نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها پسوریازیس یک بیماری مسری نیست
پسوریازیس ، پسوریازیس چیست
پسوریازیس یک بیماری مزمن سیستم ایمنی بدن است که می تواند به دفعات عود کرده و موجب اختلال التهابی مشترک شود.

علل ایجاد پسوریازیس چیست

بیماری پسوریازیس، یک بیماری شایع پوستی است که، چرخه زندگی سلول های پوستی را بهم می زند. پسوریازیس با افزایش سرعت ساخت سلول بر سطح پوست ، باعث بوجود آمدن تکه های نقره ای ضخیم و خارش دار، خشک و یا تکه های قرمز که گاهی اوقات دردناک هم هستند، می شود. این تکه ها بیشتر در نقاط اطراف پوست سر، آرنج و زانو ظاهر می شوند. برای بعضی از افراد بیماری پسوریازیس فقط آزاردهنده است، اما برای بعضی دیگر این بیماری بخصوص اگر با ورم مفاصل همراه باشد، باعث از کار افتادگی می شود.

می توان پسوریازیس را یک عارضه شایع پوستی دانست که در نتیجه آن به دستور ناحیه مربوطه رشد سلول های پوستی سرعت می گیرد و سلول ها چند برابر روند طبیعی رشد می کنند . نتیجه این می شود که فرد در نواحی دچار عارضه پسوریازیس شاهد لکه های قرمز رنگ و غالبا متورم و براق می شوند. در واقع سلول های اضافه رشدیافته روی سطح پوست، فلس های ضخیم و براقی را تشکیل می دهند که به صورت لکه های خارش دار، خشک و قرمز رنگ دیده می شود و در بعضی از موارد ممکن است دردناک باشد. بیماری پسوریازیس یک بیماری دائمی و درازمدت (مزمن) است. هدف اصلی در درمان این بیماری، متوقف کردن روند سریع رشد سلول های پوستی است.

پسوریازیس ممکن است مسری به نظر برسد، اما چنین نیست. پسوریازیس از طریق تماس با فرد مبتلا منتقل نمی شود. یک فرد برای ابتلا به پسوریازیس باید ژن های عامل آن را از طریق وراثت در بدن خود داشته باشد.

پسوریازیس

پسوریازیس از طریق تماس با فرد منتقل نمیشود

چه عاملی باعث پسوریازیس می شود؟

دانشمندان در تلاشند از تمام اتفاقاتی که در داخل بدن به علت پسوریازیس رخ می دهد، آگاهی یابند. آنچه مسلم است این که پسوریازیس یک بیماری مسری نیست و از طریق شنا کردن در استخر یا رابطه جنسی به فرد منتقل نمی شود.

دانشمندان دریافته اند که سیستم ایمنی و ژن های یک فرد نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارند. به نظر می رسد ترکیب ژن های بسیاری باعث پسوریازیس می شود. همچنین دانشمندان دریافته اند که تمام افراد دارای ژن پسوریازیس، به این بیماری مبتلا نمی شوند. به نظر می رسد که یک فرد باید ترکیب «صحیح» ژن های پسوریازیس را در بدن خود داشته باشد تا در معرض ابتلا به آن قرار بگیرد.

روش های درمان پسوریازیس کدامند؟

با توجه به متفاوت بودن پسوریازیس در افراد مختلف، روش درمان در هر فرد بسته به سن، جنس، شغل، وسعت بیماری و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت خواهد بود.

در حال حاضر داروهای موضعی بسیاری وجود دارند که در درمان پسوریازیس مصرف می شوند.

پسوریازیس یک بیماری مسری نیست

پسوریازیس یک بیماری مسری نیست
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از جام جم آنلاین / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف