه اینترنتی انتقال دهند.

4. پرداخت از طریق اعتبار حساب کاربری

در بسیاری از سایت ها شما این امکان را دارید که حساب کاربری خود را شارژ کنید. در این صورت با یک بار شارژ کردن، می توانید چند بار پرداخت انجام دهید.

مزایا و معایب

تعدد کارت های بانکی

حتماً شما هم چندین حساب و کارت در بانک های مختلف دارید که از بیشتر آن ها هیچ استفاده ای نمی کنید. گاهی برای انجام خدمات ساده ی بانکی مجبور به افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی شده ایم. یا این که شرکت ها و سازمان ها هم کارکنانشان را برای دریافت حقوق و مزایا مجبور به افتتاح یک حساب در بانک خاصی می کنند. این تعدد در کارت های بانکی گاهی مدیریتِ حساب ها را سخت می کند و موجب سردرگمی در هنگام خرید می شود.

خطرهای امنیتی

وارد کردن هر بار کدهای امنیتی و اطلاعات کارت و حساب متأسفانه گاهی امنیت پایینی دارد و در صورت سهل انگاری، هر لحظه ممکن است اطلاعات کارت بانکی شما فاش شود.

تراکنش های ناموفق

تراکنش های ناموفق از دیگر اشکالات خرید با استفاده از کارت های بانکی است. گاهی بازگرداندن پول در تراکنش های ناموفق تا چند روز به طول می انجامد.

زمان بر بودن خرید نقدی

در مواردی که شما پرداخت نقدی را انتخاب می کنید حتماً باید شخصاً کالا را دریافت کنید و یا این وظیفه را به کسی بسپارید و زمانی را صرف حساب و کتاب نقدی و باقیمانده ی پول کنید. اگر قرار باشد این پرداخت را با کارت و از طریق POS سیار انجام دهید، نیمی از این مشکل حل می شود، اما ممکن است با قطعی دستگاه، اتمام رول کاغذی و یا موارد دیگر روبرو شوید.

چرا پرداخت اعتباری بهترین گزینه است؟

هر بار پرداخت با کارت علاوه بر این که ممکن است شما را با مشکلاتی همچون قطع بودن سامانه بانک، فراموش کردن اطلاعات کارت بانکی و... روبه رو کند؛ زمانی را برای ورود این اطلاعات از شما می گیرد. اگر این فراموشی منجر به درج نادرست اطلاعات شود، ممکن است مجبور باشید برای برطرف کردن این مشکل حضوری به بانکتان سر بزنید. این موارد وقتی پررنگ تر می شود که قرار باشد برای خریدن یک وعده ی غذایی با آن ها روبه رو شوید.

با توجه به ضرب المثل قدیمی «آدم گرسنه، دین و ایمان ندارد» معطلی در سفارش غذای آنلاین اصلاً جایز نیست. به خصوص اگر کارمند باشید و فرصت محدودی برای صرف غذا داشته باشید و هر روز در حال سفارش از اپلیکیشن های سفارش غذا  باشید، اهمیت این موضوع دو چندان می شود.

یک نمونه ی موفق

سایت چنگال، یکی از نرم افزارهای سفارش آنلاین غذا، با درک اهمیت این موضوع، سعی در حل کردن آن داشته است. کافیست هر چندوقت یک بار به اعتبار خود در سایت چنگال اضافه کنید تا به جای مسیر پر دردسر پرداخت، با کلیک یک دکمه هزینه ی سفارش را از اعتبارتان بپردازید.

علاوه بر این، سایت سفارش آنلاین غذای چنگال، برای تشویق کاربرانش به استفاده از پرداخت اعتباری، بین مشتریانی که این روش پرداخت رو استفاده می کنند، قرعه کشی ماهیانه انجام می دهد. کاربران چنگال برای بالا بردن شانس خود در برنده شدن جوایز منحصر به فرد این سامانه سفارش آنلاین غذا می توانند، هزینه ی سفارش های خود را اعتباری پرداخت کنند و امتیاز خود را بیشتر کنند.

منبع:بلاگ سایت چنگال

مزایا و معایب ، پرداخت اینترنتی چیست

این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .