نمناک اخبارفرهنگ و هنر چرا پنجره فولاد حرم امام رضا (ع) جابه جا شد؟
پنجره فولاد امام رضا ، پنجره فولاد امام رضا
پنجره فولاد حرم امام رضا (ع) مشکلاتی برای رفت و آمد زائران ایجاد کرده بود که به دهانه سمت راست جابجا شد.
تاریخ انتشار : 15 مهر 1395

جا به جایی پنجره فولاد حرم امام رضا

تنها ورودی رواق دارالولایه در قسمت برادران مسیر باریک و نیم دایره ای شکل ایوان طلا بود که به وسیله تعدادی پله با فاصله ارتفاعی زیادی به این رواق راه پیدا می کرد. این ورودی باریک مشکلات فراوانی در تردد زائران به ویژه در زمان های قبل و بعد از نمازهای جماعت و مناسبت های ویژه که حرم مطهر با اوج جمعیت زائران مواجه بود، ایجاد می کرد. علاوه بر این تردد ویلچر نیز از این مسیر غیر ممکن بود.

پنجره فولاد امام رضا

عکس پنجره فولاد حرم امام رضا


از این رو با دستور تولیت آستان قدس رضوی و در راستای تسهیل تشرف زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع)، مهندسان و کارشناسان سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) پنجره فولاد ضلع شرقی صحن جمهوری اسلامی را به دهانه سمت راست آن جابه جا کردند. به این ترتیب ورودی عریض، همسان با رواق دارالولایه و دارای رمپ برای ویلچر در محل احداث شد.

پنجره فولاد فعلی صحن جمهوری اسلامی در سال 1366 هجری شمسی با وزنی حدود 10 تن ساخته و نصب شده است که در آن زمان فضای صحن جمهوری اسلامی به شکل امروزی نبود. اما امروز با توجه به فضاسازی های موجود در این صحن، جابه جایی این سازه 10 تنی با حداقل آسیب به کاشی کاری ها و آیینه کاری های رواق یکی از مشکل ترین بخش های پروژه بود.

این جابه جایی طی مراسم خاصی انجام شد و موقعیت مکانی پنجره فولاد صحن جمهوری اسلامی نسبت به مضجع شریف رضوی با گذشته تفاوتی نکرده است.

چرا پنجره فولاد حرم امام رضا (ع) جابه جا شد؟

چرا پنجره فولاد حرم امام رضا (ع) جابه جا شد؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 17
برگرفته از مهر -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 15 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف