نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟
پوکی استخوان ، ویتامین D
همانطور که میدانید پوکی استخوان در خانم ها بیشتر از آقایان است, یک متخصص داخلی از علت پوکی استخوان خانم ها میگوید.

پوکی استخوان در زنان

پوکی استخوان یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در زنان بروز می کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می دهد.

یک متخصص داخلی گفت:در صورتی که جذب ویتامین D به مقدار ناکافی بوده و سیگار، الکل و برخی داروها نیز مصرف شود، پوکی استخوان بعد از سن 35 سالگی آغاز می شود.

او اظهار کرد:با افزایش سن بویژه در زنان، بروز پوکی استخوان نیز دور از انتظار نخواهد بود.

پوکی استخوان

علت پوکی استخوان زنانوی با اشاره به اینکه زنان در سن 50 سالگی یائسه شده و هورمون استروژن آنها کاهش می یابد، افزود:ترشح هورمون استروژن از تخمک تاثیر مثبتی بر روی استخوان سازی دارد. بنابراین کم شدن این هورمون موجب از دست رفتن توده استخوانی و تشدید و تسریع کننده روند پوکی استخوان می شود.

او با بیان اینکه بخش زیادی از روند پوکی استخوان ژنتیکی است، تصریح کرد:به همین دلیل وقتی زنان به سنین 60 تا 75 می رسند اغلب مقدار زیادی از توده استخوانی خود را از دست داده اند و این امر اجتناب ناپذیر است.

این متخصص داخلی بیان کرد:بهترین راه این است که زنان از سنین جوانی و قبل از رسیدن به سن 35 سالگی با مصرف شیر و لبنیات کافی و فعالیت فیزیکی مناسب، حداکثر توده استخوانی را داشته باشند. علاوه بر آن در صورتی که جذب ویتامین D به مقدار ناکافی بوده و سیگار، الکل و برخی داروها نیز مصرف شود، حداکثر توده استخوانی شکل نخواهد گرفت و پوکی استخوان بعد از سن 35 سالگی آغاز می شود.

او گفت:زمانی که نوزادی به دنیا می آید کم کم غضروف های بدن او تبدیل به استخوان می شود و این استخوان سازی تا سن30 - 35 سالگی ادامه می یابد. البته بعد از آن هم استخوان سازی انجام می شود اما با توجه به اینکه در سنین بالا استخوان خوری هم انجام می شود، بنابراین با مشکلات گفته شده سرعت استخوان سازی به اندازه استخوان خوری نخواهد بود.

این متخصص داخلی گفت:آمارها نشان می دهد سالانه 10 میلیون نفر در آمریکا به پوکی استخوان مبتلا می شوند و 18 میلیون نفر هم به سوی آن حرکت می کنند. ضمن اینکه در کشور ما نیز زنان شرایط خوبی را در این زمینه ندارند.

وی خاطرنشان کرد:تاکید می شود علاوه بر مصرف لبنیات و جذب ویتامین D، روزانه به مدت نیم ساعت پیاده روی انجام شود و افرادی که دارای ریسک فاکتورها هستند، بیشتر رعایت کرده و برنامه خود را تنظیم کنند.

چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟

چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف