نمناک اخباراقتصاد بازی پوکمون گو در ایران از دسترس مخاطبان خارج شد
پوکمون گو ، پوکمون
پس از آخرین نامه نگاری های انجام شده توسط مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای با سازندگان اپلیکیشن پوکمون گو ، تصمیم بر مسدود شدن این بازی گرفته و نهایتا پوکمون گو در ایران غیرفعال شد.
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395

بازی پوکمون کو در ایران غیر فعال شد

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای در ابتدا از میزان استقبال رسانه ها در مورد امکان مسدود شدن پوکمون گو ابراز خرسندی کرد، چرا که فعالیت رسانه ها سبب اطلاع رسانی هرچه سریع تر به مردم می شوند و آن ها را در جریان رویدادهای جدید قرار می دهند.

بازی پوکمون گو

وی از یک نامه نگاری رسمی خبر داد و درباره جزییات آن تشریح نمود:
درباره بازی پوکمون ما یک مکاتبه ایمیلی با سازندگان این بازی داشته ایم با این مضمون که اگر قرار است این بازی در ایران توزیع و عرضه شود حتماً باید از فیلتر بنیاد ملی بازی های رایانه ای بگذرد و هماهنگی های لازم در این زمینه صورت گرفته باشد و در غیر این صورت ناگزیر از فیلتر و جلوگیری از عرضه بازی هستیم.

پوکمون گو در ایران از دسترس مخاطبان خارج شد
به گفته کریمی قدوسی برای عرضه این بازی دو شرط مدنظر قرار دارد که احتمالا اینک برای سازندگان بازی کاملا روشن سازی گشته است. اول آنکه با توجه به حجم اطلاعات ثبت شده کاربران در فضای این بازی، سرور اصلی آن حتماً باید در ایران باشد و دوم آنکه نقاط تفریحی و مقاصد هدف گذاری شده در سراسر کشور برای تگ شدن در این بازی هم باید با هماهنگی و همکاری بنیاد مشخص شود. نباید نقاطی برای کاربر معین شود که از لحاظ موازین و قوانین کشور منعی برای حضور کاربر در آنجا وجود داشته باشد. مانند مراکز نظامی و امنیتی.

این مدیر فرهنگی در ادامه اذعان داشت:اگر سازندگان این بازی به دنبال ورود رسمی به ایران هستند باید این موارد را مدنظر داشته باشند اما با توجه به نامه نگاری ای که داشتیم آنچه از واکنش آن ها برمی آمد به صورتی بود که احساس نمی کنیم در شرایط فعلی برنامه ای برای ورود به ایران داشته باشند. بازار بازی های رایانه ای ایران همچنان برای بازِی سازان و شرکت های جهانی یک بازار پیچیده و ناشناخته است و به همین دلیل کمتر به دنبال ورود به آن هستند، به خصوص که درباره این بازی در همین محدوده فعلی بازار عرضه هم سازندگانش سود سرشاری را عاید خود کرده اند.

او در مورد سکوت و عدم شناخت سازندگان بازی در همکاری با ایران، عدم تمایل کمپانی نینتندو را عامل اصلی ایستادگی در برابر برآورده کردن خواسته های ایران اعلام داشت و در نتیجه این رفتار ژاپنی ها، پوکمون گو در ایران غیرفعال شد.

کریمی قدوسی با بیان پاسخی که چند روز گذشته از سوی پوکمون گو به او ارسال شده گفت:به رغم این عدم تمایل اما ما هماهنگی ها و نامه نگاری های اولیه را انجام داده ایم و طبق پاسخی که تا به امروز به ما داده اند اگر در آینده تصمیمی برای ورود به بازار ایران داشته باشند، حتماً با هماهنگی رسمی اقدام خواهند کرد. از نظر سخت افزاری و نرم افزاری اینگونه نیست که این بازی بتواند به صورت ناگهانی در ایران فراگیر شود و نیاز به مقدمات زمان بری دارد.

در این زمینه قصد داریم با کشورهای اروپایی هم مکاتباتی داشته باشیم تا ببینیم آیا آنها هم شرایطی برای عرضه بازی درنظر گرفته اند یا خیر؟ احتمالاً در یکی دو هفته آینده نتایج این مکاتبات را هم اعلام خواهیم کرد. تحلیل ما این است با توجه به شرایطی که بازی لازم دارد بدون هماهنگی رسمی امکان عرضه این بازی در هیچ کشوری وجود ندارد.

از زمان مصاحبه های انجام گرفته با مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه ای حدود یک هفته می گذرد و احتمالا هم اینک مذاکرات این نهاد ملی با مدیران نینتندو به پایان رسیده است. همانطور که مشاهده می شود نتیجه بارز مذاکرات و نامه نگاری های صورت گرفته، فیلتر شدن وبسایت این بازی است و نهایتا پوکمون گو در ایران غیرفعال شد.

بازی پوکمون گو در ایران از دسترس مخاطبان خارج شد

بازی پوکمون گو در ایران از دسترس مخاطبان خارج شد
:
امتیاز : 3.1 تعداد رای : 13
برگرفته از مهر - /م
این مطلب مفید بود ؟ 8 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف