نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد کارهایی که بعد از زایمان باید انجام داد
پس از زایمان ، نوزاد
پس از زایمان وقتی که بچه دار می شوید دیگر برای خود زندگی نمی کنید. این نوزاد است که تمام فکر و ذکرتان را به خود مشغول کرده است.

چند راهکار ساده برای دوری از استرس پس از زایمان

همزمان با ورود نوزاد به زندگی گویی گردبادی رخ داده و تمامی کارهایی که تا پیش از این انجام می داده اید تحت تأثیر قرار گرفته است. این اتفاقات با موجی از هیجان و فعالیت زیادی و البته استرس و خستگی ناشی از مشکلات پس از زایمان است. تفاوتی نمی کند برای نخستین بار صاحب فرزند شده اید یا پیشتر نیز چنین تجربه ای داشته اید، توصیه می کنیم به 10 نکته مهمی که پس از زایمان در این گزارش به آنها اشاره شده توجه کنید تا ضمن به کنترل درآوردن استرس درونی، از پدر و مادر شدن خود بیشتر لذت ببرید.

پس از زایمان خیلی خوب از خود مراقبت کنید

شاید این روزها دوستان و آشنایان با مشاهده آثار خستگی ناشی از فعالیت های زیاد در صورتتان (که به ورود نوزاد به زندگی مربوط می شود)، به شما توصیه کنند قهوه و چای بیشتری بنوشید تا به قول آنها آرامش بیشتری به دست بیاورید. اما پیشنهاد ما به شما این است که در برابر این نوع توصیه ها مقاومت کرده و در عوض از رژیم های غذایی مناسب و سالم استفاده کنید. مثلا زیاد آب بنوشید و از هر فرصتی برای پر کردن ریه ها از هوای تمیز صبحگاهی استفاده کنید. وقتی نوزاد خواب است، شما هم بخوابید. می توانید کارهای مربوط به نوزاد به ویژه در شب هنگام را با همسرتان شیفت بندی کنید. به این ترتیب بخشی از وظایف مربوط به نگهداری نوزاد به عهده همسرتان قرار می گیرد و در آن زمان سعی کنید استراحت کنید. در طول روز کارهایی انجام دهید که از آنها لذت می برید. مهم نیست چنین کاری با مشارکت نوزاد یا به تنهایی باشد، مهم این است که از زندگی لذت ببرید.

پس از زایمان

پس از زایمان

برای بازدیدها برنامه ریزی کنید

این روزها احتمالا بسیاری از دوستان و آشنایان حتی به طور کاملا سرزده راهی خانه تان می شوند تا مهمان تازه وارد را از نزدیک ببینند. توصیه ما به شما این است که طوری رفتاری کنید که آنها متوجه شوند در هر زمانی که دوست داشته باشند نمی توانند زنگ خانه تنا را به صدا درآورند. انجام یک برنامه ریزی مناسب کار مهمی است که «شما» انجام دهید. خوب بررسی کنید و ببینید که در چه روزهایی آمادگی پذیرش مهمان را دارید. بعد مثلا اعلام کنید که روزهای زوج یا فرد با روی باز از دوستان و آشنایان پذیرایی می کنید. یا حتی آخر هفته که معمولا روزهای تفریح و دید و بازدید است. روی این نکته پافشاری کنید که مهمانان حتما دست و صورتشان را با آب و صابون شستشو دهند. همچنین خیلی محترمانه از آنهایی که بیمار هستند بخواهید که در فرصتی بهتر راهی خانه تان شوند. مطمئن باشید هیچ کس از این نوع برخورد و تقاضای شما ناراحت نمی شود.

پس از زایمان آماده موجی از احساسات باشید

وقتی نوزادی وارد زندگی یک زوج می شود با خود دنیای از نگرانی و استرس را نیز به همراه می آورد. منظور از نگرانی و استرس همان عدم آشنایی به چگونه نگهداری کردن از نوزاد است. در روزهای نخست، این استرس شدت بیشتری دارد اما هرچه رو به جلو می روید از میزان آن کاسته می شود. شاید به خود می گویید:هم من خسته ام و هم همسرم! این وضعیت معمولا طبیعی است مگر آنکه آنقدر خوش شانس باشید که یک یا چند تن از دوستان و بستگان که اطمینان زیادی به آنها دارید در طول روز در انجام کارهای مختلف از نظافت خانه گرفته تا حمام بردن نوزاد، یاریتان کنند. توصیه می کنیم با صحبت کردن با یکدیگر آن بخش از عوامل آزاردهنده فکری و خسته کننده را که باتری تان را خیلی سریع تر از کارهای فیزیکی تمام می کند تخلیه کنید. مثلا اگر هزینه های بالای زندگی و خرج و مخارج مربوط به وسایل نوزاد فشار روانی زیادی را وارد می کند، درباره آنها با همسرتان صحبت کنید. در این روزها با هم خندیدن را هرگز فراموش نکنید.

کارهایی که بعد از زایمان باید انجام داد

کارهایی که بعد از زایمان باید انجام داد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از نی نی بان -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف