نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها پیامدهای جدی کشیدن فقط یک پاکت سیگار در روز
سیگار ، سیگار کشیدن
کشیدن سیگار در طول سال ها آسیب های جدی را متوجه سلامت افراد سیگاری می کند .
بازدید : 4,119 نفر

کشیدن یک پاکت سیگار در روز

خطرات ناشی از سیگار کشیدن بر همه معلوم است. سیگار کشیدن در محیط های بسته مثل اتاق کار، داخل خانه، رستوران و ... اثرات مضر بیشتری دارد. کشیدن سیگار فقط باعث سرطان ریه نمی شود، بلکه انواع سرطان و بیماری ها را در پی دارد؛ مثل سرطان دهان، سرطان مری، سرطان مثانه، سکته مغزی، بیماری های قلبی، آسم و آسیب جنین در زن بارداری که سیگار می کشد.

هیچ سیگاری بی خطر نیست و نیکوتین موجود در سیگار، یک ماده اعتیادآور می باشد. پس برای سلامتی خود و خانواده تان، باید سیگار را ترک کنید.

محققان در مطالعه ای تازه دریافتند کشیدن روزی یک پاکت سیگار در طول یک سال، علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان، 150 جهش در هر سلول از ریه فرد سیگاری و تعدادی جهش دیگر در نواحی و اندام های دیگر بدن این افراد ایجاد می کند.

کشیدن سیگار در طول سال ها آسیب های جدی را متوجه سلامت افراد سیگاری می کند که علائم آن با سرفه و تنگی نفس شروع می شود اما تحقیقی تازه مشخص کرده است که فقط کشیدن یک پاکت سیگار در هر روز می تواند 150 جهش اضافی در ریه های فرد را طی یک سال پدید آورد و به بسیاری از جهش های دیگر نیر در اندام های مهم سراسر بدن منجر شود؛ حتی اگر فرد سیگاری احساس کند هنوز خوب و سالم است.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار پیامدهای منفی زیادی برای افراد در پی دارد

به نقل از مدیکال دیلی، محققان گفته اند ارتباط مستقیمی بین تعداد سیگارهایی که در طول عمر فرد سیگاری استعمال می شود با تعداد جهش هایی وجود دارد که در DNA او پدید می آید.
گروهی از دانشمندان مکانسیم متفاوتی را که ناشی از اثرات دود سیگار بر جهش سلولی می شود بررسی کردند و علاوه بر آن که متوجه این 150 جهش شدند، دریافتند استعمال یک بسته یا 20 نخ سیگار به مدت یک سال می تواند همچنین 97 جهش سلولی در حنجره و ناحیه صدا، 39 جهش در حلق یا قسمت بالای گلو، 23 جهش در دهان، 18 جهش در مثانه و 6 جهش نیز در کبد ایجاد کند.
«لودمیل الکساندروف» از آزمایشگاه ملی لوس آلاموس گفت:قبل از این، ما شواهد اپیدمیولوژیک درباره ارتباط سیگار کشیدن با سرطان یافته بودیم اما اکنون توانسته ایم تغییرات مولکولی در DNA را نیز به دلیل مصرف سیگار مشاهده کنیم.
در این پژوهش محققان بیش از 5 هزار تومور و سرطان افراد سیگاری را با افرادی مقایسه کردند که هرگز سیگار نکشیده اما به سرطان مبتلا شده بودند. آنها نشانه های خاصی از آسیب را فقط در DNA افراد سیگاری مشاهده کردند و با شمارش هر یک از جهش های رخ داده در انواع مخلف تومورهای سرطانی به این یافته ها دست پیدا کردند.
به گفته محققان، بیشترین آسیب در اندام هایی مانند ریه دیده می شد که با استعمال دخانیات تماسی مستقیم داشتند؛ اما مناطق دیگر بدن نیز به واسیه کشیدن سیگار دچار آسیب های غیر مستقیم شده بود.

سیگار کشیدن پیامدهای منفی جدی بر سلامتی دارد

پیامدهای جدی کشیدن فقط یک پاکت سیگار در روز
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
برگرفته از سلامت آنلاین / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف