نمناک سرگرمیدیدنی ها نمایی از پل معلق سفید اهواز در سال 1325 + عکس
اهواز ، پل معلق اهواز
تصویری جالب و نوشتالژی از پل معلق سفید اهواز را در سال 1325 که به 70 سال پیش برمی گردد را مشاهده می کنید.
بازدید : 2,578 نفر

پل معلق اهواز 70 سال قبل

 
اهواز یکی از کلانشهرهای ایران است، که در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار دارد و به عنوان مرکز استان خوزستان شناخته می شود. جمعیّت این شهر طبق آمار رسمی سال 1390 برابر 1،112،021 نفر می باشد، که به عنوان هفتمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می آید.اهواز در موقعیت جغرافیایی 31 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 40 دقیقه طول شرقی، در بخش جلگه ای خوزستان و با ارتفاع 18 متر از سطح دریا واقع شده است.

شهر اهواز با مساحت 31٬800 هکتار، بعنوان سومین شهر وسیع ایران، پس از تهران و مشهد محسوب می شود.شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که بزرگترین تولید کننده نفت ایران بشمار می آید، در اهواز مستقر می باشد، همچنین شرکت ملی حفاری ایران که بزرگترین شرکت حفاری کشور محسوب می شود نیز در اهواز متمرکز می باشد. برخی از بزرگترین کارخانه های مادر کشور در این شهر جای دارند. رودخانه کارون پرآب ترین رودخانه ایران، با سرچشمه گرفتن از کوه های بختیاری، با ورود به اهواز، این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند.
 
تصویری جالب و نوشتالژی از پل معلق سفید اهواز را در سال 1325 که به 70 سال پیش برمی گردد را مشاهده می کنید.

پل معلق اهواز

تاریخچه پل معلق شهر اهواز 

کمتر از پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروکلین پل فلزی جهان می گذشت که در شهر اهواز پایه های پل فلزی معلق بنا گذاشته شد.

از جمله روایات مربوط به احداث پل، اینه می گویند مهندسی آلمانی به اتفاق همسرش که مهندس نیز بود شروع به ساختمان پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاکم بر شرکت نفت در آن زمان – لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود، پس گرفتند که این عمل انگلیسی ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد.

ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی کمر همت بست و با ابتدایی ترین وسایل ممکن آن زمان و بکار گرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آنرا بپایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره برداری کرد.

نمایی از پل معلق سفید اهواز در سال 1325 + عکس

نمایی از پل معلق سفید اهواز در سال 1325 + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از مشرق نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف