نمناک اخباراقتصاد پشت پرده قیمت خودرو
در پی گرانی خودرو از سوی خودروسازان داخلی عضو قضایی شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو توضیحاتی داد که توجه شما را به آن جلب می کنیم.
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1391

 مشاهده قیمت روز خودرو پراید

'ناصر سراج عضو قضایی شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو گفت:در پی افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان داخلی در راستای وظیفه شورای رقابت مبنی بر تنظیم دستور العمل قیمت در مورد خودرو که با توجه به شرایط و وضعیت آن در کشور و اقتصاد انحصار محسوب می شود از مسئولین دو شرکت خودروسازی (ایران خودرو و سایپا) و نیز نمایندگان سازمان های ذی ربط جلسه ای برگزار شد و با حضور ایشان پیرامون موضوع و علل افزایش قیمت خودروها بحث و بررسی مفصلی انجام شد.

وی تصریح کرد:قرار شد خودروسازان مستندات و دلایل افزایش قیمت خودرو را برای بررسی و صدور دستور العمل های لازم به شورای رقابت ارائه کنند تا هر چه سریعتر نسبت به تنظیم دستور العمل قیمت گذاری و تنظیم بازار خودرو اقدام شود.
قاضی ناصر سراج خاطر نشان کرد:ولیکن در همین ایام مصوبه ای از سوی وزیران عضو کارگروه کنترل بازار به شماره 219604- ت 48802 ک مورخ 9/11/91 تنظیم شد و از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.
عضو قضایی شورای رقابت تأکید کرد:این مصوبه به تأیید رئیس جمهور رسیده بود که به موجب بند اول آن شرکت های داخلی سازنده خودروهای سبک مجاز شدند تا با هماهنگی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نسبت به فروش خودرو به قیمت تجاری (قیمت حد فاصل قیمت بازار آزاد و قیمت محاسباتی با لحاظ نرخ مبادله ای ارزی که توسط سیستم مذکور تعیین می شود) اقدام کنند.
وی گفت:در این مصوبه شرکت ها موظف شدند تا 95 درصد از وجوه ما به التفاوت قیمت محاسباتی با لحاظ نرخ ارز مبادله ای و قیمت تجاری در دوره های 3 ماهه را به حسابی که توسط خزانه داری کل کشور مشخص می کند واریز کنند تا در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد.
قاضی سراج تصریح کرد:با تصویب و ابلاغ این مصوبه و عدم وصول پاسخ خودروسازان به شورای رقابت عملا این شورا از انجام وظایف خود محروم شد چرا که قانونا با وجود مصوبه افزایش قیمت خودرو توسط مراجع دولتی امکان الزام خودروسازان به تعدیل قیمت وجود نداشت و خودروسازان با استناد به آن مصوبه ملزم به فروش تولیدات خود با قیمت بالاتری بودند.
آقای سراج افزودند:هر چند که مبنای حقوقی و قانونی این مصوبه در افزایش قیمت و فروش خودرو به قیمت تجاری و سپس واریز 95 درصد ما به التفاوت آن به حسابی که توسط خزانه داری اعلام می شود و سپس در اختیار وزارتخانه مذکور قرار گرفته می شود اساسا مشخص نشده است.
معاون دادستان کل کشور و قاضی پرونده فساد 3 هزار میلیاردی گفت:به هر شکل در حال حاضر اعضای شورای رقابت تصویب نموده اند که به خودروسازان ابلاغ شود که هر چه سریعتر نسبت به ارائه مستندات مربوط به نحوه قیمت گذاری خودرو و عوامل مؤثر در آن را به شورای رقابت اعلام کند تا پس از آن نسبت به اتخاذ تصمیم قانونی در این زمینه اقدام صورت گیرد.'

پشت پرده قیمت خودرو

پشت پرده قیمت خودرو
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از farsnews.com
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف