نمناک فرهنگ و هنرچهره ها پرویز پرستویی در نقش سردار قاسم سلیمانی؟
سردار قاسم سلیمانی ، پرویز پرستویی
سعید حسن پور کارگردان فیلم سینمایی سردار از حضور پرویز پرستویی در این فیلم و در نقش سردار قاسم سلیمانی خبر داد.
بازدید : 9,569 نفر

نام سردار قاسم سلیمانی چند وقتی است که بیش از پیش در میان مردم شنیده می شود و عملیات های موفق او در عراق و در مبارزه با گروه تروریستی داعش، این سردار را کانون توجه افکار داخلی و جهانی قرار داده است. اما عظمت سردار سلیمانی فقط محدود و منحصر به حضور اخیر ایشان نیست و حاج قاسم در دوران دفاع مقدس، فرماندهی لشکر 41 ثارالله کرمان را به عهده داشت.

 

سردار قاسم سلیمانی

 
چهره جذاب و کاریزماتیک سردار سلیمانی، ظرفیت فراوانی برای یک روایت تصویری و سینمایی دارد؛ موردی که باعث شد فیلمساز جوانی به نام سیدسعید حسن پور که سابقه ساخت چند مستند، فیلم کوتاه و نیمه بلند را در کارنامه دارد، در نخستین تجربه بلند و سینمایی اش سراغ ساخت فیلمی بر اساس زندگی و مبارزات سردار پرآوازه ایرانی برود.
 
حسن پور درباره ساخت فیلم «سردار» به جام جم گفت:حدود شش ماه قبل که عملیات های سپاه قدس در عراق آغاز شد و عکس های حاج قاسم سلیمانی میان سربازان عراقی و بعدا در فضای مجازی منتشر می شد، در ذهنم کلید خورد که ما به یک فیلم استراتژیک و راهبردی در سینما نیاز داریم و سردار سلیمانی هم شخصیت پرتره و بسیار مناسبی برای طرح چنین موضوعی است. فیلم «سردار» قصد دارد با محوریت زندگی و مبارزات حاج قاسم سلیمانی، قهرمانی و روحیه مقاومت رزمندگان ایرانی را به تصویر بکشد. 
 
این اثر می تواند گوشه ای از توان های نظامی و سیاسی و دیگر توانایی های جمهوری اسلامی ایران را در منطقه و جهان به نمایش بگذارد. این فیلمساز ادامه داد:الان به اتفاق شورای نویسندگان که افرادی چون رضا امیرخانی و سیدمهدی شجاعی در آن حضور دارند، مشغول آماده کردن طرح کلی اثر و نوشتن سیناپس (خلاصه فیلمنامه) هستیم، اما خود فیلمنامه توسط دو نویسنده نوشته خواهد شد. از آنجا که فیلم راهبردی است و طرح موضوعات در آن از حساسیت بالایی برخوردار است، فیلمنامه زیر نظر آقای حسن عباسی نوشته می شود. حسن پور ضمن بیان این نکته که با طی شدن روند پیش تولید و فراهم آمدن مقدمات کار، فیلم در نیمه دوم سال کلید می خورد، درباره بازیگران این فیلم هم گفت:ان شاءالله پس از تصویب فیلمنامه اولیه، سراغ انتخاب بازیگران فیلم خواهیم رفت که پروسه بسیار سختی خواهد بود. اما گروه سازنده برای نقش سردار سلیمانی روی پرویز پرستویی، بازیگر خوب و توانای کشورمان اتفاق نظر دارند.
 
این کارگردان در خصوص بازتاب های احتمالی این فیلم هم گفت:از ابتدا می دانستیم که فیلم حاشیه سازی خواهد بود و مطمئن هستیم بازتاب زیادی در زمان تولید و نمایش خواهد داشت.حسن پور افزود:متاسفانه هنوز موفق نشده ایم با شخص سردار به صورت مستقیم در این زمینه صحبت کنیم، اما از سوی برخی افراد نزدیک ایشان غیرمستقیم سردار را در جریان تولید این فیلم قرار داده ایم. در واقع ما در این زمینه موافقت کتبی نداریم، اما موافقت لفظی و شفاهی داریم.
 
جمال شورجه، کارگردان شناخته شده سینمای ایران که به گفته حسن پور، یکی از مشاوران کارگردان فیلم «سردار» است، دراین خصوص به جام جم گفت:آقای حسن پور در این زمینه صحبت هایی با من داشت و یکی دو جلسه ای هم به دفتر آمد و با هم صحبت کردیم. من در این جلسات به ایشان گفتم بهتر است قبل از این که پروژه «سردار» کلید بخورد، ابتدا یک فیلم کوتاه و مستندی در این خصوص ساخته شود تا میزان آمادگی در این زمینه محک بخورد.
 
کارگردان فیلم های «33 روز» و «حماسه مجنون» ادامه داد:قطع به یقین شخصیت و زندگی سردار حاج قاسم سلیمانی واجد ویژگی های خیلی جذاب و سینمایی است؛ منتها این که کدام یک از بخش های زندگی ایشان را بشود روایت کرد یا کدام بخش ها را نه، بحث دیگری است. حتی به لحاظ مباحث اطلاعاتی و نظامی و سیاسی شاید به صلاح نباشد برخی از بخش های زندگی سردار در قالب فیلم مطرح شود.
 
با این اوصاف باید دید کارگردان و گروه سازنده روی چه بخشی در این زمینه تمرکز خواهند کرد.
 
«سردار» هنوز در مرحله پیش تولید است
سید سعید حسن پور در خصوص فیلم سینمایی سردار گفت:افرادی که برای عوامل تولید فیلم «سردار» نام برده شده اند گزینه های احتمالی من برای این فیلم هستند و هنوز با این بزرگواران قراردادی برای این کار بسته نشده است و همانطور که در خبرهای قبلی گفته شده سردار قاسم سلیمانی هیچ اطلاعی از ساخت این فیلم ندارند.

حسن پور تاکید کرد:فیلم سردار پیرامون رشادت های محور مقاومت است و چون هنوز در مرحله پیش تولید فیلم هستیم ممکن است سناریوی کار تغییر کند و شخصیت اصلی فیلم درباره یکی از سرداران محور مقاومت باشد.

این کارگردان ادامه داد:شخصیت اصلی این فیلم صرفاً الگو گرفته از شخصیت حاج قاسم سلیمانی است و این فیلم پرتره ای از این بزرگوار نیست و مسلماً در این فیلم اسمی از ایشان و عملیات های سری سپاه آورده نخواهد شد.

سعید حسن پور که در اولین تجربه کار سینمایی خود است، گفت:طرح سردار را به خیلی از موسسات فرهنگی دادم اما چون تاکنون کار سینمایی انجام نداده بودم متاسفانه با برخورد مناسبی از سوی این مؤسسات روبرو نشدم و باید بگویم که این دلیل نمی شود که اگر کسی فیلم سینمایی نساخته باشد هرگز نمی تواند یک فیلم با موضوع خاص بسازد.

کارگردان سردار بیان کرد:اگر ما در جبهه انقلاب اسلامی به کارگردانان جوان اعتماد نکنیم، حتماً در جبهه دشمن به کارگردان های جوان اعتماد می شود و قهرمان های ما به گونه ای دیگر به تصویر کشیده خواهند شد. وجود فیلم «سردار» با توجه به استراتژیک بودنش لازمه امروز سینمای ایران است. ما در این جبهه آمده ایم که بر نگردیم.

وی افزود:با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب توجه خاص و ویژه ای به فرهنگ و بخصوص سینما دارند و با اشاره بر اینکه سال گذشته فرهنگ نامگذاری شده بود، فیلمس استراتژیک که لزوم شرایط حساس منطقه باشد ساخته نشده بود. گروه این فیلم در نیمه دوم سال 93 تصمیم بر آغاز مراحل تحقیق این فیلم گرفتند و هنوز هم تیم تحقیقات این کار به صورت حتم و قطعی بسته نشده است بنابراین از تمامی اهالی رسانه دیداری و شنیداری خواستارم به حواشی ناصحیح در این کار نپردازند.

حسن پور در پایان تاکید کرد:«سردار» به هیچ ارگان نظامی و دولتی وابسته نیست و فقط مصاحبه و خبرهای فیلم سردار از طریق روابط عمومی این فیلم به رسانه های معتبر صحت دارد.

پرویز پرستویی در نقش سردار قاسم سلیمانی؟

پرویز پرستویی در نقش سردار قاسم سلیمانی؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 18
برگرفته از جام جم، فارس - /م
این مطلب مفید بود ؟ 16 2
برچسب ها :
نظر کاربران
م ه ن

م ه ن

با سلام خدمت رهروان علمدار کربلا شما را به خدا سوگند که این راد مرد جهان اسلام را با مسایل در انحصار یک گروه یا یک مذهب قرار ندهید ایشان افتخار جهان اسلام اند . ومن الله توفیق. یکی از دوستدارن سردار بزرگ

پاسخ دادن 1 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف