نمناک اخبارگوناگون پول ویزای اربعین به کی میرسه ؟
ویزای اربعین ، ویزای اربعین
صحبت های زیادی در مورد ویزای اربعین از جمله بازگشت پول و یا لغو آن شنیده می شود که مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در این مورد توضیحات کاملی دادند.
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395
بازدید : 1,812 نفر

ویزای عراق برای اربعین لغو نمی شود

ویزای عراق برای اربعین امسال لغو نمی شود. خروج از مرز بدون داشتن آن هم ممکن نیست. در همین تاسوعا و عاشورا بنا به اظهارات مقامات استان های مرزی، هزاران نفر که بدون ویزا قصد عزیمت به عراق را داشتند، بازگردانده شدند.

هزینه ویزای اربعین امسال نیز بدون داشتن اختلافی در مقایسه با روزهای عادی سال، همان 40 دلار قیمت گذای شده و تنها تفاوتش در این است که "ریالی" پرداخت می شود تا بنا به اظهارات سازمان حج و زیارت، باری از دوش زائران برای تهیه ارز برداشته شود، اما این نحوه پرداخت ابهاماتی را برای متقاضیان سفر اربعین امسال بوجود آورده که محسن نظافتی به برخی از آن ها پاسخ داد.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درباره نحوه تبدیل هزینه ارزی ویزای عراق به ریال و پرداخت آن، توضیح داد:قرار نیست این محاسبه ها دستی انجام و یا پولی دستی جابجا شود. طبق هماهنگی هایی که صورت گرفته، آن 40 دلار در سیستم بانکی که به بانک مرکزی متصل است، به نرخ ارز آزاد محاسبه و پس از تعیین مبلغ به ریال، از متقاضی دریافت می شود. این پول به حساب "تجمیع وجوه ویزای اربعین" واریز خواهد شد که در نهایت پس از تبدیل به ارز در اختیار سفارت عراق در ایران قرار می گیرد.

او تاکید کرد:ریالی از بابت هزینه ویزای اربعین و در جریان تبدیل دلار به ریال، عاید سازمان حج و زیارت نخواهد شد. البته بانک مرکزی کارمزد خود را برای فروش ارز می گیرد، اما از پول ویزای زائران هیچ مبلغی به سازمان حج و زیارت نمی رسد، چون به طور کل هزینه سفر به اربعین پولی نمی شود که بخواهند از آن برای سایرین سهمی تعیین کنند.

نظافتی درباره مبلغ ریالی ویزای عراق، گفت:با توجه به این که نرخ ارز در ایران ثابت نیست نمی توان از حالا مبلغ ریالی را برای این ویزا مشخص کرد. این فرایند در سیستم بانکی که به بانک مرکزی متصل است انجام می شود و به اطلاع زائر می رسد.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت بیان کرد:پرداخت ریالی هزینه ویزای عراق مشکل بسیاری را حل خواهد کرد، چرا که بسیاری از شهرها صرافی ندارند و در سال های قبل، متقاضیان زیادی با مشکل تهیه ارز روبه رو شده بودند. ضمن آنکه افزیش تقاضا، بازار ارز را هم دچار نوسان و التهاب می کرد، مثلا همین اربعین پارسال حجم زیاد تقاضا برای ارز، دلار را 200 تا 300 تومان گران تر کرد.

پول ویزای اربعین به کی میرسه ؟

پول ویزای اربعین به کی میرسه ؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف