گل یاس رازقی گیاهی است بالارونده با گل های سفید و کوچک که بسیار معطرند. این گیاه فوق العاده زیبا و خوشبو را می توانید در باغچه کوچک خانه تان بکارید و یا در گلدانی در محیط بیرون قرار دهید.

پرورش گل یاس رازقی زیبا در خانه

یاس رازقی یا یاس عربی در مناطق نیمه گرمسیری به عنوان یک بوته همیشه بهار و سبز، که در اوایل تابستان تا پاییز به گل هایی به رنگ صورتی و سفید می دهد. این گیاه بسیار خوشبو است و نمی تواند آب و هوای سرد را تحمل کند اما می توان در آب و هوای سرد آن ها در گلدان را رشد داد. وقتی یاس رازقی مانند یک درختچه رشد کرد باید به درستی هرس شود تا شکل پر آن حفظ شود.

شما برای پرورش گل یاس رازقی به مالچ، کود ارگانیک و قیچی هرس نیاز دارید.

یاس رازقی در مناطقی که نور خورشید به صورت مستقیم می تابد یا در مکان هایی که صبح نور مستقیم و بعد از ظهر سایه است، خوب رشد می کند. گلدان را در مکان های آفتابی در داخل یا خارج خانه قرار دهید. خاک باید غنی و زهکشی خوبی داشته باشد.
آبیاری این گیاهان باید یکبار در هفته باشد مگر اینکه آب و هوای خشک سبب شود تا گیاه نیاز به آب بیشتری داشته باشد، در این صورت باید دو بار در هفته گل تان را آبیاری کنید. آب باید تا حدود 20 سانتی متری از سطح خاک گلدان را مرطوب کند. اگر روی خاک خشک شد به گیاه آب بدهید، انتخاب گلدانی که کف آن سوراخ داشته باشد سبب می شود تا آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود.

یاس رازقی

نگهداری گیاه یاس رازقی

به اندازه 7.5 سانتی متر از سطح خاک را با مالچ بپوشانید. مالچ سبب جلوگیری رشد علف هرز و حفظ رطوبت خاک می شود. در هر بهار بهتر است مالچ را عوض کنید و مالچ تازه بریزید.
در فصل بهار می توانید با کود مناسب گیاه تان را تقویت کنید. بهتر است قبل از استفاده از هر نوع کودی، برچسب روی آن را مطالعه کنید تا از اندازه مصرف آن برای گیاه خود آگاه شوید. در فصل بهار و تابستان، ماهانه یکبار به گیاه خود کود بدهید، حل کردن کود در آب، سبب جذب سریع آن توسط گیاه می شود.
برای هرس و ترغیب گیاه برای پر پشت شدن، بهتر است در بهار، حدود 1 سانتی متر از بالای هر شاخه را با قیچی باغبانی هرس کنید. این کار برای رشد بهتر گیاه انجام می شود.
در طول تابستان برای حفظ شکل درختچه می توانید شاخه هایی را که زیاد رشد کرده اند تا یک سوم هرس کنید. تنها شاخه های بیش از اندازه بلند و خارج از شکل را هرس کنید، آنهایی که در خاک روییده اند را برای رشد بهتر باقی بگذارید.
در فصل پاییز، به دلیل سرد بودن هوا در شب، گلدان یاس را داخل خانه بیاورید. سرمای خفیف هم می تواند این گیاه را از بین ببرد. در زمستان گلدان یاس رازقی را در گرمای اتاق و پشت یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید. آبیاری این گیاه در فصول سرد باید زمانی باشد که سطح رویی خاک خشک است.
جالب است بدانید که گل یاس رازقی به عنوان یک چای گیاهی معطر نیز استفاده می شود.

چگونه گل یاس رازقی را پرورش دهیم

421
این مطلب مفید بود ؟174
برگرفته از پارسه گرد-/ ر
نظرات
وبگردی